Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: tl494 transistör uçları çalışma prensibi (2214 Kez okunmuş)

tl494 transistör uçları çalışma prensibi

Merhaba arkadaşlar,
2-3 haftadır smps sistemleri üzerine çalışıyorum ve birkaç entegreye yoğunlaştım. Bunlar top261 , tl494, ir2153.
İStediğim gücü karşılayacak top261 Türkiye de olmadığı için vazgeçtim. Tl494 ve ir 2153 üzerinde uğraşıyorum. ir2153 de voltaj kontrolü yaptırma yok sanırım. Diren frekansa göre fet kontrol ediyor. %50 duty sabit olduğunu düşünüyorum. Tl 494 de ise içindeki opamplar ile bu iş hallediliyor. SOrum şu :
 Tl494 transistör uçları aynı anda açılıp kapanıyor di mi? Bu uçlara fet bağlayıp direk atx trafosu sürülebilir mi? Yalnız atx trafoya 220 v ac nin doğrultulmuş hali bağlanacak.
Sitedeki tüm notları inceledim. Hiç tl494 ile direk atx süren fet görmedim. Arada hep ayrıca trafo var. Biraz yardımınıza ihtiyacım var . Kolay gelsin görüşmek üzere

Ynt: tl494 transistör uçları çalışma prensibi

Yanıt #1
Merhaba biraz geç olmuş  ;)
Bahsettin elemanlar ile DC-DC değil şebeke gerilimini kullanarak (atx trafosuyla) smps yapmak istediğini düşünüyorum.
Tl494 ün transistörleri iki farklı şekilde de çalışır. Birinde iki transistör paralel gibi çalışır, on/off oranı max. %50 olur. Diğerinde iki transistör asla aynı anda devreye girmez toplamda %100 e yaklaşan yani herbiri için %50 oranı vardır. İlkinde trafo olmadan seri step down veya step up devreleriyle fly-back trafo sürmek için kullanılır. Diğerinde trafo orta uçlu olmalıdır (push-pull olması için)
Kullanmayı düşündüğün trafo muhtemelen tek primer sargısına sahip (aslında çift seri sagıdır ama dışarı bağlantısı olmayabilir) ve half bridge yöntemiyle iki transistörle sürülür.
Bu trafoyu aynı yöntemle sürerken tl494 ü direk bağlayamazsın. Bir transistörü iletim ve kesim için 5V ve 0V olacak şekilde karedalga gönderirsin, (burada sorun yok) diğeri için 155V ve 150V arasında gezinen yine 5voltluk karedalga sinyale ihtiyacın var. Bunu tl494 yapamaz.  :(
Benim sorum şu:
Atx güç kaynağından en büyük trafoyu söküp bunu başka ortamda çalıştırmak isterken neden yanındaki transistörleri sürmeye yarıyan trafoyu sökmüyoruz?
TL494 işte bu küçük trafoyu sürebilir. Küçük bir besleme trafosuyla tl494 beslenir, geribesleme için de opto-kuplör bağlamaya gerek olmadan güvenle kullanılabilir.
Ayrıca trafo sargısıyla oynamıyacaksan  IR2153 ile elde edeceğin voltajı elde edersin, geribesleme sana biraz daha düşük voltajlarda sabit yani regüleli voltaj sağlar. çok ta önemli olmayabilir.  ::)