Tristörün AC de Negatif alternans kırpması...

Başlatan fysares, 06 Aralık 2011, 23:04:59

fysares

26 Adet 12V 1200 AH seri bataryaya sahibim, bunları şarj etmek istiyorum, bunun için tristörlü bir devre tasarladım. Sorun şu ; iki tane seri bağlı tristörün orta uçlarına Ac fazımı uyguladım, Zero cross dedectörümle sıfır geçişlerinde tetikledim; beklentim ; positif alternanslar bir tristörden negatif alternanslar diğer tristörden, lakin öyle olmadı. neden? nedeni şu, çünkü bilenler bilir tristörlerin gate leriyle katodları arasında çok küçük bir omaj vardır ve kapalı devredir. (20 Ohm kadar) sonuçta ne oldu, ben tristörleri pc817 tipi opto ile sürmüştüm, 220 volt uygladım tristörlerin orta ucuna ve devremi çalıştırdım beklentim yarım dalga doğrultmadan sonra filtrelemeden nötr artı çıkış arası +110 volt,nötr eksi çıkış arası  -110 volt olmasıydı. Fakat Opto Pc 817 (Negatif alternans sürecek olan tristörü süren) patladı, nedenmi çünkü katod gate arası 20 ohmluk kapalı devre olmasından dolayı optoma 220 vol direk geçti...Bende bu işi iyice araştırdım ne hikmetse bütün tristör anlatımlarında sanki hep artı alternans çalışılacakmış gibi devre anlatımları yapılmış, eee nerde kaldı bizim kontrol edilebilir diyotumuz (SCR silicon controlled rectifier) umarım anlatabilmişimdir. Bunu triyakla yap, trafo yap bi tane direk doğrult filtrele öyle şarj et, gibi önerileriniz için şimdiden teşekkürler bu konu işten öte anlamak için kendime söz verdiğim bi iş oldu. Yardım edecek birisi varmı?
İdraki meali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi bunca sıkleti çekmez...

fysares

İlgine teşekkürler...Burada Tristörlerle diyotları yer değiştirip bi deneyebilirsen ne demek istediğimi anlayacaksın! Evet ilginç bir şekilde tüm anlatımlar tristörler sadece positif yönde çalışacak diyot gibi anlatılmış! deneme şansın varsa dene derim! Bildiğimi unutturdu bana bu konu...
İdraki meali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi bunca sıkleti çekmez...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın