Ev müzik sistemim bozuldu

Başlatan dehsetcrew, 06 Ocak 2012, 17:42:08

dehsetcrew

yuksek seste mizik dinlerken birden pat dıe bırsey patladı sanırım hoparlorler sureklı ses verıyordu sarkı degıldı cıkıslara bkatım 80 volt verıyor  neden dir bu ? Plaket resimleri bunlar

yazici67

Üstteki resimde STK anfi entegresinin köşesinde bir kararma olmuş.PCB de herhangi bir yanık vs. var mı ? Devrenin bir de alttan resmini çekebilir misiniz ?

dehsetcrew

Budur hocam sanırım herhal stk  bozuldu yuksek seste muzik dinlerken.

suleyman73

stk yı değiştirmeden önce besleme voltajlarınada bakmanı öneririm. eğer stkyı ve preamfiyi besleyen voltajlarda bir eksiklik varsa yine ses alamayabilirsin.

dehsetcrew

normal kullanılan trafoyu kullanıyorum yuksek seste dınlerken boyle birşey oldu.

yazici67

PCB ye göre farklı bir sorun var gibi gözüküyor.Sorunlu olan bölgeyi üst devrede işaretledim.Devrenin üstünü ve altını TAM DİK ( 90 DERECE ) den çekerseniz daha kolay takip edebilirim devreyi.
İşaretlenen bölgedeki elemanları kontrol edin kondansatör diyot vs. patlak var mı diye.Elemanları test edin.Orada bir sorun var gibi gözüküyor kararma olmuş.PCB de kısadevre vs. var mı diyede bir bakın.

yazici67

yazici67

Resimdeki zenerler gitmiş büyük ihtimal aşırı akımdan patlamışlar.

Yanmış olan kısım beslemeye benziyor. Elemanları aynılarıyla değiştirip pcb yi temizleyin. Çıkışlardaki 80 volt zenerlerin yanmasına neden olmuş olabilir. Devre trafo ile mi besleniyor ? Besleme girişinde kaç volt var ve zenerlerin kaç volt olduğunu öğrenebilir misiniz ?

dehsetcrew

Trafo ile besleniyor sağdaki kablolarla 100 volt dan başlayarak dusuyor

yazici67

Z18 pcb üzerinde yazıyordur.Diyot üzerinde birşeyler var mı ? Devrenin şeması vs. kendi sitesinde var mı ?

gevv

bütük ihtimal 18v  zener  katotları (siyah çizgili)  şaseye karşı ölçün  18v civarında voltaj varsa sorun yoktur

bu arada devrede iki anfi entegresi var biri stk  diğeride tdaxxx serisi sanırım  hangisinden ses gelmiyor ? önce bunu tespit edin  gerisi gelir zaten 

yazici67

Önce beslemenin sorunlarını kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum.Birde tahminim Z18 elemanın pcb kodu gibime geliyor.Ama kod zenerin üstünde mi yoksa pcb nin üstünde mi ?
@dehsetcrew gevv\'inde dediği gibi besleme ile ilgili (varsa) sorunları hallettikten sonra anfi kısmını kontrol et...
Edit: @gevv bana o zenerler yanık gibi geldi sanki... Yoksa o kadar kararmaz pcb...

dehsetcrew

yazici67

dehsetcrew

Abi saol yardımcı olmaya calıstın cok sınır ettı plaketi kırdım :D araba anfısı vardı onu bagladım bır sekılde sadece onda ses ayarı yapamıyorum onun hakkında bır bılgın varmı

yazici67

:D Demek dayanamadın. Ben bir ay uğraşmıştım bir devre için :D Sen anfinin resmini devresini falan koy diyecem ama gene kırarsın diye demiyorum :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın