LCD Monitör arızası -Çözemedim :)-

Başlatan enter, 12 Kasım 2011, 19:40:22

enter

Herkese iyi akşamlar. Arkadaşlar bu güne kadar bir çok LCD mon. tamiri yaptık (yapmaya çalıştık). SMPS, Florasan değişimi, Panel değişimi vs. Ama şu an elimde 2 adet Casper 900w Lcd mon. var ve sonununu çözemedik. Sorun şöyle; florasanlar 2 sn yanıyor sonra kapanıyor, bu arada panelde silik görüntü falan yok. Pawer ışığıda yeşil halde yanmaya devam ediyor. Başka panel, başka florasan, başka kontrol kartla denedik, ama netice alammdık. Konuyla ilgisi olan arkadaşlarda acil yardım bekliyorum. Şimdiden Tşk.

micropp78

Hocam  smps besleme katından yapıyor olabilir elinizde varsa değiştirip deneyin . Kolay gelsin

enter

SMPS kartla biraz uğraştık, kapasitesi düşen kondansatörleri değiştirdik, video karta giden voltajları ölçtük (normal), soğuk lehim olabilir diye kartı çok iyi kontrol ettik, trafolar arızalı olabilir ihtimali düşünülerek sağlam trafo taktık, ama malesef netice alamadık.

micropp78

ekranda iki florasan oluyor bu florasanların biri arzalı oldugu zamnda dediğiniz gibi 1 2 saniye sonra sönüyor yada invertördeki trafolardan biri arzalı oluyor eğer florasanların ikisinide değiştirdiyseniz ve invertör katınızda sağlamsa monitör neden arzaya düşüyor anlamadım :(

Elektron_X

lcdnin anakartında küçük yol çatlakları olabilir. elinde anakart varise bir dene başka bir anakartile. yada cihazı açık bir şekilde masada topla, florasanlara ve invertor girişlerine ve power girişine multimetre bağla, giriş voltajlarındaki değişimi ölç biri düşme yapıyordur ordan geriye doğru git sorunu bulursun.

Adnancoskun

besleme voltajlarını mutlaka ölçün, ve beslemenin çıkışındaki elektrolitik kondansatörleri kontrol edin ve hatta değişin, besleme 12 volt dan 9 volt\'a düşüyor mu?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

eğer besleme çıkış gerilimi 9 volt\'a düşüyorsa, çıkıştaki elektrolitik kondansatörleri mutlaka değişin 1000 uF 16-25 volt..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

enter

İlgilenen herkese tşk. Sorunları çözdük. Birinin video konrtol kartında sorun varmış, soğuk lehim. Diğeri ise lamba değişti. (Ama sağlam lamba ile de sorun yapmıştı, ilginç.!!!) Bazen böyle oluyor. Bilgisayar mühendisi fıkrasını biliyorsunuzdur. İndir, bindir bazan sorunları çözüyor işte. :)

megamehmet

Tekrar başınıza gelirse alternatif çözümleri de deneyin derim ben. Konuyla ilgili aşağıdaki linkteki yazımı okursanız mutlaka işinize yarar:

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,1508.msg12057.html#msg12057

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın