ALKIŞ İLE ÇALIŞAN DEVRE LÜTFEN YARDIM...

Başlatan Infamous, 30 Aralık 2011, 00:42:15

Infamous

mikrofonu kırmızı yerle işaretledim

bu devrenin çalışma prensibi lazım en az 1 sayfa dedi hocamız lütfen yardımcı olabilirmisiniz?

gevv

benim bildiğim alkış ile çalışan devrede bir mikrofon olmalı şemada varda ben mi göremiyorum ?

Infamous

Muzoo42

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

BU DEVRE ÇALIŞMASI BİR SAYFAYI DOLDURACAK KADAR ANLATILIRSA elektronik o gün biter mevta olur.

sen sayfanın yarısına şema yarısına baskı resmi koy, yarısının yarısına malzeme li,stesi koy, kalanına şunu yaz:

TR1 mikrofon preamplifikatörüdür. mikrofondan gelen sesi yükseltir. kazancı artırır. 220nF üzerinden bu ses 4011 entegresine tatbik edilir. 4011 entegresi 2 girişli dört adet nand kapısı içerir.  burada 1 ve 9 kapı girişlerine 2 adet 1M dirençle gerilim bölünmüş 0Vtatbik edilerek denge sağlanmıştır.

2.5M trimpot olası direnç toleranslarını yok etmek, preamplifikatör dip gürültüsünü sıfırlamak ve bu dengeyi korumak içindir.

mikrofonun sinyalini yükselten preamplifikatörümüzün çıkış sinyali de buraya bağlanmış, yani bir ses sinyali bu dengeyi anında bozacaktır.

bu kez, entegre çıkış verecek, TR2 iletken olacak, sonra tr3 ile bu akım kuvvetlendirilerek röle sürülecek dolayısı ile röle çekecektir.  röle çektiğinde de bağladığımız her hangi bir lamba, siren vs gibi yükler çalışacaktır.

devrene bakarak bu kadar açıklayabildim umarım işine yarar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

eda nur

bana bu devrenın aresde çizimi gerek yanı baskı devresı bılen varsa yardımcı olabılır mı sıstem analizi dersi için şimdiden teşekkürler :)

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın