pcbway

ac-dc konvertör

Başlatan hlkyldz, 03 Ocak 2012, 16:41:05

hlkyldz

arkadaslar benm 50-100 watt arası gücteki bi enerjinin frekansını 50 hz den 1khz e kadar yükseltip, yüksek  frekansın iletkenlerde daha fazla ısıya dönüşmesinden yararlanarak düşük gücte yüksek ısı elde etmek için ugrasıyorum..proje de gerekli.. öncelikle dogrultmam gerekiyor..benim size sormak istedigim 2 konu var.. dogrultucu giriş 220. cıkısı kac olsa bizim için daha rahat olur.. yani dogrultucu cıkısı aynı zamanda invertör girişi 50 v-35v-12v hangisi bizim için daha iyi olur... 2 soru ise 100 wattlık bi enerjinin frekansını 1 khz e cıkarmak cok promlemli olur mu..şimdiden cok tşk.

asma

Şu projenin sonuçlarını bizimle paylaşınsın değilmi  ;)

Amaçlardan biri ac-dc konvertör yapmak değilse bir sinyal kaynağı ve amplifikatör sana hem 50Hz hem 1Khz frekanslarda sinüz çıkış sinyali sağar. Üstelik 50~100W gibi değerlerde entegreli amp. çok ucuz ve güvenilir olur.
Faydası aynı yüke aynı voltajı aynı devreden farklı frekanslarda verirken olası ölçme hatalarınıda elemiş olursun.  ;)

Elektronik devreler için 5V (senin için 12V) ile 40V arsı çok seçenek bulabilirsin. Yine 12V ve 24V çalışma için uygun olabilir.
Devreye karar verdikten sonra kademeli çıkışları olan transformatör tercih etmen yararına olacaktır.

Kolay gelsin.

hlkyldz

bizden hem ac-dc konvertör daha sonra da invertör devrelerini beraber istiyorlar.. yani direk amp. kullanmaya izin yok.:)  senin dediğine göre 220ac-(50 hz)-> 12ya da 24 dc->220 ac(1000hz)... bu verilier bizim kullanacagımız devrelerde uygun olur diyorsun..   benim aklım hep frekansa takılıyor..frekansı 1 khz e rahatca yükseltebilirmiyiz..cıkıs sinisoidal dalgayı yakın olur mu... çünkü elde edilen 1 khz lik yeni enerjisi aynı set üzerinde 50 hz le karsılastıracam.. fotograflarını atarım

hlkyldz

birde sizde 220 ac- 12 ya da 24 dc konvertör devresi var mı..yarın hocaya götürmem gerek..cok iyi olur..

Adnancoskun

03 Ocak 2012, 17:52:50 #4 Son düzenlenme: 03 Ocak 2012, 17:53:57 Adnancoskun
Öncelikle sizin yapmak istediğiniz proje  tam olarak indüksiyon fırını projesi gibi ,
 220 volt AC 12 veya 24 Volt dc ye çevirmek en kolay olanı, şöyleki istediğiniz güçte bir trafo seçersiniz, tırafo ile gerilimi düşürürsünüz, sonra bu düşük gerilimi doğrultup regüle edersiniz, size tam doğru akıma yakın bir akım verir, hemde istediğiniz gerilimde(r dalgalanma faktörü oldukça küçüktür), yada hazır bir SMPS alabilirsiniz. (tam doğru akıma en yakın olanı budur)
 1 KHz sinyal elde içinkaredalga osilatör yapabilirsiniz, eğer illaki sinüs istenmiyorsa, illaki sinüs isteniyorsa o zaman osilatör için UC38 serisi bir entegre var,( ismi hatırımda değil bakıp bulabilirim) onun hem kare , hem testere hemde sinüs çıkışı var ve frekansınıda istediğin gibi ayarlayabiliyorsun,
Eğer projende karedalga kullanmanın bir sıkıntısı yoksa iki mosfet ve bir ferromanyetik nüve ile işi çözebilirsin, illaki sinüs isteniyorsa o zaman push - pull çıkışlı bir anfi yapabilirsin, çıkışına trafo bağlayarak istediğin sonuca ulaşabilirsin, yada online UPS lerin şemasını incelemenizi öneririm. orada frekansınızı siz belirleyebilirsiniz, forumda bir şema mevcut.


https://320volt.com/dc-12v-ac-220v-sinus-inverter-sg3525-ferit-trafo/
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

hlkyldz

cok tşk ederim... bizim için sinüse ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur.. forumda devre yi bulamadım link atarsanız iyi olur.. son olarak sizden ricam, 12ya da 24 voltu 220 ac 1 khz yapabilecek devre semanız elinizde mevcut ise paylasırsanız cok iyi olur..aradımda bayagı genelde düşük frekanslı devre semaları var

hlkyldz

pardon linke dikkat etmemişim..bu devrede frekans 1 khz e kadar ayarlanabilir mi

hlkyldz

bu devre de 12dc->220 ac.. frekans ayarlama sınırı neye göre degişiyor..bu devre de mesela frekansı belirleyen nedir..bu devre 1 khz e kadar frekans yükseltebilir mi. tşkler

Adnancoskun

evet ayarlayabilirsiniz, aşağıda gördüğünüz 556 osilatör devresi olarak çalışıyor, onun frekansını ayarlı yapabilirsiniz, onun çıkışı CD4013\'ün clock ucuna gidiyor, yani CD4013\'ün clock sinyalidir çalışma frekansı.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

03 Ocak 2012, 18:15:55 #9 Son düzenlenme: 03 Ocak 2012, 18:18:28 Adnancoskun
verdiğiniz devrede SG3525 li olanda frekansı 470 Kohm luk pot ile 56 nF lik kondansatör belirliyor, burada frekans o kondansatörün dolup boşalma zamanına denk geliyor.Bu devrede frekansı yükseltmek istiyorsan kondansatörün değerini küçültmen gerek, örneğin 10 Nf takın, sonra çıkışa bir osiloskop bağlayıp 470 Kohm luk pot\'u ayarlayarak istediğiniz frekansı yakalayabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

hlkyldz

son olarak sizden 220 ac-12dc dogrultucu devre seması varsa paylasırsanız iyi olur..cok tşk ederim..iyi aksamlar

Adnancoskun

bir trafo, bir köprü diyot ve birde kondansatör... :D
Farklı birşey  önermemi istiyorsanız, istediklerinizi yazarsanız ben de onagöre bir öneride bulunurum.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

hlkyldz

:) :) haklsınız.. neyse cok tşk. ederim zamanınızı aldım hakkınızı helal edin.. iyi aksamlar

Adnancoskun

Hakkım var ise;  size ananızın ak sütü gibi helal olsun....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.