Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 15 v dc yi 9 v dc ye çevirme (3724 Kez okunmuş)

Ynt: 15 v dc yi 9 v dc ye çevirme

Yanıt #30
ama seri bağladığımda neden değer değişmedi ? ?
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

Yanıt #31
Seri bağladığın dirençlerin değeri nedir ?

Yanıt #32

ama seri bağladığımda neden değer değişmedi ? ?

Daha önce \'9volt pile 1m direnç seri bağladım yani her iki ucunude + ya fakat gerilm ve akımda değişme göremedim paralel bağlasamda değişim göremedim\' böyle yazmışsınız. Bu zaten anlaşılır bir ifade değilken seri bağladığınızda değişmeyenin ne olduğuda ben anlıyamadım.
AVO metre A amper V volt ve O ohm değerlerini ölçen alettir. Siz neyi ölçtünüz ve değişmediğini gördünüz?
Aklıma yatan tek durum \'yüksüz\' ifadesini kullandığınız için led kullanmadan açık devrede direnç ile pilin eksi kutbunda voltaj ölçtüğünüzde direnç değişsede voltajın değişmemesi ise. Bundan daha doğal bir şey yok. Dirençten akım geçmezse gerilim düşümü olmaz.
İkinci bir ihtimal ise koyu harflerle yazdığım bölümde sanki seri bağlantıyı doğru yapamadığınız yada 1m direnç dediğiniz direncin 1 Megaohm olmadığıdır.
???

Yanıt #33

Seri bağladığın dirençlerin değeri nedir ?

1kohm 1tane bağladım , bide 1mohm ayrı ayrı
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

Yanıt #34
Sade ve mantıklı bir soruya bu kadar baştan savma cevap verilmez. >:(
Dirençler çoğul anlamdadır. Sen 1k bir tane dersen ortada seri veya paralel ikinci bir eleman yoksa cevap vermemiş olursun

Yanıt #35

Sade ve mantıklı bir soruya bu kadar baştan savma cevap verilmez. >:(
Dirençler çoğul anlamdadır. Sen 1k bir tane dersen ortada seri veya paralel ikinci bir eleman yoksa cevap vermemiş olursun

çoğul bir soruya nasıl çevap verebilirim peki birtaneyi anlatmak için ?  :(

Yanıt #36
@Ruzagar işin Türkçe\'sine gireceksek en başta \"seri bağladım\" diyerek tanımlayıcı kullanmadığında;
\" Elimde x, y ve z değerinde dirençler var, bunları seri bağladım \" anlamına gelir. Eğer direnci pile seri bağladım deseydin böyle bir sorun olmazdı. Neyse ama ben senin ne yapmış olduğunu hala anlamadım :(
Not : Ayrıca nasıl \"çevap\" vereceğini bilmiyorum ama düzgün bir cevap verebilirsin :D

Yanıt #37
Özürdilerim yanlış anlamayın biliyosun acemiyim :) ama devre şemalarıyla anlatabilirim diye düşünüyorum :)

Yanıt #38
Şemada anlaşabileceğimizi umuyorum.

Yanıt #39
paintten çizince daha kötü olacağını düşündüm ve böyle daha iyi olur dedim :)

bu şekilde gerilim ve akım aynı çıkıyor :)

Yanıt #40
Gerilimi bu şekilde ölçüyorsan hatalı olması normal.Pil 7.86 volt iken voltmetrenin iç direnci 10 ohm olsa ( dijital olduğu için ) 7860 = I x 1010 -> I = 7,78 mA olur. Akımı bu şekilde ölçüyor olmanız gerekir. Gerilimde ise paralel bağlanır. Aşağıda görseller var...

Simülasyonda miliampermetre 7.78 mA, voltmetre 7.86 v gösteriyor.