Pic basic\'de yazılmış termostat devresi yardım..

Başlatan KralMurat, 24 Kasım 2011, 23:26:37

KralMurat

Arkadaşlar konu için uygun başlık bulamadım inşallah doğru yere açıyorumdur konuyu, yanlışsa affola.

Elimde 18b20 dallas sensörü ve 16f84 kullanılarak yapılmış bir termometre devresi var. Bunu sürüngenlerim için inkübatör yapmakta kullanacağım. Fakat şöyle bir sorunum var, dallas ve pic ile termostat devresi sadece bir örnek bulabildim, oda pic basic dilinde.

Bende pic basic hiç kullanmadım ve pbp dosyasını hex\'e bile çeviremedim siz düşünün 

Benim sizden istediğim ekteki pbp dosyasını hex\'e çevirip atmanız, eğer vaktiniz varsa çok sevinirim.

Bir de bir konuda fikrinizi alacağım. Şimdi bu devre ortam sıcaklığı set edilen değerin altına düşünce direk ısıtıcıyı çalıştırıyor, şöyle bir ekleme yapabilirmiyiz acaba? Isıyı 28 dereceye set ettiğimizde, ortam sıcaklığı 27,7 dereceye düşene kadar ısıtıcıyı çalıştırmasın, ve 28,3 derece olana kadar da ısıtsın, yani 0,3 eksiye kadar insin, 0,3 yukarı kadar da ısıtsın, küçük bir histeresis payı bırakalım, böylece çok sık şekilde ısıtıcı açıp kapatmayacağı için ısıtıcı ve arada kullanılan kontak röle vs. uzun ömürlü olur.

Eğer mevcut koda böyle bir ekleme yapıp hex\'e çevirirseniz inanın minnettar olurum. Pic ile lisede uygulamalar yazıyorduk assembly dilinde ama uğraşmadıkca unuttuk, baştan öğrenip yapacak kadar zamanımda yok Bearded Dragonum yumurtlamak üzere. Yardımcı olacak arkadaş bi bakıma kertenkelemin yavrularının da hayatını kurtarmış olacak  şimdiden çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

http://www.elektronikmagazin.com/download/ds1820.zip

Not: Download dosyası ve bulduğum ekteki devre elektronikmagazin sitesinden alıntıdır.

yazici67

KralMurat

Üstadım dediğim gibi 0.3 histeresis değeri veripte mi derlediniz? Yoksa direk benim attığım pbp dosyasını mı derlediniz. Zaman ayırıp uğraştığınız içn çok teşekkür ederim çok saolun.

yazici67

Direkt derledim. Sen değiştireceğin yerleri değiştirip yine at ben yine derleyip atarım.İstersen PBasic Pro v4.7 verebilirim + MCS  şeklinde ...

KralMurat

Pbasic programını göndersen daha iyi olur hocam benim derleyemememin sebebi indirdiğim PBasic programının cracksiz olması olabilir :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın