+12 -12den tek +12 elde etmek

Başlatan mft, 02 Kasım 2011, 16:16:17

mft

üstadlar bizim bir yarım otobüs var ve 24 volt elektrik ile çalışıyor bütün herşey çakmak dahil 24v. 24voltu iki aküyü seri bağlayarak elde etmişler bize 12 volt lazım tek aküden alınca sorun çıktıktığını söylediler benim aklıma bir fikir geldi ama emin olamadım size teğit ettirmek istedim fikrim şu; akülerin kutuplarına diyot bağlasam ve ondan sonra iki aküyü paralel bağlasam sorun çıkarmı aküler aynı zamanda diyotlardan geride yine seri kalcak bir diğer sorumda diyotlar en fazla kaç amper olabilir bana en az 10 lazım piyasada varmıdır
 cevaplarınız için teşekkür ederim
saygılar

yazici67

Anlattığınız şekilde akülerden kutupları uygun bağlanan kullanılır.Diğer akü hiç kullanılmaz.Araç 24V ile çalıştığına göre 12V göndermek olmaz.Ayrıca böyle bir yola başvurmaya gerek yok.Regülatörle 12V sağlanabilir.Ya da en basitinden dirençle( Akımın bilinmesi gerekir. )

mft

akım değişebiliyor biz şerit led için bunu yapcaz toplam 8 amper çekiyor regülatörleri paralel bağlamak işe yararmı ve benim dediğim iki akününde kutuplarına uygun şekilde diyot bağlamak

yazici67

Uygun şekilde derken nasıl ? Birkaç resim şema vs. ekleyebilir misiniz ?
Ayrıca regülatörleri paralel bağlamak sıkıntı yaratır.Farklı bir yol bulmak gerek.

asma

24V bulunan sisteme metrelerce 12V ile çalışan şerit led uygulaması yapmak istiyorsanız şerit ledi seri bağlayabilirsiniz.
Bilinmesi gereken şeridin en küçük bölünebilme ölçüsü. (örn: 5cm) Bu ölçünün iki katıyla her ölçü seri bağlanabilir. (10cm ve katları)

1metre gerekiyorsa 50cm olarak iki eşit parçaya bölün, ilk parçanın + ucuna 24voltun artısı, ikinci parçanın - ucuna 24voltun eksisini bağlayın. İlk parçanın - ucuyla ikincinin + sını birleştirdiğinizde iki parçada eşit voltajla (eşit parlaklıkla) yanar.
Şeritlerin iki ucunda da + ve - terminalleri olduğundan farklı düzenekler denenebilir.
Tek sıra için iki parçanın ortasından 24V bağlantısını yapmak,çift sıra şerit kullanmak, kablo bağlantısını sadeleştirebilir.
   ;)

Bence basit soruna basit çözüm uygun olur. 

mft

yazici abi isisde denedim sorun çıktı ve sebebini anladım regülatörlerinde sorul çıkaracağını tahmin etmiştim asma üstad seri bağlama işi aklıma yattı düşününce biraz zor kavranıyor ama lisedeki o basit çizimler ilk defa işe yaradı saol :)

yazici67

Evet PIC ile uğraşa uğraşa elektriği unutmuşum.Sağolsun @asma kardeşim hatırlattı :) Kolay gelsin ...

fysares

Seni çok iyi anlamadım ama, Sana + 12 volt lazımsa akülerin + ucu ile iki akünün birbirine bağlandığı ortak uçtan alırsan burada +12 volt vardır zaten:S bunun neden sorun çıkardığı konusunda hiç bir fikrim yok bence hiç sorun olmaz! ayrıca diyotla ne yapmak istedin onuda anlamadım. Zannımca senin otobüste 12 voltla beslemek istediğin bir araç telefon şarj aleti gibi bişiyin var onu bağlayamıyorsun ona +12 çekmek istiyosun... Akülerin ortak ucundan bir kablo al akünün akünün biri artık hangisiyse + tarafından da bir kablo al işte orada +12 volt olur. çok şaşırdım eğer soru buysa...Niye sorun olaki!
İdraki meali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi bunca sıkleti çekmez...

fysares

yaw haji bağla sen onları 24 Volta 2,2 kohm 10 wattlık ikide direnç gir araya...Bişi olmaz...devam...
İdraki meali bu küçük akla gerekmez. Zira bu terazi bunca sıkleti çekmez...

mft

elektriği sadece bir aküden aldığı için aküyü yer kisindende eşit alman gerekir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın