Güç kaynağının amperini düşürmek istiyorum ??

Başlatan ibrahim1661, 06 Ocak 2012, 11:53:53

ibrahim1661

kullandığım devre 12volt 2,9 amper ile çalışıyor şu anda.
 başka bir güç kaynağı var elimde 12 volt 15amper . amperin fazla geleceğini düşünüyorum. acaba 12volt 5 ampere felan düşürebilir miyim akımı?

bolubeyi

Çok saçma bir soru olmuş. Çalıştırmak istediğiniz istediği kadar akım çeker. Güç kaynağınız 15 amper diye 15 amper çekmez. 2,9 amper çeker yine. Elinizdeki güç kaynağı ile 12 volt ile çalışıp 15 ampere kadar akım çeken bütün devreleri çalıştırabilirsiniz.

ibrahim1661

yani 12 volt 2,9 amperlik güç kaynağı yerine, 12volt 15amper lik güç kaynağını rahatlıkla bağlayabilir miyim?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

çakibombistik

elektiroliz kabı yaptım aküye baglıyacam amperi çok çekiyo bu nedenlede su buharı oluşuyo 12v dc en fazla  1,5 amper gerekiyo amperi nasıl sabitlerim voltaj düşürmrden olcak diyotla olurmu

serkan_48

Alıntı yapılan: çakibombistik - 14 Ocak 2016, 23:07:35elektiroliz kabı yaptım aküye baglıyacam amperi çok çekiyo bu nedenlede su buharı oluşuyo 12v dc en fazla  1,5 amper gerekiyo amperi nasıl sabitlerim voltaj düşürmrden olcak diyotla olurmu

Amperi dusurmeniz icin iki durum  gerekli.

Ya voltaji dusureceksiniz yada hidroliz devresini seri eklemeyapacaksiniz ic direncini yukselteceksiniz. Unlu ohm kanununa gore bu boyledir baska yolu yok.

husnuler03

bu konuya yakın benimde bir sorum var. telsizlerimde kullandığım 600 W lık trafolarım var. cihazına göre 3 ila 30 Amp. arası yük çekiyorum. benim merak ettiğim 3 amper çeksemde trafo 600 W mı harcar ? yoksa trafoda çektiğim amper kadar mı güç harcar? elektrik param biraz fazla geliyorda ?

Adnancoskun

Şöyle söyleyeyim
Elinde bir bardak ve denizin kenarındasın
Bardakla denizden su alıyorsun,
Sorum şu
Senin aldığın su miktarını ne belirler?

serkan_48

3 amper cekerken daha az akim ceker ancak suda var bosta olsa bir yuk olusturacaktir.

Cikis akimini olctugunuze gore sistem calisirken 220 volt devresinden cektigi akimida olcebilirsiniz. Bu akimdan yola cikarak gucu hesaplayabiliriz.

Ornek veriyorum guc kaynaginiz bosta 100 watt tuketiyordur. Ancak guc cekmeye basladiginizda bu yuk durumuna gore 600 wata ciikiyordur.

Role istasyonumu kurdunuz?

Adnancoskun

Trafoların çıkışına yük bağlamazsanız hemen hemen  hiç akım çekmez
Cikisa bağladığınız yük kadar girişten aynı yüke karşılık akım çeker ( ufak tefek kayıplar ihmal edilir)
Yani sen çıkıştan 3 amper akım çekiyorsan gerilim kaç volt?

Örneğin 12 volt ise
Çıkıştan akım çekmiyorsan tükettiğin güç 0 sıfırdır... Yani trafon boştayken enerji harcamaz

Çıkıştan 3 amper akım çekiyorsan
Güç= akım x gerilim
P=3x12=36 watt

husnuler03

ilginize çok teşekkür ederim.
sistemimde APRS ve ECHOLINK sistemleri beraber çalışıyor çakıştıklarında 10 Amp i görüyorum.
bazen kullandığım telsizimi de ekliyorum. kenwood ts2000 bu cihaz tek başına dinlemede 2,6 Amp.sabit; göndermede ise 30 Amp çekiyor...
TA4AAC,  73...

Mr_YAMYAM

Tango Alfa 4 Alfa Alfa Çarli,
Tango Alfa 2 Çarli Papa Tango.
Bir çağrı yapayım belki duyan olur :D

husnuler03

Hüdaverdi Bey alındı anlaşıldı...
Afyon'dan Ankara Mamak'a kucak dolusu selamlar sevgiler... 73.

ozgurece

Ooo CB ciler Aktif oldu vay be ne günlerdi ..Ama bilmeyenler için Belirtmek isterim uygulama Devam Ediyor Akıllı Telefonlara küçük bir programla milyonlarca kişi uzaklık farkı olmadan CB ciler Zello ile devam ediyor.Tabiki Ücretsiz..

tahaberber

selamın aleyküm elektrotlarini ince tutarsan akım düşük çeker geniş tutarsan yüksek akım çeker değişiklik yapamıyorsan elektrot ta seri bir lamba bağlıyarak akımı dusurebilirsin ama gerilim de düşer

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın