Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim? (35105 Kez okunmuş)

Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim?

Merhaba Arkadaşlar....
Elektroniğe meraklı fakat pek fazla bilgisi olmayan biriyim. Ve yıllar önce yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz şarjlı matkabı almıştım. Fakat arada sırada kullandığım için tabii içinde ki Ni-Cd piller iflas etmiş durumda. Bende yeniden pil almak istemedim çünki biliyorum ki o da nadir kullanımdan dolayı kısa ömürlü olacak. Bunu direk şebeke ceryanıyla çalıştırmak istiyorum. Kendim normalde kimya mühendisiyim ve hobi amaçlı ufak tefek şeyler yapabiliyorum. Elektronikçi değilim yani. Fakat şimdiye kadar ki almış olduğum eğitim tecrübe vs. bilgiler doğrultusunda şebeke veryanını 220 den 14,4 e düşürecek bir trafoya, Ac yi Dc ye dönüştüren bir elemana (adını tam bilmiyorum ama Kapasitör olsa gerek) ihtiyacım var galiba.
Aletin teknik özellikleri şöyle kutu içeriği 4 parçadan oluşuyor.
1- Matkap
2- Akü (Özellikleri: 14,4 V 1A)
3- Şarj ünitesi
4- adaptör (MODEL: JH - 15, INPUT:230V AC 50Hz, OUTPUT:15V DC, 400mA)

Yabancı sitelerde bu konuyla ilgili bir çok resimli ve videolu tutoriallar mevcut fakat çok fazla teknik terim kullanıldığı için anlayamadım. Bu konu ile alakalı da ne yazıkki pek fazla kaynak yok türkçe olarak.

Karaköyde bir yere gittim bana bir adaptör yapacağını ve fiyatının da 60TL + KDV olduğunu söyledi. Ben de cihazın yenisinin 41 TL + KDV olduğunu söyleyince ne yapayım diye cevap verdi. Adamın verdiği cevaba kızdım ve çıktım kendim yapmak istedim.

Dostlar bana ne lazım ve ben bu işi nasıl yaparım?

Konunun başında da dediğim gibi yeni akü almak istemiyorum. Yeni matkap da almak istemiyorum bu matkabı kullanamayınca gittim Bosch marka aldım zaten. Bu elimde çöpe gitmek üzere duruyor bunu değerlendirmek istiyorum.

Birde aletin adaptörünü şarj ünitesine takınca çalışmadı. Bende söküp parçaladım neresi bozuk diye bozuk bi taraf tespit edemedim. Adaptörü nasıl test edebilrim çalıştığını yada hangi parçalarının sağlam olduğunu nasıl anlarım (Dijital multimetrem var) ?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...

Ynt: Kablosuz şarjlı matkabı nasıl kabloluya dönüştürebilirim?

Yanıt #1
Akünün şarz devresi bozuksa onu tamir ettirip küçük bir modifikasyonla yeni adaptör yerine şarz ünitesini kullanmayı deneyebilirsiniz. Şarz ünitesi yeter miktarda akım veriyorsa yeni adaptör almayın ya da yapmayın. Adaptör kısmının ayrıntılı resimlerini eklerseniz daha fazla yorum yapılabilir.

Yanıt #2
Bu tip makinelerin şarj üniteleri uzun zaman yaklaşık 8-10 saat arası şarj yaptığı için akımları düşük tutuluyor.zaten değer verilmiş 400mA dolayısı ile cihazın kendi adaptörü ile kullanma imkanı yok.4-5 amper arası çıkış veren bir trafo,bir köprü diod ve bir kondansatör işinizi görür, kendiniz yaparsanız sizeverilen fiyatın yarısına halledersiniz diye düşünüyorum.Yalnız kullanım yeri garaj türü bir yerse veya yakınlarda araç olan bir yer ise bir kablo yardımı ile araç aküsüne bağlayıp hiç masraf etmeden de kullanabilirsiniz.

Yanıt #3
benim hem evde hemde iş yerinde kullandığım  şarjlı vidalama var  ikiside farklı marka ama  tipleri aynı şu ufak ele gelen tiplerden  içlerinde 4 adet şarlı pil var  pilleri pahalı zaten pil fiyatına almışım :)  belki daha ucuza  e birde  sürekli masa başında kullanıyorum  bende  beslemesini trafo ile sağladım  gayet güzel çalışıyor uzun süredir kullanıyorum

cihazı açıp direkt pillerin + ve -  uçlarının bağlandığı yere  hazırladım kaynağın + ve - ucunu bağladım   sizde böyle yaparsanız çalışır   13...15v  ac 100w  trafo  alın  çıkışını köprü diyor ile doğrultun  ama filtre kondansatörü bağlamayın   direkt cihazın içine bağlantı yapın

Yanıt #4
Resim #1:

Resim #2:

Resim #3:

Resim #4:

Resim #5:

Resim #6:

Resim #7:

Resim #8:

Akünün şarz devresi bozuksa onu tamir ettirip küçük bir modifikasyonla yeni adaptör yerine şarz ünitesini kullanmayı deneyebilirsiniz. Şarz ünitesi yeter miktarda akım veriyorsa yeni adaptör almayın ya da yapmayın. Adaptör kısmının ayrıntılı resimlerini eklerseniz daha fazla yorum yapılabilir.

Sayın bolubeyi, şarj ünitesinde bozukluk yok daşka bir adaptör ile denediğimde çalıştı. Adaptörün de ayrıntılı resimlerini ekliyorum. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bu tip makinelerin şarj üniteleri uzun zaman yaklaşık 8-10 saat arası şarj yaptığı için akımları düşük tutuluyor.zaten değer verilmiş 400mA dolayısı ile cihazın kendi adaptörü ile kullanma imkanı yok.4-5 amper arası çıkış veren bir trafo,bir köprü diod ve bir kondansatör işinizi görür, kendiniz yaparsanız sizeverilen fiyatın yarısına halledersiniz diye düşünüyorum.Yalnız kullanım yeri garaj türü bir yerse veya yakınlarda araç olan bir yer ise bir kablo yardımı ile araç aküsüne bağlayıp hiç masraf etmeden de kullanabilirsiniz.

Sayın omertek ve gevv, Peki bu söylediğiniz parçaları birbirine bağlamak için bir boarda mı ihtiyacım olacak? Yani cevaplarınızdan bişeyler anlıyorum ama anladığım şeylerin doğruluğundan şüphe duymaktayım. Galiba ben çok cahilim bu konuda :(. Aleti evde kullanmayı düşünüyorum. Akünün içindeki pilleri söküp yapacağım tertibatı yerleştirip arkasına sonsuz işareti şeklinde girişi olan bir fiş koymayı düşünüyorum. Ve oldukçada uzun bir kablo tabii ki :) Bana ayrıntılı bir rehber tarzında bi anlatımda buluna bilirseniz çok minnettar kalıcam.

Yanıt #5
Elektronik malzeme satıcısından en az 100 Watt gücünde (daha fazla güçte olabilir) 220 Voltu 12 Volta düşüren bir transformatör ve 5 Amper akıma dayanabilen hazır köprü diyot alınız.

Köprü diyodun üzerinde şu işaretler yazar
+
-
2 adette yatık S harfi

Yani toplamda 4 ucu vardır.

Malzeme satıcısına kablonuzu da götürün. Sağlamlığını kontrol etsin.
Daha sonra kablonuzu resimde kırmızı ile işaretlediğim yerden kesin ya da trafoya bağlandığı yerden lehimini sökün. Şimdi 2 tane ucunuz oldu. Bu uçlardan birini köprü diyottaki + yazan yere, diğerini - yazan yere bağlayacaksınız. - yazan yere bağlayacağınız uç,  kablonun diğer ucundaki metal gövde ile bağlantılı olan taraftır.

Trafonun 220 Volt girişine bir fiş takın.
Trafonun 12 Volt çıkışını da köprü diyotta ters S harflerine bağlayın. (Yönleri farketmez.)

Yanıt #6
@sercim   cihazı  kablolu olarak yani ek beleme ile kullanmak istediğinizi söylediniz

bu durumda  elinizdeki şarj adaptörü iptal olur  onu kullanamazsınız  o sadece pilleri şarj etmek içindir motoru çalıştıracak  güçü yok

bu yüzden 100w  trafoalın dedim  bende öyle kullanıyorum  motor çok yüksek akım çeker

2x13...15v  100w  trafo alınalın 2 tanede 6 amper diyot alın aşağıda ki bağlantıyı kullanın

cihazın içindeki pilleri sökün  pilin + artı ucunun bağlandığı yere  trafo çıkışında ki + artıyı bağlayın  pilin - eksi ucunun bağlandığı yerede trafonun - 0 çikişini bağlayın

Yanıt #7
şu an   bu konu hakkında benimde  bilgiye  ihtiyacım doğmuştur arkadaşlar ama  ben trafo kullanmak  istemiyorum onun  yerine  bi dimmer devresi yaparak voltajı düşürsem sonra  doğrultup matkapbı çalıştırmayı denesem ne kadar  kararlı bir  besleme yapabilirim

Yanıt #8

şu an   bu konu hakkında benimde  bilgiye  ihtiyacım doğmuştur arkadaşlar ama  ben trafo kullanmak  istemiyorum onun  yerine  bi dimmer devresi yaparak voltajı düşürsem sonra  doğrultup matkapbı çalıştırmayı denesem ne kadar  kararlı bir  besleme yapabilirim

Trafo kullanmadan yapamazsınız. Trafo çalışma voltajına düşürür. Diyotlarda doğru akıma çevirir. Şarjlı tornavidalar alternatif akımda çalışmaz.

Kullanacağınız trafo 16 volt olmalı ve kondansatör kullanmanıza gerek yok tek sargı ve köprü diyotta kullanabilirsiniz. Diyotlarıda 10 amperde sürekli çalışabilecek güçte seçin.

Yanıt #9
emin olmadığınız yerlerde yanlış  yönlendirme ve bilgilendirme yapmayınız arkdaşım   benım  ediklerimle  ne alakası var senın  anlattıklarının

Yanıt #10

emin olmadığınız yerlerde yanlış  yönlendirme ve bilgilendirme yapmayınız arkdaşım   benım  ediklerimle  ne alakası var senın  anlattıklarının

Emin olduğunuz yerleri verirseniz öğrenmiş olurum. Her şeyi bildiğim iddiasında hiç bir zaman olmadım bildiklerimi yazdım yanlışlarımı gördüyseniz lütfen düzeltinki öğreneyim ve başkalarınıda yanlış yönlendirmemiş olayım.
Selamlar.

Yanıt #11
tam yerine taşınmısın çok sağolun boşvaktimde hemen incelerim burayı , ustalarımın önünde saygıyla eğiliyorum.

Yanıt #12
Selam, elimde bosch marka 3 tane akülü vidalama var  ama aküler ölü, yeni aküler çok pahalı ve ömürleri de çok kısa. Bosch iyice bozdu kaliteyi.

Kablolu kullanıma bakarken burayı gördüm. Linkteki trafo iş görür mü? Birden çok çıkışı olduğu için tek trafo ile 2 vidalama aynı anda çalışır mı? Yardımcı olursanız makbule geçer...

Alttaki ürünün girişi ac çıkışı dc .....

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/12v-20a-240w-serit-led-amp-kamera-trafosu-adaptoru-64090713

Yanıt #13
Kaliteli bir trafo kullanırsanız simetrik +- 18 ( veya alet kaç voltla çalışıyorsa ) çıkışla iki alet çalıştırabilirsiniz. Vidalama aletinin gücünü hesaplayın, ona göre bir trafo kullanın...

Yanıt #14

Selam, elimde bosch marka 3 tane akülü vidalama var  ama aküler ölü, yeni aküler çok pahalı ve ömürleri de çok kısa. Bosch iyice bozdu kaliteyi.

Kablolu kullanıma bakarken burayı gördüm. Linkteki trafo iş görür mü? Birden çok çıkışı olduğu için tek trafo ile 2 vidalama aynı anda çalışır mı? Yardımcı olursanız makbule geçer...

Alttaki ürünün girişi ac çıkışı dc .....

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/12v-20a-240w-serit-led-amp-kamera-trafosu-adaptoru-64090713

İki tane aynı anda linkteki üründe sorun çıkartır. Trafolu kullanmanız gerekecek 20 volt tek sargılı ve köprü diyotlu bir doğrultucu yapın. İlk kalkış gücünü karşılamak için ya yüksek kapasiteli kondansatör yada daha yüksek güçlü trafo trafo kullanın. Bir tanesinin çektiği gücü ölçün iki katını alın. Köprü diyotlu doğrultucuda trafonun verdiği gücün yaklaşık % 81 ini alabilirsiniz. İki diyotlu orta uçlu trafoda yaklaşık % 71 olur. İstediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yaparsanız sonuçları da açıklayın başkaları da yararlansın.
Selamlar.