5.8 V\'tu 3.7 yani bi nokia şarj değerine getirmem gerekiyor.

Başlatan alakazammm, 31 Temmuz 2009, 20:18:52

alakazammm

çıkış elektrik voltajı: 5.8 V/LED
çıkış elektrik akımı: 200mA---350mA
böyle bir voltum var bunu nokia bataryası için şarj cihazına nasıl dönüştürebilirim.

bataryanın değerleri
BL-5C 1020mAh
3.7V 3.8Wh

yani arkadaşlar 5.8likten kabloyla 3.7 lik bşr batarya dolduracağım ne gerekiyor yardım edin lütfen. acil lazım. yardım ederseniz çok sevinirim

gevv

3.7 volt piller 4.2 volt ile şarj oluyor kayıplar vb. için 5v kullanılmış  akülerde pillerde şarj voltajı bir kaç volt yüksek olur

alakazammm

çok teşekkür ederim yardımlarınız için... benim düzenek zaten hazır. güneş enerjisinden bi bataryaya yükleniyor. orada çıkış telefon çıkışı gibi yuvarlak küçük. aparatları var telefonlar için... ben 5.8 la şarz etsem bu 3.7 nokia bataryasına birşey olur mu.

gevv

5.8v + ucuna seri diyot bağlayın diyodun anot çizgisiz ucuna 5.8v girecek diğer çizgili katot ucu şarj devresine gidecek

diyot olarak 1n4001,1n4002,1n4004,1n4007 kullanılabilir

alakazammm

fotoğrafları ekleyeceğim bu defa daha iyi tarif edrsiniz. diğer arkadaşlarıma yardımları için teşekkür ederim

alakazammm

bu güneş panelli çantamızın dıştan görünümü

güneş panelinden küçük akümüze giriş kablosu. direk güneş panelinden çıkışlı

Giriş çıkışlar. in tarafına güneş panelinden çıkan kablo giriyor. ve şarj etmeye başlıyor kendini. sonra yanındaki düğmesiyle telefonunu out bölümüne bağlayınca 5.8v e getirince şarj olmaya başlıyor.

bunlarda out bölümüne takılan aparatlar. her tarz cep telefonu için ayrı aparatı var.

yanındaki düğmesi. lec ve 5.8v die 2 seçenekli.

işte ben bu out bölümünde 5.8v değil 3.7 nokia telefonlarına yetecek kadar volt almak istiyorum.
bunun çıkışları
çıkış elektrik voltajı: 5.8 V/LED
çıkış elektrik akımı: 200mA---350mA

bataryalar ise
BL-5C 1020mAh
3.7V 3.8Wh

acil yardım edin batarya patlar die hala kullanmıyorum bunu...

gevv

Sadece pili bağlayacaksanız;

şimdi bahtiyarın bahsettiği devre işinizi görecektir 3.7v piller dediğim gibi 4.2v .4.7v arası şarj oluyor en çok kullanılan 4.2v panelden gelen voltajı usb şarj devresinin +   -  girişine bağlıyacaksınız ama panelin verdiği voltaj 5.8v olduğu için araya + uca seri diyot bağlamanızda fayda var diyot 0.6v kayba sebep olacak yani şarj devresine 5.2v civarında voltaj gidecek şarj devresinin çıkışınıda pilinize bağlayacaksınız

Belki görmüşsünüzdür bilgisayarın usb portundan çalışan ve bir çok marka telefonu şarj edebilen cihazlar var bunlarda usb portunda bulunan 5 voltu kullanıyor yukarıdaki devre gibi bir devreden geçirip telefona veriyor anlıyacağınız pil 3.7v volt diye şarj voltajı 3.7v olmaz biraz yüksek olur

Başka örneklerde var

Yukarıdaki devre http://www.belza.cz/charge/liich.htm  sitsinden detaylı bir açıklamada yapmış ve şarj voltajının 4.2 olduğundan bahsetmiş

gevv

Telefonu bağlayacaksanız;

En güzeli piyasada ucuza bilgisayardan telefon şarj etmek için satılan cihazlar var onlardan alın + girişine seri diyot bağlayın  

diyodun anot çizgisiz ucuna güneş pilinden gelen + ucu bağlayacaksınız diğer çizgili katot ucunuda şarj cihazının + girişine bağlayacaksınız şarj cihazının çıkışınıda telefona bağlayın

fiyatları ucuz olduğu için devre ile uğraşmak mantıksız olacaktır hem daha çok güven verir :)

alakazammm

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın