Multiplexer Uygulaması Proteus

Başlatan Glorfindel822, 18 Aralık 2011, 12:00:57

Glorfindel822

Merhaba,
Bu linkdeki konunun(https://320volt.com/coklayicilar-veri-seciciler-multiplexers-data-selector/) en sonundaki uygulamayı proteus ortamında yapmaya çalışıyorum.Kağıt üstünde doğruluk tablosunu ve Fa,Fb,Fc,Fd fonkisyonunun alması gereken değerleride buldum aşağıdaki resimdeki gibi;

Gördüğünüz gibi resimde Fa ve Fb fonksiyonlarında z ve z üssü gibi giriş değerleri geliyor.Proteus konusunda oldukça acemiyim ve bu bulduğum giriş değerlerini multiplexer\'a nasıl uygulayacağımı bulamadım.Bir de Multiplexer\'ın seçme girişlerini proteusda nasıl ayarlayabilirim?

gevv

Multiplexer Uygulaması Proteus
« : Bugün, 13:00:57 »

biraz sabır....

yazici67

Sorunuzu tam olarak anlayamadım ama basitçe devre şemasını ekledim... Daha açık bir şekilde anlatırsanız yardımcı olabilirim...

yazici67

Glorfindel822

Hocam şöyle anlatmaya çalışayım, multiplexerlardan birinin girişine(ilk mesajdaki doğruluk tablosunda görebilirsiniz) z ve züssü uygulamam gerek ancak bunu nasıl yapacağımı anlayamadım
1 ve 0 ı logic state ile verdim ancak onu anlayamadım?Resim ekledim ben biraz bir şeyler yapmaya çalıştım ancak sonuç alamadım dediğim gibi çok acemiyim proteusu kullanma konusunda.

yazici67

Veriyi sırayla aktarman gerektiğine göre ABC uçlarına ortak bir sayıcı eklemen lazım.DT FF ler ler basit bir sayıcı yap veya Modelling Primitives kütüphanesinden hazır sayıcılar ekle.
Geri kalan kısmı yarın anlatacağım şimdi zaman ayıramıyorum... Sen biraz daha çalış yapmak istediğini anladım. 7-segment te sırayla rakamlar gösterir çizdiğin devre....

Glorfindel822

Alıntı yapılan: yazici67 - 18 Aralık 2011, 23:06:48Veriyi sırayla aktarman gerektiğine göre ABC uçlarına ortak bir sayıcı eklemen lazım.DT FF ler ler basit bir sayıcı yap veya Modelling Primitives kütüphanesinden hazır sayıcılar ekle.
Geri kalan kısmı yarın anlatacağım şimdi zaman ayıramıyorum... Sen biraz daha çalış yapmak istediğini anladım. 7-segment te sırayla rakamlar gösterir çizdiğin devre....

Peki hocam teşşekürler bakacağım sayıcılara.

yazici67

Devreyi kurdum ama çok saçma bir dizi sayıyor \" 2-c-6-t-1-9-5 \" şeklinde...

Glorfindel822

Hocam yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Sonunda bugün sonunda kurabildim devreyi, basit sayıcıya gerek olmadı.Daha sonra belki birinin işine yarar diye ekliyorum buraya.

yazici67

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın