15 v dc yi 9 v dc ye çevirme

Başlatan emrahother, 17 Aralık 2011, 16:46:47

emrahother

arkadaşlar elinizde böyle bir devre var mı.bitirme için lazım..

yazici67

bolubeyi

7809 entegresinin girişine 15 volt uygularsanız, çıkışından 1 ampere kadar regüleli 9 volt alırsınız.

gevv

evet  @bolubeyi  hocamın dediği gibi 7809  kullanılır bende şema hazırlıyordum;

yazici67

@emrahother \" daha iyi \" demek yerine regüleli olacağını belirtseydiniz \" daha iyi \" bir devre örneği verebilirdim :) En azından ihtiyacınızın ne olduğunu söyleseydiniz...

emrahother

tamam arkadaşlar buldum transformatöre gerek yok zaten 15 volt dc kaynağından alacağım teşekkr ederim

Ruzgar

Alıntı yapılan: yazici67 - 17 Aralık 2011, 17:03:50Akıma göre bir direnç koy oldu bitti... :)

Acemeyim daha ama aklımda sürekli beni rahatsız eden sorulardan biride bu mesela :D böyle bişey demişin mesela 3v 30mA bir ledi yakmak için 15volta kaç ohm direnç koyabiliriz ? çünkü dirençle sadece akımı kontrol edicez  gerilim yine aynı olucak :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

@Ruzagar gerçekten acemiymişsin :D Daha temel bilgiyi almamışsın bunu bir küçümseme olarak algılama sadece öneri manasında.
Konunun temelinden başlarsan daha iyi olur senin için...

Ruzgar

10.sınıfın ilk dönemini bitirmeme rağmen pek bişey öğrenememişim galiba :\'(  (EE.esasları dersinden öğrendim kadarıyla) hesaplamalarını yapıyorum ama bunların uygulamasını yapmadığımız için pek anladığım sayılmaz :) 15v bi kaynak burda V=ı.r formulunde( V, E yada U olarakta gösterilir ) V mi yoluyor ?  V=kaynak gerilimi I da ledin çektiği akım ise   15/0,025 = 600ohm burada yaptığım işlem doğrumudur ? :) biliyorum başlıkla pek uyumlu değil :((
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

İlkokuldaki verilenler ve istenenleri uygularsak daha kolay olur.
Verilen : 15 volt kaynak, 3 volt 30 mA led.
İstenen : gerilimin uygunlaştırılması -> 15 - 3 = 12 volt gerilim düşmesi
15 voltun 3 voltu led üzerinde harcanacaksa geriye kalır 12 volt.Direncin devredeki akıma göre 12 volt düşmeye neden olması gerekir.
Düşmesi istenen gerilim : V=12.000 mV
Çekilmesi istenen akım : I = 30 mA
O halde koyacağımız direnç = 12.000 = R x 30 -> R = 400 Ohm
Alıntı YapV=kaynak gerilimi I da ledin çektiği akım ise   15/0,025 = 600ohm burada yaptığım işlem doğrumudur ?
Aynı duruma ait verileri kullan.Ledin çektiği akımı kullanacaksan ledde düşen gerilime göre işlem yap.
Yukarıdaki işlem açık şekliyle yazılabilir. Ledin iç direnci 3000mV / 30mA = 100 Ohm.
V = I x R denklemine göre 15.000mV = 30mA x ( RLED + RDirenç ) Geriye kalanları yerine yazarsak ;
15.000mV = 30mA x ( 100 Ohm + RDirenç )
15.000mV = 3000 mV + 30 x RDirenç
         \\________/
                  <-
12.000mV = 30  x RDirenç
Her tarafı 30 \' a bölersek ;
RDirenç = 400 Ohm çıkar. Yeterince net anlatmışımdır umarım :) 10. sınıftaysan bunları bilmen gerekir. Ayrıca pratik yapmak çok zor birşey değil ki . Bir elektronikçiden farklı farklı dirençler al 100 ohm 220 ohm 330 ohm 470 ohm vb. Bir tane avometre( dijital olursa daha rahat ölçüm yaparsın ) al. 12 volt adaptör al. Dirençleri bir seri bağla bir paralel bağla önce kağıtta hesap et ne olması gerekir diye sonra gerçeğini yap test et. Kolay gelsin sana.

Ruzgar

anladım ledin harçadığı gerilimi çıkarız ve ona daha fazla gerilim gitmemesi çin o gerilimi yada akımı direnç ile filitreliyoruz bunlar elektronik kısmı işin bence , biz daha elektronik kısma hiç geçmedik 2. dönem geçiceğimizi söyledi hoca regüleli doğrultma dereleri led yakma 3 bacaklı led transistörler felan onları gömemiz lazım :) Çok sağol herşey için beni büyük bi dertten kurtardın acıkcası :) her gün her dakika aklımdaydı neredeyse :D daha fazla konuşmak isterdim bir sürü şey öğrenmek isterdim ama konuyu kirletmek istemiyorum o yüzden :) tekrar tekrar sağol :)

yazici67

Önemli değil.Ayrıca gerçekten merakın varsa internet büyük bir kaynak.İleriki konularıda araştırırsan senin için daha iyi olur. Ayrıca anlatmak istediğim mantığı kapmışsın tamamdır. :)

Ruzgar

birazdan gidip elektronikçiye direnç led felan almayı planlıyorum :) birsürü direnç var hangisi alcam 1k mı alsam kaç ohm alsam bilemiyorum kararsızım :)

yazici67

Deneme yapacaksan direnç ucuz birşey aklına esenden 5-10 tane al. 5 tane de normal LED al.Avometren varsa rastgele denemeler yap.

cagdasbay

yada potansiyometre alabilirsiniz :) o şekilde deneme yapabilirsiniz

yazici67

@cagdasbay paralel seri bağlama için önerdim normal dirençleri.Potansiyometre ile de yapabilir.

asma

Bende biraz ortalığı karıştırayım.  :D
Piyasada satılan 3~5mm beyaz ledler 30mA e dayanmazlar, ışığı azalıp sonrada yanmaz hale gelirler.
Hesaplanan 400 ohm yerine 390 ohm veya 470 ohm bağlamayı düşünürseniz alacağınız çeyrek wat direçtir ve o da yanar.
Potansiyometre dirençten daha kısa sürede çıtır çıtır ses çıkartarak yanar.
Bir ledi gösterge ışığı olarak 5mA de , ufak aydınlatmalar için 10~20mA de kullanabiliriz. Denerken bu sınırlar içinde başlamanızı öneririm.   ;) Sonra sizde birkaç led, direnç, vs. yakın. Bozmadan olmaz. Kişisel koruyucu kullanmayı da unutmayın.
Örnek olarak dirençleriniz 560<R<=2700 ohm arasında olmalı.
Kolay gelsin.

Ruzgar

gittim 4tane renk aldım led olarak nedense 4tane led almışım keşke her birinden 5ertane felan alsaydım :S besleme olarak 9volt pil kullandım 30mA olarak elimde 1k vardı birde 680ohm verdi adam , atolyede kullanamak için aldırtmıştı hoca bazı malzemeler onların direncinide kullandım biraz :D (9-3)=0,030.R den R= 200 çıkıyor bende 5tane 1k paralel bağladım :) buna sağdece ultra parlak mavi (baya bi parlakmış ben o kadar beklemiyodum :) ) dayanabildi diğerleri 3-5 sn yanıp patladı :\'( avo metre ile ölçtüğümde devrede sadece direnç varken gerilm çok fazla düşüş göremedim 7v küsüratlı akımda ise 0,40 öçltüm  5 tane paralele direnç varken 1k direnci seri bağladım yine yük yok iken ölçtüm ama hiçbir değişim olmadı :S 1k bağladım sadece birde 1Mohm bağladım seri onda da hiçbir değişim olmadı :(

Flatron

Bazen direncin ne zaman yanacağı tahmin edilebiliyor demekki   ;)

Ruzgar

Flatron

Ölçü aletinle ölç bakalım eskiden okuduğuğun değeri yada renklerinden olmasıgereken omaj değerini okuyabilecekmisin.(Tabi kapkara olmamışsa) (*Gerçi yazdıklarından pekbirşey anlamayamadım ama  :D)

Ruzgar

yazıcı abimizin dediğini yaptım bikaç direnç birkaç da led alıp akım gerilim hesaplamalarını yaparak test ettim de onunla ilgili gözlemlerimi yazdım :) avometre ile ölçtüm dirençleri seri bağladım paralele bağladım :) öğrenme amaçlı  :D 9volt pile 1m direnç seri bağladım yani her iki ucunude + ya fakat gerilm ve akımda değişme göremedim paralel bağlasamda değişim göremedim :( 5tane 1kyı paralel bağladım led yakmak için sadece ultra parlak mavi patlamadı :)

Flatron

Tamam Şimdi anladım.
Peki neden bu deneylerini fotoğraflarla ve ölçüm sonuçlarını fotograflarıyla (hatta eğer imkanın varsa video çekimi ile) hazırlayıp bizlere deney sonuçları olarak göstermiyorsun?
Ne dersin?

Mesala önce yakın fotoğraf çekimi nasıl yapıılır bunları araştır ışık hangi açılardan gelmeli,arka plan ne renk olmalı vs. daha sonra video yada fotoğraf makinası için 3 ayak temin et ,bunu bulamazsan eğer fotograf makinasının altında vida yeri varsa buna uygun civatayı nereden bulabilirsin bunlara bak,belki tahtadan olabilir,yada plastik su boruları olabilir.
Ben olsam böyle bir belgesel için kolları sıvardım

Ruzgar

akşam yatmadan önce aklımdaydı fotoğraflama ama sabaha aklımdan çıkmış olmalı hatırlattığın iyi oldu :) telefon kamerası ile cekerim cok kötüdeğil zaten kalitesi :)

yazici67

@Ruzagar alttaki linke bakarsan hangi led için kaç volt olması gerektiğini görürsün. Hem orada hesaplamada var.
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari

Ruzgar

fotoğraf çektim şimdi onları yüklüyorum bi baksanız iyi olur :))

Ruzgar

1k dirençi ölçtüm %5 toleranslı altın

9v pil 7.86volt çıktı :D

670 ohm direnç

5tane direnç bağladım paralel 200 ohm 9volt - 3volt = 0,030 mA .R ohm
= 200 ohm buldum

ultra parlak ledi 5tane 1k dirençe bağladım ışık veriyor 3volt 0,030mA hesabıma göre

gerilimi ölçtüm biraze yükseke gibi geldi bana

akımı ölçtüm ama bu sonuç nekadar doğru bilemiyorum ampermetre devreye seri bağlanır çünki ama bunuda paralel ölçtüm

Daha sonra dirençi seri bağlayıp farklı bir led denedim yandı ama dirençin bi etkisi yok gibi

son olarakta seri bağlı direnci ölçmeye çalıştım fakat direnç kademesine alıp problara kablo bağlamıştım onları deydirdiğimde hiçbir sonuç yok 1 yazısı kayboluyor :S

asma

Ölçüm ve hesap birbirini neden tutmaz?
Pilininiz 9volt vermiyor, kullandığın ledin 30mA (yada çektiği 20mA) de voltajı 3V değil, yalnız direncin sabit.
7,86V-3,77V / 203 ohm = 20,14mA  Ölçülen 20mA   8)  Sorun yok.
Direnç üzerinde harcanan güç: 4,09 x 20,1 =82mW
Kullanılan direncin gücü: 0,25W x 5 = 1,25W
Daha önceki hesapla bulunan değerlere bakarsak: 15-3=12V  ,  12/400=30mA
Direncin üzerinde harcanan güç: 12V x 30mA = 360mW  (Kullandıklarınızın her biri 1/4W dirençtir)
Kolay gelsin.

Ruzgar

yazici67

asma

Alıntı yapılan: Ruzagar - 24 Ocak 2012, 20:21:56ama seri bağladığımda neden değer değişmedi ? ?
Daha önce \'9volt pile 1m direnç seri bağladım yani her iki ucunude + ya fakat gerilm ve akımda değişme göremedim paralel bağlasamda değişim göremedim\' böyle yazmışsınız. Bu zaten anlaşılır bir ifade değilken seri bağladığınızda değişmeyenin ne olduğuda ben anlıyamadım.
AVO metre A amper V volt ve O ohm değerlerini ölçen alettir. Siz neyi ölçtünüz ve değişmediğini gördünüz?
Aklıma yatan tek durum \'yüksüz\' ifadesini kullandığınız için led kullanmadan açık devrede direnç ile pilin eksi kutbunda voltaj ölçtüğünüzde direnç değişsede voltajın değişmemesi ise. Bundan daha doğal bir şey yok. Dirençten akım geçmezse gerilim düşümü olmaz.
İkinci bir ihtimal ise koyu harflerle yazdığım bölümde sanki seri bağlantıyı doğru yapamadığınız yada 1m direnç dediğiniz direncin 1 Megaohm olmadığıdır.
 ???

Ruzgar

Alıntı yapılan: yazici67 - 24 Ocak 2012, 21:39:48Seri bağladığın dirençlerin değeri nedir ?

1kohm 1tane bağladım , bide 1mohm ayrı ayrı

asma

Sade ve mantıklı bir soruya bu kadar baştan savma cevap verilmez. >:(
Dirençler çoğul anlamdadır. Sen 1k bir tane dersen ortada seri veya paralel ikinci bir eleman yoksa cevap vermemiş olursun

Ruzgar

Alıntı yapılan: asma - 24 Ocak 2012, 22:06:08Sade ve mantıklı bir soruya bu kadar baştan savma cevap verilmez. >:(
Dirençler çoğul anlamdadır. Sen 1k bir tane dersen ortada seri veya paralel ikinci bir eleman yoksa cevap vermemiş olursun

çoğul bir soruya nasıl çevap verebilirim peki birtaneyi anlatmak için ?  :(

yazici67

@Ruzagar işin Türkçe\'sine gireceksek en başta \"seri bağladım\" diyerek tanımlayıcı kullanmadığında;
\" Elimde x, y ve z değerinde dirençler var, bunları seri bağladım \" anlamına gelir. Eğer direnci pile seri bağladım deseydin böyle bir sorun olmazdı. Neyse ama ben senin ne yapmış olduğunu hala anlamadım :(
Not : Ayrıca nasıl \"çevap\" vereceğini bilmiyorum ama düzgün bir cevap verebilirsin :D

Ruzgar

Özürdilerim yanlış anlamayın biliyosun acemiyim :) ama devre şemalarıyla anlatabilirim diye düşünüyorum :)

asma

Ruzgar

paintten çizince daha kötü olacağını düşündüm ve böyle daha iyi olur dedim :)

bu şekilde gerilim ve akım aynı çıkıyor :)

yazici67

Gerilimi bu şekilde ölçüyorsan hatalı olması normal.Pil 7.86 volt iken voltmetrenin iç direnci 10 ohm olsa ( dijital olduğu için ) 7860 = I x 1010 -> I = 7,78 mA olur. Akımı bu şekilde ölçüyor olmanız gerekir. Gerilimde ise paralel bağlanır. Aşağıda görseller var...

Simülasyonda miliampermetre 7.78 mA, voltmetre 7.86 v gösteriyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın