VA-505B SMD Komponent Ölçüm Cihazı :)

Başlatan ferater, 06 Aralık 2011, 14:20:45

ferater

S.a. arkadaşlar elektronikle uğraşma arzusu içimi yemeye başladı. Direncin ne olduğunu anlamak için bile aynı dökümanı en az yirmi kere okumuşumdur :D oldukça cahilim bu konuda yani.
Herneyse sadede gelecek olursak SMD bileşenlerin ne olduklarını ve sağlam olup olmadıklarını bir türlü anlayamıyorum (direnç ve diyotları ölçebiliyorum ama :D ) yine de kapasitörlerin sağlamlığından emin olamıyorum (hatta bazen direnç mi kapasitör mü onu bile anlayamıyorum).
Forumu epeyce dolaştım ölçüm cihazları ve yöntemleri hakkında okudum.
http://www.egerate-store.com/?_Args=ProductImage,740,OdesisMc,850 bu bağlantıdaki aleti almak mantıklı geldi biraz. Acemiler için daha iyi aletler var mıdır piyasada bilmiyorum ama bunu görünce hoşlaştım açıkçası.
Sizlerinde fikrini sormak istedim ( biliyorum birçoğunuz o kadar para vermene gerek yok ilk aşamada diyeceksiniz :) ).

Konuyu yanlış yere açmışsam affola, taşınmasını rica ederim :)

gevv

merhaba,

linkdeki  ölçü aletinin  tek farkı ölçüm prob kısmının smd komponentlere göre tasarlanması diğer ölçü aletlerinden farklı değişik bir çalışma şekli yok  fiyatıda çok yüksek değmez..

malzemeleri normal ölçü aleti ile nasıl ölçüyorsanız  smd tipler içinde aynı  ama  malzemeleri tanımak lazım ayrıca göz aşinalığı gerekli  hrda kartlar bulun kurcalayın ölçün biçin ğraştıkca  alışırsınız  ayrıca  devrenin tasarımına göre genelde komponentleri söküp ölçmek gerekir  çünkü diğer elemanlar ile olan bağlantı farklı değerler görmenize neden olur 

ama  örneğin  10k  direnç ölücüyorsunuz  üzerinde de 103  yazıyor yani 10k  ölçü aletinde de   10k  görüyorsanız  sökmeye gerek yok  ama  çok farklı değer görünüyorsa  sökülük ölçülmeli

ferater

Cevabı aşağı yukarı tahmin etmişim :) Teşekkürler.
Fakat direnç ve diyotlar tamam, ölçerken çok saçma sonuçlar çıkınca söküp ölçüm yapıyorum dediğiniz gibi. Ama elimdeki alet ile kapasite ölçemiyorum, birde mercimek kapasitörlerin çalışıp çalışmadığını hiç anlayamıyorum. Aleti ohm kısmına getirip kutuplu kapasitörleri ölçünce az buçuk değerler çıkıyor ama mercimeklerde malesef tık yok :) cihaz mı bozuk acaba.
Önerebileceğiniz kapasite ölçümü de yapan bir let var mıdır? Saygılar.

gevv

düşük değererdeki kondansatörlerde değer göremeziniz 

tavsiyem   unit  modeli  bir ölçü aleti alın   diğer cihazın fiyatına  kapasite de ölçen güzel modelleri var  tam bir model öneremem  her modeli iş görüyor pek şikayeti yok

ferater

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın