pcbway

3 butonlu zil lamba ve motor devresi yardım..

Başlatan sezar189, 28 Kasım 2011, 22:46:50

sezar189

28 Kasım 2011, 22:46:50 Son düzenlenme: 30 Kasım 2011, 19:11:52 sezar189
aslında basit bişey ama asembly öğrenmeye yeni başladım için sorunu çözemiyorum. bnm yapmak istedim buton1 e basınca zil çalacak çekince susacak. buton 2 ye basınca lamba yanacak çektimizde yanmaya devam edecek bidaha basınca sönecek çektimizde sönük kalmaya devam edecek. buton 3 te aynı buton 2 mantığıyla çalışacak ve lamba yerine motor olacak. lambayı led ve motoru ufak bi dc motor olarak düşünerek devreyi çizdim.ben yazılımı yazdım fakat işlemlerden birini yaparken kısır döngüde kaldı için bi işlemi bitirmenden diğer işlemi yapamıyorum. mesele zil çalarken ışık yakamıyorum veya ışık açıkken zil çalmıyo buda bi ev projesinde biraz seçma oluyo. asm , hex ve proteus çizim ekte. yardımcı olursanız sevinirim.

yazici67

Programı atabilirsen daha kolay yardımcı olabiliriz.Anladığım kadarıyla ayrık döngü yapmışsın o yüzden PIC aynı anda iki işi birden yapamıyor.Bu yöntem sadece real time sistemlerde önerilir.Aynı anda birkaç iş yapılmak istenirse real time sıkıntılı olabiliyor.

sezar189

programı fln attım tex dosyası fln mevcut eklerde

semihdurmus11

selamın aleyküm kolay gelsin diyorum. benim bir ricam olucaktı bilgi almak istiyorum sizden ama şimdi birtane sunta düşünün üzerinde bilgisayarın parçalarını bulunan ve bu parçaların hepsi birbirine bağlı olucak yani bilgisayar çalışır durumda olucak fakat resimde olduğu gibi yanlarındaki buton sayesinde mesela hard diskin yanındaki butona bastığımız zaman hard disk ile ilgili bilgiyi monitöre yollucak sadece bunun devresi lazım ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz? şimdiden çok teşekkür ediyorum size kolay gelsin..  \"    \"

yazici67

Bunları yapabilmek için SATA, IDE gibi arayüzleri çözümleyebilen ve işleyebilen bir denetleyici lazım.Ama hem veriyolu hızına yetişecek hemde OSD görüntü işleyebilecek bir program lazım. Zor bir çalışma olur...

semihdurmus11

SATA veya IDE ile bağlayabilirim zaten ama nasıl bir devre uygulaması gerekiyor bana onun hakkında bilgi verebilirmisiniz?

yazici67

Söylemek istediğim şu : C dilinde bile denetleyici için böyle bir program yazmak çok çok zor.Hatta sırf bunun için ayrı bir \"hata ayıklayıcı (debugger)\" dediğimiz bilgisayar gerekiyor...

semihdurmus11

tamam abi eyvallah sağolasın teşşekkür ederim.

yazici67

semihdurmus11

bu devreyi daha kolay bir şekilde nasıl yapabilirz biraz yardımcı olabilirmisin abi bu konu hakkında bilgim yok benim kusura bakma bölümüm bilgisayar benim oyüzden destek arıyorum yardımcı olabilirmisin daha farklı bi şekilde nasıl yapabiliriz?

yazici67

Hangi devreyi kastediyorsun? En üstteki mi?

semihdurmus11

yok abi benim sana sorduğum devre onun hakkında diyorum daha basit bir şekilde ne yapabilirim?nasıl yapabilirim?

semihdurmus11

yardımcı olabilirmisin abi veya  bildiğin biri varmı benim sorabileceğim ona sorayım?

yazici67

@semihdurmus11 bu konuda ben yardım edemem bu derece profesonel birisinide tanımıyorum.Yani senin istediğin proje bildiğin bilgisayar yapmak.Onuda elde yapmak :( Artık gerisini sen düşün...