Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: +9 -9 Volt Simetrik Besleme Yardım  (1179 Kez okunmuş)

+9 -9 Volt Simetrik Besleme Yardım

Arkadaşlar Bi Devre Yapıcam Ama Besmeleyi +9 -9 Volt Simetrik İstiyor Evde 12 Voltluk Trafodan Bol Birşey Yok Acaba 12 Voltluk Güç Kaynağına 7809 ve 7909 Bağlanarak Simetrik 9 Volt Almam Mümkünmü Yoksa Başka Bi Tavsiyeniz Varmı ???

Ynt: +9 -9 Volt Simetrik Besleme Yardım

Yanıt #1
Simetrik 9 volt asimetrik 18 volt eder.Tek trafoyla olmaz.Fazları eş olan iki trafoyu seri bağlayıp 7809 - 7909 kullanabilirsin.

Yanıt #2
7809 ile 2 tane 9 voltluk kaynak yap. ikisini seri bağla. olsun bitsin.

Yanıt #3
Evet 12v luk trafo ile yapman mümkün. Şöyle yapacaksın gerilimi 2 ye böleceksin pzitif alternanslarda diyo ile 7809 u negatif alternanaslarıda 7909 la kullanacaksın. Yani evet yapabilirisin. Hatta linki bulursam onuda paylaşabilirim.

Düzeltme:
12v Luk bir sinüs işaretinin sadece pozitif veya sadece negatif alternanslarının bir periyot için ortalaması 9 v\'tan küçük olduğu için en iyi ihtimalle güzel bir +/-5v luk bir kaynak yapabilirsin. Yinede istersen devre şeklini paylaşbilirim.

Yanıt #4
şemayı çizdim, yalnız 7809\'un bağlantısına dikkat edin. giriş ve çıkış uçları yer değişik. kolay gelsin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #5

şemayı çizdim, yalnız 7809\'un bağlantısına dikkat edin. giriş ve çıkış uçları yer değişik. kolay gelsin

Teşekkürler ama bu devre bnm dediğim gibi tek çıkışlı 12 Voltluk bir güç kaynağıyla çalışırmı ? eğer çalışıyorsa malzemeleri alıp yapaym

Yanıt #6
evet , zaten tek çıkışlı trafo için çizdim, gayet de güzel çalışır...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #7
teşekkürler deniyeceğim :)