Usb cihazları 9v pil ile nasıl şarz edebilirim en basitinden ?

Başlatan molell, 19 Kasım 2011, 12:55:41

molell

Arkadaşlar, bulunduğum yere elektronik alet sokmam yasak ama içerde mp3 playerim war ve usb den şarz olabiliyor. Buna göre ufak bir devre ile usbden şarz edebilen bişyler yapabilirmiyiz basitinden ?

yazici67

MP3 \' ü mü şarj edeceksin ? Orası kolay. Bir dişi usb soketin sadece besleme uçlarına 9volt\'tan regüle edilmiş 5v verirsen olur biter.Makinene de zarar vermez.Ama sakın ha data uçlarına herhangi bir gerilim verme ve kısadevre etme. MP3 arızalanabilir böyle bir durumda.

molell

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 12:59:24MP3 \' ü mü şarj edeceksin ? Orası kolay. Bir dişi usb soketin sadece besleme uçlarına 9volt\'tan regüle edilmiş 5v verirsen olur biter.Makinene de zarar vermez.Ama sakın ha data uçlarına herhangi bir gerilim verme ve kısadevre etme. MP3 arızalanabilir böyle bir durumda.

Regüle devre olarak ne kullanayım ?

yazici67

Entegre 5 volt regülatörler var LM7805 gibi. Zaten üç pinli basit bir bağlantı yeterli olur.girişe 100nF, çıkışa 10uF bir kapasitör bağla.Girişe 9volt pili bağla.Çıkışı USB\'nin besleme pinlerine ( +, - ) bağla.

molell

hocam sadece 7805le devreyi kurdum cihaz şarj oluyor ama 2 3 dakika sonra yanlış şarj cihazı bağlandı diye hata veriyo şarj olmuyo usb çıkarıp taktığımda yine şarj oluyor 1 dakika sonra yine aynı hatayı veriyor. yalnız kondansatör bağlamadım bu yüzden mi yapıyor acaba

yazici67

Biraz geç oldu ama ... Kondansatörleri kesinlikle bağlamalısın aygıta da zarar verebilirsin... Örnek şemayı ekledim...

gevv

bazı çihazlarda usb data pinleri şarj cihazı üzerinden + çıkıştan direnç veriliyor  eğer şarj aletiniz varsa devresinde usb çıkışında  data uçlarına ne bağlanmış bakın direnç falan varsa aynılarından alıp yaptığınız devreye uygulayın

ya da aşağıda ki devreyi uygulayabilirsiniz standart usb cihazlar için şarj devresi d+ d- 100k olacak  ipod şarj için d+ d- 10k olacak

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın