Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim? (35105 Kez okunmuş)

Ynt: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim?

Yanıt #15
Ürün 2 tane için mi sıkıntı çıkartır, yani 14 v lık bir tane taksak çalışır mı? Herhangi bir ilaveye gerek var mı? Kusura bakmayın köprü diyot vb detayları pek anlamıyorum... Mevcut bilgime göre bu ürün ile direk çalışması lazım, neticede dc çıkışlı...

Yanıt #16
İki tanede sorun çıkar hatta bir tanede de ilk kalkışta kısa devre etkisi yapıp adaptörü korumaya geçirebilir. Belki yüksek kapasiteli kondansatörle kalkış sorunu çözülebilir. Artı ve eksiyi doğru bağlarsanız çalışır. Tetikten devir ayarlı ise yanlış bağladığınızda içindeki devreyi bozabilirsiniz. Devir ayarı yoksa sağ yerine sola sol yerine sağa döner. Linkteki adaptöre ilk kalkışlarda sorun çıkmazsa herhangi bir şey bağlamadan kullanabilirsiniz. Kablosunu en az 2,5 luk kullanın. Devir ayarı varsa ilk kalkışta tetiğe yavaş basarsanız belkide sorun çıkarmaz. 12 volt akü ile de çalışabilir denemek isterseniz detay veririm.
Selamlar.

Yanıt #17
Yaa bu şarjlı el aletleri insanlara büyük sorunlar çıkartıyor ve pahalı da meretler. Bunlarla ilgili aslında güzel bir rehber hazırlansa hiç fena olmaz. Ölmüş aküleri tekrar canlandırma yada içinde nicd pilleri yenisi ile değiştirme ya da şarjlı değilde klasik şebeke ceryanı ile çalışabilecek kablolu hale dönüştürme gibi. Bu konuda bilgisi yüksek arkadaşların hazırlayacağı rehberler insanların çok fazla işine yarar diye düşünüyorum. Zira ben zannetmiyorum ki evinde sarjlı bi el aleti olmayan olsun.

Yanıt #18

Resim #1:

Resim #2:

Resim #3:

Resim #4:

Resim #5:

Resim #6:

Resim #7:

Resim #8:

Sayın bolubeyi, şarj ünitesinde bozukluk yok daşka bir adaptör ile denediğimde çalıştı. Adaptörün de ayrıntılı resimlerini ekliyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Sayın omertek ve gevv, Peki bu söylediğiniz parçaları birbirine bağlamak için bir boarda mı ihtiyacım olacak? Yani cevaplarınızdan bişeyler anlıyorum ama anladığım şeylerin doğruluğundan şüphe duymaktayım. Galiba ben çok cahilim bu konuda :(. Aleti evde kullanmayı düşünüyorum. Akünün içindeki pilleri söküp yapacağım tertibatı yerleştirip arkasına sonsuz işareti şeklinde girişi olan bir fiş koymayı düşünüyorum. Ve oldukçada uzun bir kablo tabii ki :) Bana ayrıntılı bir rehber tarzında bi anlatımda buluna bilirseniz çok minnettar kalıcam.

bu konuda istanbulda iseniz bana ücretli yardımcı olabilirmisiniz. 0532 377 2037 kenan adım. 4 adet cihazım var bu sistemi yapmak istiyorum şarj pilini iptal edip direkt fişten çalıştırmak istiyorum.

Yanıt #19
selamun aleykum
bu  matkabın aynısı bendede var. Teknisyen olduğum için devamlı kullanıyorum. Benimkininde pilleri iflas etti. Alacağım pillerin fiyatı matkabın değerinin üstünde olduğu için matkabı modifiye ettim. Nasıl dersen ?,
Pilleri çıkarıp iptal ettim. batarya grubunun yerine 12 volt 1.3 amper bakımsız kuru tip akü yerleştirdim. Üstten  delik açarak dişi jack yerleştirdim. Şarj cihazını ister hazır al ister kendin board yap. Erkek jackı takarak dışarıdan rahatlıkla şarj yapabilirsin ve emin olki akü pillere göre daha dayanıklı ve daha uzun süreli bir kullanım özelliği sunuyor. Kolay gelsin.

220 ile çalıştırmak istersen eğer 14 volt 2 amperlik bir adaptör işini görecektir. Batarya grubunu sök adaptörün + ucunu batarya grubundaki gibi + kablosuna şaseyide şase kablosun bağla.

Yanıt #20

bu konuda istanbulda iseniz bana ücretli yardımcı olabilirmisiniz. 0532 377 2037 kenan adım. 4 adet cihazım var bu sistemi yapmak istiyorum şarj pilini iptal edip direkt fişten çalıştırmak istiyorum.

Kenan bu işin en kolayı şu. Ben bu şekilde çözdüm. DemirKarahan arkadaşımızın da dediği gibi, piyasa da satılan hazır adaptörlerden alıyorsun. Akünün volt ve amper gerilimine göre tabii. Amper derğerinin biraz yüksek olmasında fayda var. Örnek olarak bu akü 14,4 volt ben buna 16 v 1a lik adaptör bağladım ve çalıştı. Adaptörün jackini kesiyorsun. Kablolardan biri (+) diğeri (-) olacak.  akünün içindeki pilleri çıkartıyorsun ilgili yerlere (+) ve (-) uçları lehimleyip akünün kabını matkaba sokup çalıştırıyorsun. benim kisi yavaş başlayıp çalıştıkça hızlanıyordu. Amper düşük olduğu için öyle oldu. Mevcut bir adaptör kullanmıştım. Ama sen dışardan alacağın için ona uygun bişey al. 4 tane var demişsin. 4 adaptör alacağına pilleri çıkardıktan sonra akünün kabına bir tane jack girişi ayarlarsan adaptörün ucunu da kesmene gerek kalmaz ve aynı adaptörü diğer matkaplardada kullanırsın. ;)

Yanıt #21
Merhabalar ben bir şey sormak istiyorum,
12V 1.2 Ah lik akü ile çalışan şarjlı matkaba gene 12V 2Ah lik bir akü yada bir adaptör takarsak ne olur?
Yani esas öğrenmek istediğim şey Volt değeri sabit tutulup Ah degerini değiştirdiğimizde ne olacağını merak ediyorum. Düşük akım değerli de olabilir yüksek de...
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Yanıt #22

Merhabalar ben bir şey sormak istiyorum,
12V 1.2 Ah lik akü ile çalışan şarjlı matkaba gene 12V 2Ah lik bir akü yada bir adaptör takarsak ne olur?
Yani esas öğrenmek istediğim şey Volt değeri sabit tutulup Ah degerini değiştirdiğimizde ne olacağını merak ediyorum. Düşük akım değerli de olabilir yüksek de...
Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

12V 1.2 Ah bir akü ile cihazin bir saat calısıyorsa, 12V 2.0 Ah akü ile yaklasık 1,5 saat çalısır aküde amperin artması calısma zamanını artırır kolay gelsin

Daha basit mantıkla soyle dusunelim diyelim bir pille kuçuk ampul yakıyoruz iki pili paralel baglarsak ayni ozdes  yani ayni turde pil ise lamba yanma suresi artar

Yanıt #23
Cevabınız için teşekkür ederim...
Resimdeki adaptörle çalıştıramadım sizce neden olabilir? Her iki cihazda sağlam ve çalışıyor ayrı ayrı test ettim ama adaptör matkabı çalıştırmadı.

Yanıt #24
akülerde yazan Amperle adaptörlerde yazan Amper aynı şey değil. dikkat edersen akülerde Ah şeklinde yazıyor bu 1 saat boyunca o akımı verebilir anlamına geliyor. 12v 1.3Ah akünün kısadevre akımı 60A i bulabiliyor. senin şarjlı matkapta aynı şekilde çalışması için çok büyük akım gerektiriyor. sana bu bilgiler verildiği halde neden bu şarj adaptörleriyle ısrar ediyorsun anlamadım. birtane kasa tipi pc power supply ile çalıştırabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Yanıt #25

akülerde yazan Amperle adaptörlerde yazan Amper aynı şey değil. dikkat edersen akülerde Ah şeklinde yazıyor bu 1 saat boyunca o akımı verebilir anlamına geliyor. 12v 1.3Ah akünün kısadevre akımı 60A i bulabiliyor. senin şarjlı matkapta aynı şekilde çalışması için çok büyük akım gerektiriyor. sana bu bilgiler verildiği halde neden bu şarj adaptörleriyle ısrar ediyorsun anlamadım. birtane kasa tipi pc power supply ile çalıştırabilirsin.

Çünkü dostum bu adaptörler çok daha pratik oluyor ps e nazaran. Ayrıca ps ile nasıl çalıştırabilirim bilmiyorum. İçinden milyon tane kablo çıkıyor hangi kabloyu kullanacağımı bilmiyorum. Şayet beni bu konuda bilgilendirirsen dolabımda beklettiğim pc ps sini hemen bu iş için kullanabilirim.

Yanıt #26

Çünkü dostum bu adaptörler çok daha pratik oluyor ps e nazaran. Ayrıca ps ile nasıl çalıştırabilirim bilmiyorum. İçinden milyon tane kablo çıkıyor hangi kabloyu kullanacağımı bilmiyorum. Şayet beni bu konuda bilgilendirirsen dolabımda beklettiğim pc ps sini hemen bu iş için kullanabilirim.

o kabloların çoğu aynı renkte yani onlar paralel bağlı.
normalde bu adaptöre ilk enerji verdiğinde çalışmaz. aktif etmek için yeşil kabloyu siyahlardan birine kısadevre etmen yeterli.
adaptör çalışırken sarı kablolardan +12v alabilirsin. siyahlar ise GND şase.

güç kaynağının bağlantı şekli şöyle:

Yanıt #27
Teşekkür ederim bilgi için.
Doğru anlamış mıyım acaba ?
PSU nun anakarta taktığımız soketinden yeşil kablo ile siyah kablolardan herhangi birini birbirine bağlıyorum. Sonra Matkabın artı ucuna sarı kabloyu eksi ucuna da siyah kabloyu bağlıyorum. Ve matkap çalışıyor. Doğru mu anladım Nazmi bey?

Yanıt #28

Teşekkür ederim bilgi için.
Doğru anlamış mıyım acaba ?
PSU nun anakarta taktığımız soketinden yeşil kablo ile siyah kablolardan herhangi birini birbirine bağlıyorum. Sonra Matkabın artı ucuna sarı kabloyu eksi ucuna da siyah kabloyu bağlıyorum. Ve matkap çalışıyor. Doğru mu anladım Nazmi bey?

evet aynen öyle.
elindeki PSU sağlam ise matkapını rahatlıkla besleyebilir.

Yanıt #29
Ne yazıkki dediklerinizi aynen yapmama rağmen gene çalışmadı. PSU kendini çalıştırdı ama matkabı hayır. Matkabın markası Bosch acaba sadece akü ile çalıştırılması için bir kısıtlayıcı bişey yapmış olabilirler mi ?
Mümkün mü böyle birşey? Akü sattırmak için...