Schmitt Tetikleyici Nasıl Kullanılır?

Başlatan Glorfindel822, 29 Aralık 2011, 22:06:59

Glorfindel822

Projem kaydırmalı kaydediciler ve clock sinyali için schmitt tetikleyici kullanmam gerekiyor.Proteusda baktım ancak bir sürü schmitt tetikleyici çeşidi var.En basitini kullanmaya çalıştım ancak onuda beceremedim.Bu tetikleyici nasıl kullanılır kısaca anlatabilecek var mı?

asma

Schmitt Tetikleyici ile clock sinyali üreteci yapacaksan eğer, filip flop yada karedalga üreteci olarak arayabilirsin. Çıkışı değillenmiş olan bütün schmitt triger girişli lojik kapılar bir direnç ve bir kondansatörle karedalda osilatör yapılabilirler. NOT , NOR yada NAND kapıları uygundur. Örnek: CMOS 4093 4 li çift girişli nand kapıları iki giriş birleştirilerek çıkışla giriş arasına direnç ve girişten şaseye kondansatörle osilatör olur. Yanlış hatırlamıyorsam periyot T=0,7 x R x C dir. (0,7~0,69 olarak formüllerde fark vardır)

Schmitt triger eğer sinyal girişinde kullanılırsa girişteki dalgalanma ve parazitleride \'1\' ve \'0\' olarak değiştirir. Kararlı çalışmayı sağlar. İki transistörle, op-ampla , bu özelliğin kendi içinde olan entegrelerle ve ilave elemanlarla sıradan kapı entegreleriyle elde edilir.
 Çalışması aynı micro swichlerdeki gibidir. Anahtarın ikaz koluna yavaşça artan güçte kuvvet verirsin taki çıt sesini duyana kadar konum değiştirmez. Fakat kuvveti azaltıp sesi duyduğun yere hatta daha yukarı ikaz kolu kalktığı halde tekrar eski konumuna dönmez. Farklı ve daha az kuvvet uyguladığın bir noktada eski konumunu alır. Bir tane bulup incelersen daha iyi anlarsın.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Microswitch.jpg
Schimitt tetikleyicide giriş değeri 0 dan 1 e doğru çıkarken farklı voltajda girişi 1 olarak algılar, 1 den 0 a inerken farklı. Araştırdığında bu farka histerisiz dendiğini (sembolününde buradan geldiğini) göreceksin.

Kolay gelsin.

Glorfindel822

Alıntı yapılan: asma - 29 Aralık 2011, 23:42:48Schmitt Tetikleyici ile clock sinyali üreteci yapacaksan eğer, filip flop yada karedalga üreteci olarak arayabilirsin. Çıkışı değillenmiş olan bütün schmitt triger girişli lojik kapılar bir direnç ve bir kondansatörle karedalda osilatör yapılabilirler. NOT , NOR yada NAND kapıları uygundur. Örnek: CMOS 4093 4 li çift girişli nand kapıları iki giriş birleştirilerek çıkışla giriş arasına direnç ve girişten şaseye kondansatörle osilatör olur. Yanlış hatırlamıyorsam periyot T=0,7 x R x C dir. (0,7~0,69 olarak formüllerde fark vardır)

Schmitt triger eğer sinyal girişinde kullanılırsa girişteki dalgalanma ve parazitleride \'1\' ve \'0\' olarak değiştirir. Kararlı çalışmayı sağlar. İki transistörle, op-ampla , bu özelliğin kendi içinde olan entegrelerle ve ilave elemanlarla sıradan kapı entegreleriyle elde edilir.
 Çalışması aynı micro swichlerdeki gibidir. Anahtarın ikaz koluna yavaşça artan güçte kuvvet verirsin taki çıt sesini duyana kadar konum değiştirmez. Fakat kuvveti azaltıp sesi duyduğun yere hatta daha yukarı ikaz kolu kalktığı halde tekrar eski konumuna dönmez. Farklı ve daha az kuvvet uyguladığın bir noktada eski konumunu alır. Bir tane bulup incelersen daha iyi anlarsın.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Microswitch.jpg
Schimitt tetikleyicide giriş değeri 0 dan 1 e doğru çıkarken farklı voltajda girişi 1 olarak algılar, 1 den 0 a inerken farklı. Araştırdığında bu farka histerisiz dendiğini (sembolününde buradan geldiğini) göreceksin.

Kolay gelsin.

Hocam trigger kısmını tam anlayamadım, yani bacak bağlantılarının nasıl olacağını.Proteusda en basit haliyle bir schmitt trigger çizebilir misiniz?

asma

Schmitt Tetikleyici = schimitt triger
Ben neyi çizicem anlıyamadım. Verdiğim örnekte 4093 entegresi vardı, sembolüne baktınız mı?
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/HEF4093BN.pdf
Google ile görsellerde aramanız yeterli.
Siz ne amaçla kullanmak istediğinizi bile yazmadınız.
Mevcut clock sinyalini schmitt tetikleyiciden mi geçireceksiniz. Yoksa schmitt tetikleyici ile clock sinyalinizi mi üreteceksiniz?

Glorfindel822

Alıntı yapılan: asma - 30 Aralık 2011, 23:57:09Schmitt Tetikleyici = schimitt triger
Ben neyi çizicem anlıyamadım. Verdiğim örnekte 4093 entegresi vardı, sembolüne baktınız mı?
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/HEF4093BN.pdf
Google ile görsellerde aramanız yeterli.
Siz ne amaçla kullanmak istediğinizi bile yazmadınız.
Mevcut clock sinyalini schmitt tetikleyiciden mi geçireceksiniz. Yoksa schmitt tetikleyici ile clock sinyalinizi mi üreteceksiniz?

Hocam projemizde geçen cümleyi aynen yazıyorum \"Clock sinyali için schmitt tetikleyici kullanılmalıdır ve push button ile kontrol edilmelidir.\"
Projemiz ise  \"8 Bitlik Paralel Veri Alan Seri Veri Çıkışı Sağlayan Kaydırmalı Kaydedici\".Projeyi NE555 entegresi ile yaptık ancak schmitt trigger ile nasıl yapacağımızı anlamadık?

asma

Peki.
Verdiğim linkte sayfa 6 figür 10 da bir girişi VDD ye bağlandığında 555 gibi çalışan bir devre var. Siz bu girişe buton bağlayıp bastığınızda VDD , bıraktığınızda lojik \'0\' verecek şekilde çalıştırırsanız butona kısa süreli her basışınızda bir pals üretilir. Sürekli basarsanız karedalda osilatör olur, basmadığınız sürece çıkışı lojik \'1\' de kalır. Frekansınızı düşük kullanın 1Hz gibi.
Kullanacağınız clock girişi yükselen kenar yada düşen kenarda tepki veriyorsa bu devrenin çıkışını değilleye bilirsiniz. Bir nand kapısını girişlerini birleştirip çıkışa bağlarsanız hem invert edersiniz hemde her osilatörün bir tampon çıkışı olması kuralını uygularsınız.
Sanırım siz ne aradığınızı tam bilmediğinizden tam cevap bulamayınca sormaya devam ediyorsunuz. Verdiğim linkte üretici dökümanları var benim ingilizcem oldukça kötü ama rakamlar, grafikler , şemalar yardımcı oluyor.
Bu gün balık yediğinizde karnınız doyar, yarınlar için yakalamayı öğrenin.  ;) Deniz derya elinizinaltında ben oltanıza bir yem takmış olayım.
Kolay gelsin.

Glorfindel822

Alıntı yapılan: asma - 31 Aralık 2011, 00:59:21Peki.
Verdiğim linkte sayfa 6 figür 10 da bir girişi VDD ye bağlandığında 555 gibi çalışan bir devre var. Siz bu girişe buton bağlayıp bastığınızda VDD , bıraktığınızda lojik \'0\' verecek şekilde çalıştırırsanız butona kısa süreli her basışınızda bir pals üretilir. Sürekli basarsanız karedalda osilatör olur, basmadığınız sürece çıkışı lojik \'1\' de kalır. Frekansınızı düşük kullanın 1Hz gibi.
Kullanacağınız clock girişi yükselen kenar yada düşen kenarda tepki veriyorsa bu devrenin çıkışını değilleye bilirsiniz. Bir nand kapısını girişlerini birleştirip çıkışa bağlarsanız hem invert edersiniz hemde her osilatörün bir tampon çıkışı olması kuralını uygularsınız.
Sanırım siz ne aradığınızı tam bilmediğinizden tam cevap bulamayınca sormaya devam ediyorsunuz. Verdiğim linkte üretici dökümanları var benim ingilizcem oldukça kötü ama rakamlar, grafikler , şemalar yardımcı oluyor.
Bu gün balık yediğinizde karnınız doyar, yarınlar için yakalamayı öğrenin.  ;) Deniz derya elinizinaltında ben oltanıza bir yem takmış olayım.
Kolay gelsin.

Hocam inanın hiç uğraşmadan didinmeden buraya gelip hemen konu açıp hazıra yatmaya çalışmadım.Proje ortağımla saatlerdir uğraşıyoruz.Ancak dediğiniz gibi konuyu ne ben nede arkadaşım hala bu trigger olayının mantığını anlayamadığımızdan tam olarak ne aradığımıda bilmiyoruz.Saatlerdir boş boş dolanıyoruz nedir, nasıl kullanlır diye.
Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Glorfindel822

Hocam yaptığım tetikleyicide şöyle bir sorun var bağladığım anahtadan açıkda olsa kapalıda olsa Logic 1 geçiyor?Bu sorunun nedeni nedir?

asma

Alıntı yapılan: asma - 31 Aralık 2011, 00:59:21Siz bu girişe buton bağlayıp bastığınızda VDD , bıraktığınızda lojik \'0\' verecek şekilde çalıştırırsanız butona kısa süreli her basışınızda bir pals üretilir. Sürekli basarsanız karedalda osilatör olur, basmadığınız sürece çıkışı lojik \'1\' de kalır.
Anahtar kapalı konumunda logic 1 olacak. Anahtar açık konumda girişe şart koymadıysan ya konumunu korur yada kararsız çalışır. Şekle göre konuşursak entegrenin 2 nolu ayağı boşta kalır. Böyle olmamalı. Bir adet dirençle şaseye bağlarsan (10k gibi) boştayken logic 0 bilgisi vermiş olursun.
İkinci yol (buna gerek yok) iki konumlu buton ile basılıyken Vdd bıraktığında Vss uygularsın. Bu tip anahtarlara Tek kutuplu çift konumlu yay geridönüşlü anahtar denir. SPDT (single-pole, double-throw switch)
Yine mekanik çalışmasını örnek gösterdiğim micro switch genellikle bu şekilde üretilir/kullanılır.  ;)

Temel bilgi olarak iki tipe ayrılan lojik entegreleri boşta kalan giriş uçları için farklı davranır. TTL olanlar boşta 1 olur ve tasarımda boş kullanmada sakınca yoktur. CMOS olanlar boşta 0 dır ancak çok yüksek giriş empedansına sahip olduklarından pull down direnci ile şaseye çekilerek boşta bırakılırlar. Tasarımda cmos kapılardan kullanılmayanlar bile (entegre içindeki) girişleri açık devre bırakılmaz. Bu uygulama op-amp entegreleri içinde yapılır.
Son olarak asla hazıra konma olarak değerlendirmem olmadı. Ben her cevabımda bir noktayı senin bulacağın şekilde bırakıyorum yada buna özen gösteriyorum.  ;)

Glorfindel822

Alıntı yapılan: asma - 02 Ocak 2012, 00:53:19Anahtar kapalı konumunda logic 1 olacak. Anahtar açık konumda girişe şart koymadıysan ya konumunu korur yada kararsız çalışır. Şekle göre konuşursak entegrenin 2 nolu ayağı boşta kalır. Böyle olmamalı. Bir adet dirençle şaseye bağlarsan (10k gibi) boştayken logic 0 bilgisi vermiş olursun.
İkinci yol (buna gerek yok) iki konumlu buton ile basılıyken Vdd bıraktığında Vss uygularsın. Bu tip anahtarlara Tek kutuplu çift konumlu yay geridönüşlü anahtar denir. SPDT (single-pole, double-throw switch)
Yine mekanik çalışmasını örnek gösterdiğim micro switch genellikle bu şekilde üretilir/kullanılır.  ;)

Temel bilgi olarak iki tipe ayrılan lojik entegreleri boşta kalan giriş uçları için farklı davranır. TTL olanlar boşta 1 olur ve tasarımda boş kullanmada sakınca yoktur. CMOS olanlar boşta 0 dır ancak çok yüksek giriş empedansına sahip olduklarından pull down direnci ile şaseye çekilerek boşta bırakılırlar. Tasarımda cmos kapılardan kullanılmayanlar bile (entegre içindeki) girişleri açık devre bırakılmaz. Bu uygulama op-amp entegreleri içinde yapılır.
Son olarak asla hazıra konma olarak değerlendirmem olmadı. Ben her cevabımda bir noktayı senin bulacağın şekilde bırakıyorum yada buna özen gösteriyorum.  ;)

Hocam tekrar tekrar teşekkür ediyorum sağolun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın