12v 5A smps güç kaynağı yardım

Başlatan cagdasbay, 26 Kasım 2011, 00:17:41

cagdasbay

piyasadaki smps güç kaynaklarından. 12V  5A

Sigorta ve resimdeki kırmızıya aldığım yerde lehimleyerek düzelttiğim yer yanmış ( Pcb deki bakır yanmış, lehimle birleştirdim). Sigortayı ve pcb deki yanık yeri düzeltip denedim. Tabi ki sigorta tekrar cufladı :) Bu kez girişteki varistör de patladı. Ne yapabilirim neyi değiştirmeyi denemeliyim?
Kontrol entegresi uc3843.
eL817 ve 8n60 mosfet var. Denemeye nerden başlamalıyım?
İlk defa smps devresiyle uğraşıyorum.

kaptan10

mosfetler patlak tır büyük ihtimalle +dirençlerde bozuktur onları tek tek kontrol etmeni öneririm+4148 diyotlarda patlaktır ölçü aletini eline almışken onlarada bakıver +girişteki doğrultucu diyotlarda patlamıştır onlarıda kontrol ediver 

Adnancoskun

öncelikle girişteki köprü diyotu kontrol et, sonrada mosfeti kontrol et, mutlaka biri yada ikisi birden yanıktır.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

cagdasbay

Teşekkürler cevaplara. Uğraştığımda tekrar yazarım durumu.

cagdasbay

Mosfeti söküp ölçtüm biraz önce. 8n60. Ne kadar doğru ölçüm bilmiyorum ama...
Diyot ölçüm kademesinde artı probu 1. bacağa, eksi probu 3. bacağa değdirdikten sonra artı probu 2. bacağa alıyorum ve 40 gibi bi değer gösteriyo diyot kademesinde. Sonra eksiyi 1.bacağa, artıyı 2. bacağa değdirip 2. ve 3. bacak arasını ölçtüğümde iletkenlik göstermiyo.

\"Mosfet sağlam\" şeklinde yorumladım netten bulduğum bilgilere göre ama :) Doğru mudur yaptıklarım ve mosfet sağlam mıdır?

Bir de MBRF10100CT olarak okuduğum diyot da sağlam.

Girişteki diyotları ve irice duran dirençleri ölçerim birazdan.

Ölçtüm  :)

Rengi değişmiş bi direnç:

Soldaki 100k sağlam, sağdaki de 120k gibi bi değer gösteriyo fakat kahve siyah kahve gibi duruyo renkler. Ve sıcaklıktan da direncin rengi değişmiş görüldüğü gibi. Sizce değeri nedir?

cagdasbay

Sorun çözülmüştür. Kırmızıya aldığım yer sanırım şasiye temas etmiş. O yüzden yanmış. Girişteki doğrultucu diyotlardan 2 tanesi yanmış..

asma

Köprüdiyotun ikisi bozulduysa diğer ikisi zarar görmüş olabilir.  ;) Dördünüde değiştirmeni öneririm.
Sorun çölümüştür ifadesi şu an devrenin çalıştığı anlamına geliyor değil mi.

cagdasbay

Evet evet. Sorunsuz çalışmakta. Ölçtüğümde de diyotlarda sorun yoktu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın