7.4 volt u sabit 6 volt a cevirmek

Başlatan cico, 13 Aralık 2011, 22:54:38

cico

7.4 voltluk bir pilim var bunu 6.0volt 5 amper cıkış ile sınırlamak istiyorum

7805 ile bu işi  yapmaya çalıştım ve pek iyi sonuç alamadım bir nevi regulatör yapmak istiyorum SMD lerle

bolubeyi

7806 ile yapabilirsiniz. Fakat max. 1A. alabilirsiniz. 1Amperden fazla çekerseniz 7806 bozulur.

cico

teşekkür ederim, fakat ben 6 volt 5amper verebilecek bir devre istiyorum

mustafa010203

Belki işini görür fakat kaç amper verebilir bilmiyorum bu lm 317nin güçlü olanlarını vardır piyasada mutlaka onları kullan

bolubeyi

mft

lm 317 ler max 1,5 amper  işini görmez 6 tane regülatör başta banada mantıklı gelmişti ama forumda sordum sorun çıkarma ihtimali yüksek dediler
googlede 7805 i güçlendirmek yada 7805 ve 2n3035 diye arattır işine yarıyan şeyler çıkabilir ama sen 7806 kullan yaparken transistörler ile gücü arttırılabiliyor

gevv

regülatörleri paralel bağlamak çözüm sayılır ama  lm338k  var 5 amper veriyor 

fakat  girişi voltajı düşük  entegrelerinde kayıbı var onlarda gerilimin bir kısmı harcıyor  bunu  hesaba katmalı 

bence  2 adet  6amper diyotu seri bağlayın  0.6 + 0.6v  kayıp olacak toplam  1.2v

7.4v-1.2v=6.2v     0.2v  fazlalıkda  sorun olmaz sanırım :)

bolubeyi

Alıntı yapılan: gevv - 14 Aralık 2011, 19:30:08regülatörleri paralel bağlamak çözüm sayılır ama  lm338k  var 5 amper veriyor 

fakat  girişi voltajı düşük  entegrelerinde kayıbı var onlarda gerilimin bir kısmı harcıyor  bunu  hesaba katmalı 

bence  2 adet  6amper diyotu seri bağlayın  0.6 + 0.6v  kayıp olacak toplam  1.2v

7.4v-1.2v=6.2v     0.2v  fazlalıkda  sorun olmaz sanırım :)

Evet en basit ve en ucuz çözüm bu bence de.

mustafa010203

Mantıklı  :) Sen aslında bize kaç led kullanacanı ve nasıl bağlanacanı bir şema yapıp göstersen daha iyi olur ama 2 adet 6 a diyot kullanmak güzel bir çözüm.

yazici67

Başlıkta sabit dendiğine göre regüle bir devre isteniyor sanırım...
LM7806 ların paralel bağlandığı devrelerde iyi bir soğutma yapılırsa sorun çıkaracağını sanmıyorum.Ama dediğim gibi soğutma çok iyi olmalı.Eğer 7806 ların herhangi biri pert olursa devre 7.4v verir.

gevv

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 14 Aralık 2011, 19:38:01Mantıklı  :) Sen aslında bize kaç led kullanacanı ve nasıl bağlanacanı bir şema yapıp göstersen daha iyi olur ama 2 adet 6 a diyot kullanmak güzel bir çözüm.

hocam  ne ledi led nereden çıktı  :)

yazici67

mustafa010203

SMD ledlere okumuşum :S sory lerle yazıomus

asma

Arkadaşlar adı geçen regülatörler entegreleri bu gerilim farkında regülasyon yapamazlar. Low drop serisi dışında lineer regülatör kullanamayız. (entegreli yada transistörlü)
Diyotlarla yapılacak çözüm basit ve uygundur. Bu bir regülatör değildir, 6A lik diyottan 5A geçince 0,7 voltuda geçer düşen gerilim ;) , amaca uygun gözüküyor.
Peki amaç ne?  ;D
6Voltluk batarya yerine 7,4Voltluk batarya kullanmak için regülatör mü isteniyor? Fark voltajı 1,4V ve akım 5A olunca smd nasıl olacak? 7W ısıyı soğutucusuz dağıtacak kılıf varmı ki?
Mesele uzaktan kumandalı bir \'oyuncağın\' beslemesiyse kontrol kartı 6V ile küçük bir akımla beslenebilir, motor ise 7,4 voltta da çalışır. Önlem için motora seri 0,22/5W direnç bağlanır olur.

cico

arkadaşlar cok güzel bilgiler paylaşılmış teşekkür ederim,

aslında benim amacım;  7,4 voltluk bir güç ünitem var bunu  regüle ederek 6.0volt da tutmak istiyorum Servolarım 6volt ile çalışıyor cünki. ve   elimden geldiğince ufak bir devre üzerine yoğunlaşıyorum cünki koyucağım yer cok cok ufak bir yer.

http://xceedrc.com/product/105002   hatta bunun gibi olmalı.   bu ürünün aynısından elimde var  bu şekilde bana yapabilcek olan bir arkadaş var ise en az 100 adet ücreti karşılığında cok daha iyi olur aslında.

yazici67

O elemanlar smd olduğu için basması biraz yürek ister :( Hem o kadar yerde 15 tane lehimi ancak robotlar yapabilir.Yani el yapması hele hele 100 tane biraz zor :(

cico

yazici67

gevv

aslında mosfet ile bu iş olur zaten linkteki üründe büyük ihtimal öyledir  bu yöntem pc güç kaynaklarında 3.3v içinde kullanılıyor bir ara blogda yazmıştım  https://320volt.com/mosfet-regulator/

hatta  sadece mosfetin harcaması, iç direnci  bile 6 volt karşılayabilir  7.4v mosfeti sürmek için biraz az denemek lazım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın