Ana içeriğe git
Konu: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim? (35411 Kez okunmuş)

Ynt: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim?

Yanıt #30

Ne yazıkki dediklerinizi aynen yapmama rağmen gene çalışmadı. PSU kendini çalıştırdı ama matkabı hayır. Matkabın markası Bosch acaba sadece akü ile çalıştırılması için bir kısıtlacı bişey yapmış olabilirler mi ?
Mümkün mü böyle birşey? Akü sattırmak için...

PSU kendini çalıştırdı:
Fanı dönmeye başladı, matkap için kullandığım sarı ve siyah kablo arasında 12Vdc ölçtüm, normaldi.
ama matkabı hayır:
Matkap hiç akım çekmedi (spark görmedim, voltajda çökme olmadı) ve dönmedi.
Matkap çok baygın döndü, iş yapmaz haldeydi, PSU gücü yetmedi.

\'sadece akü ile çalıştırılması için bir kısıtlacı bişey yapmış olabilirler mi\'
Evet neden olmasın? Bunu gözünüzle takip edip bulmanız gerekirdi. Batarya bloğu ters takılmasın diye çentikler olur, tam oturduğunu anlaması için (veya kapak kapandığını) bir anahtar olabilir.
Arayıp bulursunuz, ya iptal edersiniz yada batarya bloğunundaki pilleri boşaltırsınız, aynı kontakları kullanacak şekilde elektrik bağlantısını yaparsınız.
Laptop bataryaları gibi (veya adaptörleri) çipli sistem yapmanın bir mantığı yok. Sonuçta DC motor bu senin yaptığın her türlü emniyet devresini iki kabloyu keserek iptal edebilirim. Adaptörü motora bağlarım, yönü dışardan veririm, hız için soft start yaparım... 

Sonuç olarak matkap niye çalışmadı? Bozuk mu? Sorusu gelir akla.   :)
Siz neden çalışmadığını bulabilirsiniz.  ;)
Kolay gelsin.

Yanıt #31
bende BOSCH psr 96 var. PSU ile şimdi denedim ve sorunsuz çalıştırdım.

senin PSU sağlam mı? emin ol. gerilim okuyabilirsin ama akım basamıyor olabilir. ayrıca makkabın + ve - kutuplarını doğru bağlamalısın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #32
Üstadlar ilk denediğimde dikkat etmemiştim ama sonra farkettim. Bağlantıları doğru şekilde yaptıktan sonra tekrar çalıştırmaya kalktığımda ilk bi ışığını yaktı sonra kesti baktım PSU nun fan gürültüsü de kesildi. Meğersem psu kendini kapatıyormuş. Bende bataryayı sökmeye kalkıştım. içindeki piller çıktı ve elips içinde 5 A  yazıyordu üzerinde acaba pillerin akım değeri 5A mi demek oluyor bu ?
Ekte hem psu nun hemde bataryanın resmini koyuyorum.
Görmeniz daha faydalı olacaktır. Elimde ki ıskarta PSU çok mu zayıf acaba yoksa arızalamı bunu anlamanın bir yolu varmıdır ?

Yanıt #33
benim emekli eski bilgisayarın PSU arızalı idi ama normal çalışıyor görünüyordu. fan dönüyor ve elektrik veriyor ancak bir süre sonra ekran klitlenip donup kalıyor ve renkler bozuluyordu. anakarttaki çişen kondansatörleri yeniledim. bir süre idare etti ve sonraları yeniden sorun çıkmaya başladı. anladımki PSU bozuk. bunu değiştirince sorun tamamen ortadan kalktı.
senin elindeki PSU 12v 15A verebiliyor. makkabını çok çok rahat çalıştırır ancak yukarıda bahsettiğim gibi bir sorunu varsa çıkıştan akım alamassın. gerşi bunların kısadevre koruması oluyor ama yinede çalıştırması gerekir. test etmek için 12v araç ampulü kullanabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #34
Bana göre çok ilginç bir olay sizlere göre belki sıradan normal bişeydir. Matkaba bağladığım uçların amper değerlerini multimetre ile ölçmek istedim. Gerçekte kaç amper veriyor diye (zira PSU çokda kaliteli değil. Şu an thermaltake 750W psu takılı pc de onuda söküp denemeye üşeniyorum.) sigorta atar gibi davrandı. Hani prizlerde yanlışlıkla faz ile nötr birbirine değince sigorta atar ya aynı o şekilde ufak bir kıvılcım çıkarıp kapanıyor. MASTECH MAS830L marka çin malı bir dijital multimetre var elimde. kırmızı kablosunu 10ADC soketine siyah kablosunuda COM soketine soktum. DC aralığında 10A ya getirdim düğmesini. kırmızıyı sarı kabloya siyahı da siyah kabloya değdirdim ve puf. ufak bir kıvılcım sonra psu fanı durdu. 5 dakka sonra tekrar açtım çalıştı. tekrar denedim gene aynı prosedür. ve matkap hiç bi şekilde çalışmadı hocam. Muhtemelen psu da bir arıza var. Şu an elimin altında araç ampulü yok. düşünüyorum 12v luk ne çalıştırabilirim diye. Aklıma bişey de gelmiyor. Neyse evdeki diğer elektronik cihazlardaki adaptörlere baktım. 12v 3A ve 12v 4A lik 2 adaptör geçti elime. Onları denedim matkap çalıştı fakat tetiğe çok ağır basarsam çalıştı. kademeli olarak tetiğe basmaya devam ettiğimde son aşamada kesti çalışmayı. Bende bu aptal psu ile uğraşacağıma bakındım 20 ila 40 tl arasında değişiyor adaptör fiyatları. Buna kaç A lik bir adaptör takarsam istediğim şekilde randımanlı çalışır? İlk mesajınızda 1,2 Ah ile 1,2A eşit değildir demiştiniz. Peki Ah ile A arasında bir bağıntı varmı dır? mesela 3Ah kaç A eder ? Adaptörlerde ki watt değerleri çok önemlimidir ? 12V 5A 35watt lık bir adaptör ile 12v 5A 150 wattlık bir adaptör arasında ki fark nedir? 12v luk DC motorun daha güçlü olması ve daha hızlı dönmesi için ne yapmak gerekir? Matkabın mandreni otomatik yani anahtarsız. Ben elimle durdurabiliyorum. istiyorum ki durduramayım ve daha hızlı dönsün. Bu isteklerimi hangi değerleri değiştirdiğimde elde ederim ?

Gibi bi dünya soru kafamı kurcalamakta. Gerek eğitim gereksede iş olarak elektrik ve elektronik le ilgilenmedim. Ama hobi anlamda ufacık tefecik şeyleri seviyorum yapmayı ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Fakat sizler gibi bu işin üstadlarına da bu kadar basit sorular sormaya da çekiniyorum ne yalan söylüyeyim.

Yanıt #35

Bana göre çok ilginç bir olay sizlere göre belki sıradan normal bişeydir. Matkaba bağladığım uçların amper değerlerini multimetre ile ölçmek istedim. Gerçekte kaç amper veriyor diye (zira PSU çokda kaliteli değil. Şu an thermaltake 750W psu takılı pc de onuda söküp denemeye üşeniyorum.) sigorta atar gibi davrandı. Hani prizlerde yanlışlıkla faz ile nötr birbirine değince sigorta atar ya aynı o şekilde ufak bir kıvılcım çıkarıp kapanıyor. MASTECH MAS830L marka çin malı bir dijital multimetre var elimde. kırmızı kablosunu 10ADC soketine siyah kablosunuda COM soketine soktum. DC aralığında 10A ya getirdim düğmesini. kırmızıyı sarı kabloya siyahı da siyah kabloya değdirdim ve puf. ufak bir kıvılcım sonra psu fanı durdu. 5 dakka sonra tekrar açtım çalıştı. tekrar denedim gene aynı prosedür. ve matkap hiç bi şekilde çalışmadı hocam. Muhtemelen psu da bir arıza var. Şu an elimin altında araç ampulü yok. düşünüyorum 12v luk ne çalıştırabilirim diye. Aklıma bişey de gelmiyor. Neyse evdeki diğer elektronik cihazlardaki adaptörlere baktım. 12v 3A ve 12v 4A lik 2 adaptör geçti elime. Onları denedim matkap çalıştı fakat tetiğe çok ağır basarsam çalıştı. kademeli olarak tetiğe basmaya devam ettiğimde son aşamada kesti çalışmayı. Bende bu aptal psu ile uğraşacağıma bakındım 20 ila 40 tl arasında değişiyor adaptör fiyatları. Buna kaç A lik bir adaptör takarsam istediğim şekilde randımanlı çalışır? İlk mesajınızda 1,2 Ah ile 1,2A eşit değildir demiştiniz. Peki Ah ile A arasında bir bağıntı varmı dır? mesela 3Ah kaç A eder ? Adaptörlerde ki watt değerleri çok önemlimidir ? 12V 5A 35watt lık bir adaptör ile 12v 5A 150 wattlık bir adaptör arasında ki fark nedir? 12v luk DC motorun daha güçlü olması ve daha hızlı dönmesi için ne yapmak gerekir? Matkabın mandreni otomatik yani anahtarsız. Ben elimle durdurabiliyorum. istiyorum ki durduramayım ve daha hızlı dönsün. Bu isteklerimi hangi değerleri değiştirdiğimde elde ederim ?

Gibi bi dünya soru kafamı kurcalamakta. Gerek eğitim gereksede iş olarak elektrik ve elektronik le ilgilenmedim. Ama hobi anlamda ufacık tefecik şeyleri seviyorum yapmayı ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Fakat sizler gibi bu işin üstadlarına da bu kadar basit sorular sormaya da çekiniyorum ne yalan söylüyeyim.

Ampermetre güç kaynağına paralel bağlanırsa ya güç kaynağı ya ampermetre ya da varsa sigorta hasar görür. Psu kendini korumaya alıp kapatır. Matkap bağladığınızda da aynı durum oluşur psu yine korumaya geçer. Matkaplar ilk kalkışlarda çok yüksek akım çekerler bu kısa devre etkisi yapar. Paralel kondansatör bağlayıp çok yavaş tetiğe basarak kalkışı yavaşlatırsanız belki çalıştırabilir.
Piller yüksek akımlar verebilir matkabınızı çalıştırır ama aynı akımı verebilen adaptörlerde aynı işi görür. Psu nun gücü yeterli ama korumaya geçtiği için çalıştıramıyor. Matkabınız maksimum güçte kaç amper çekiyor ölçün o güçte normal adaptör  alıp kullanabilirsiniz.
12 volt 5 amper adaptör 35 vat değil 60 vattır (Güç = amper x volt formulu ile hesaplanır). 150 vatlık adaptör ise 12 voltta 12.5 amper verir (amper = vat / volt formulünden) . Kendi gücünden fazla güç almaya çalışırsanız matkabınız yanar. Daha fazla güç istiyorsanız daha güçlü matkap almalısınız.
Eksik bıraktıysam onları da daha sonra açıklarım.
Selamlar.