+9 -9 Volt Simetrik Besleme Yardım

Başlatan Fatal, 14 Aralık 2011, 20:53:22

Fatal

Arkadaşlar Bi Devre Yapıcam Ama Besmeleyi +9 -9 Volt Simetrik İstiyor Evde 12 Voltluk Trafodan Bol Birşey Yok Acaba 12 Voltluk Güç Kaynağına 7809 ve 7909 Bağlanarak Simetrik 9 Volt Almam Mümkünmü Yoksa Başka Bi Tavsiyeniz Varmı ???

yazici67

Simetrik 9 volt asimetrik 18 volt eder.Tek trafoyla olmaz.Fazları eş olan iki trafoyu seri bağlayıp 7809 - 7909 kullanabilirsin.

bolubeyi

7809 ile 2 tane 9 voltluk kaynak yap. ikisini seri bağla. olsun bitsin.

since1990

Evet 12v luk trafo ile yapman mümkün. Şöyle yapacaksın gerilimi 2 ye böleceksin pzitif alternanslarda diyo ile 7809 u negatif alternanaslarıda 7909 la kullanacaksın. Yani evet yapabilirisin. Hatta linki bulursam onuda paylaşabilirim.

Düzeltme:
12v Luk bir sinüs işaretinin sadece pozitif veya sadece negatif alternanslarının bir periyot için ortalaması 9 v\'tan küçük olduğu için en iyi ihtimalle güzel bir +/-5v luk bir kaynak yapabilirsin. Yinede istersen devre şeklini paylaşbilirim.

Adnancoskun

şemayı çizdim, yalnız 7809\'un bağlantısına dikkat edin. giriş ve çıkış uçları yer değişik. kolay gelsin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Fatal

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Aralık 2011, 13:24:27şemayı çizdim, yalnız 7809\'un bağlantısına dikkat edin. giriş ve çıkış uçları yer değişik. kolay gelsin

Teşekkürler ama bu devre bnm dediğim gibi tek çıkışlı 12 Voltluk bir güç kaynağıyla çalışırmı ? eğer çalışıyorsa malzemeleri alıp yapaym

Adnancoskun

evet , zaten tek çıkışlı trafo için çizdim, gayet de güzel çalışır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın