Acil Yardım! Devrem Yarım Kaldı

Başlatan taha, 25 Temmuz 2009, 11:40:24

taha

25 Temmuz 2009, 11:40:24 Son düzenlenme: 25 Temmuz 2009, 11:46:20 taha
Merhaba arkadaşlar ben elektronik işiyle hobi amaçlı uğraşıyorum ve dün 37tl verip devre elemanları aldım sonra evde birleştirirken dirençleri nasıl bağlayacağımı tam olarak anlayamadım devrem yarım kaldı bi zahmet yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar.

taha

Arkadaşlar yardım edecek bir kişi bilemi yok acaba sıkıştım lütfen kendi acemilik yıllarınızı düşünün. :)

bahtiyar

27 Temmuz 2009, 16:56:23 #2 Son düzenlenme: 10 Mart 2010, 22:00:04 gevv
selam o direncler seri tip tek kalıp olarak satılıyor icinde direncler baglı şekilde

devredeki direncin değeri neyse resideki gibi 5 direnç bağlayıp kullanabilirsiniz

ama ortadaki iki delik kısa devre olacak çizgi çekiliş olanlar ona göre
veni...vidi...vici..bici...

taha

bahtiyar bey teşekkür ederim sizin mesajınızı bekliyodum ancak bu gün fırsat bulabildim internete girmek için çok teşekkürlerler bu arada ortadaki çizgi kısa devre olacak derken ne demek istediniz basitçe anlatabilirmisiniz acaba + ben 5 adet 4.7k lık direnç mi almam lazım yoksa 5 inin toplamda mı 4.7k yapması lazım şimdiden teşekkürler.

bahtiyar

Toplamını bilmiyorum önemlide değil zaten kolaylık olsun diye kullanmılar sanırım 5 tane 4.7 k alacak sınız resimdeki gibi birleştirp takacaksız direnclerin bir uçları ortak oluyor orası soldan  ilk delige geliyor üç ve dördüncü delikte kısa devre edilecek dikkat edersen üzerleri çizgili atlama yapılmış

birde devrenin şeması yokmu ?
veni...vidi...vici..bici...

taha

bahtiyar bey yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim bu bahsi geçen devre 4 eksen cnc devresi www.esteca55.com burda detaylı anlatım projeler motor driverleri felan yapılışı anlatılıyo isterseniz bakabilirsiniz hoşuma gitti yapıyım dedim sizlerin yardımlarıyla altından kalkmaya çalışıyorum teşekkürler

bahtiyar

siteye baktım ama sizdeki devre yok devrenin adresini verseniz yardımcı olabirim
veni...vidi...vici..bici...

asma

Merhaba
Alıntı yapılan: bahtiyar - 05 Ağustos 2009, 13:00:17Toplamını bilmiyorum önemlide değil zaten kolaylık olsun diye kullanmılar sanırım 5 tane 4.7 k alacak sınız resimdeki gibi birleştirp takacaksız direnclerin bir uçları ortak oluyor orası soldan  ilk delige geliyor üç ve dördüncü delikte kısa devre edilecek dikkat edersen üzerleri çizgili atlama yapılmış

birde devrenin şeması yokmu ?
Cevap budur arkadaşlar yalnız üç ve dörtte kısa devre yok. İncelemek için:
http://www.esteca55.com.ar/fotos/Interfaz%20CNC%20v1.2%20(1).jpg

http://www.esteca55.com.ar/fotos/Interfaz%20CNC%20v1.2%20(0).jpg

Devreyi, projeye hakim olmadan incelemeye başladım ve garipsedim. Bu dirençler ttl uyumlu cmos tampon (buffer) devresinin girişini boşta lojik 0 tutmaya yarıyor. tree state buffer entegresi neden sürekli aktif kullanılıyor? TTL mantığıyla yapılan cmos entegrelerde pull-up dirençleri vardır(muhtemelen 100k) TTL seçmek yerine cmos seçilerek (hatta özelliği kullanılmadığına göre normal buffer kullanılabilir) daha sade ve ucuz yapılabilirdi.
Neyse cevabı bahtiyar arkadaşımız vermiş zaten.   ;) Yalnız o çizgi sanırım malzemenin ortasını gösteren + işareti ve ne işe yarıyor bilmiyorum.  :P
Kolay gelsin.

taha

Selam arkadaşlar sayenizde sorunları bir bir çözüyodum ki bir sorun daha çıktı 35v 4 amperlik stepmotor devresini yaparken 14v 2w zener volt lazım oldu tüm malzemeler alındı ama memlekette gezmediğim elektronikçi kalmadı yardım edin lütfen nerden bulabilirim ben bu diyotu veya alternatif olarak ne yapabilirim acaba her şey için teşekkürler.

gevv

15v 2w  zener kullanabilirsiniz 1v tolerans sorun olmaz ya da 2 adet 6.8v 2 w zeneri seri bağlayıp kullanabilirsiniz 13.6v yapar 

Birde 14v 2w zener devrenin neresinde ? şemada göremedim

taha

27 Ağustos 2009, 21:46:53 #10 Son düzenlenme: 27 Ağustos 2009, 21:48:42 taha
Gew mesajımla ilgilendiğin için teşekkürler bilgi vermesi amaçlı resim ekliyorum umarım anlaşılır

taha

pardon yazmayı unuttum arkadaşlar birde parça listesinde transistörler için ırlz24n demiş ama projeyi anlattığı yerde ırfz44n transistör kullanmış bende ırfz44n aldım taktım sorun olur mu aydınlata bilirmisiniz acaba beni bu konuda teşekkürler.

gevv

ırfz44n kullanabilirsiniz sorun olmaz

dolphin

merhaba bende bu devreyi yaptım ancak interface kartındaki PIC 12F629 u programlamada sorun yaşadım.. siz kartı bitirip çalıştırdınızmı acaba?

taha

interfaz kart çalışıyor görünüyor ama henüz motor süremedim çünkü motor kontrolü için yaptığım 4A 35v lik devreyi çalıştıramadım sorun ise nasıl bi trafo yapacağımı yada alacağımı bilememem acemiyimde biraz

taha

 

kaliteli ama ucuz bi şekilde devrelerimi nasıl beslerim acaba ilk devrem ve hiç elektronik bilgim yok yardımcı olursanız.( 3 tane bu devreden var 35v 4a bir devre için )

Flatron

O web sitesinde besleme katının resmi var iyice araştırırsanız şemasınıda bulabilir,yada ana sayfada iletişim linki var orada sorularınıza da cevap verebilirim diyor.Yani devreyi yapana sorabilirsiniz.

Flatron

24 Aralık 2009, 20:17:43 #17 Son düzenlenme: 24 Aralık 2009, 20:19:46 Flatron
köprü diyot ve yüksek sığalı kondansatörler yeterli falan gibi bir şeyler söylemiş

taha

flatron bana yardımcı olabilirmisini benim elektronik deneyimim pek yok yabancı dilimde yok ama iyice araştırdım 4a 35v lik sitede yayınlanan devrenin trafosu güç kaynağı filan baktım ama bulamadım biraz yardımcı olabilirmisin mesela köprü diyotlarını bile nasıl bağlıyacağımı yada nasıl bir diyot alacağımı bile bilmiyorum hobi amaçlı ilgileniyorum kendimi geliştirmeye çalışıyorum şimdiden teşekkürler.

Flatron

27 Aralık 2009, 13:23:13 #19 Son düzenlenme: 27 Aralık 2009, 13:35:09 Flatron
Taha
Yardımcı olmasına olayımda da ancak sizde köprü diyotu bağlamayı bilmiyorum diyorsunuz 3 eksenli CNC sürücüsü yapmaya kalkıyorsunuz.Kusura bakmayın ama bu \"Ayağımın altındakine  gaz pedalı deniyormuş benim bu arabayı 130 km ile sürmem gerekiyor\" demeye benziyor.
  Yada elektronik konusunda kim ne kadar bilgili acaba bu forumda kaç tane \"Sazan\" var diye kontrol etmek istediniz
Çünkü köprü diyot bağlamasını bilmeyen biri nasıl oluyorda 3 eksenli CNC driverın bir kartını tamamlıyor diye bir soru akla geliyor.

Önce ne yaptığınızı  izah edin fotoğraflarını koyun ondan sonra yardımcı olabilirim.Çünkü önce bu işe ne kadar saygı duyduğunuzu,ne kadar emek verdiğinizi gösterin,ben de size ne kadar yardımcı olabileceğimi göstereyim.

Kolay Gelsin

taha

flatron yazdıklarımı inceledim ve bana ayit resim olmadığını sorulardan başka bişey olmadığını gördüm teşekkürler.

taha


sonuçta devre bana ayit değil projesi olan devreler bana lego gibi geliyor sadece parçaları plana göre yerleştireceksin belkide benim el yeteneğim fazladır çocukluğumdan beri biyerleri boş boş lehimlemekle başladım sonra boş boş lehimleyene kadar devre yapayım dedim internette elektronikle ilgili araştırmalar yaptım bi kaç basit devre yaptım şimdide bunun üzerinde çalışıyorum devreler çalışıyor güç kaynağı lazım sadece ilk yapışım bu devreyi.

taha

sayın flatron en kısa zamanda onlıne olmanı bekliyorum.

ASPGraphic

Merhaba!
Devreyi biraz inceledim. Devrede AC gerilim ile çalışacak birşey yok. ve AC akımı DC cevirebilecek bir diode ve Capacitorde yok.CNC devrelerinde kullanılan Step motorlar DC Gerilim ile çalışır. Orada 50 veya 35 volt yazan değerler Step motorun çalışma voltajıdır. Ama birebir aynı olmasına gerek yok 12V\'da verseniz step motor gene çalışır.
35V 4A güç kaynağı yapmak istiyorsanız sizin yapabileceğiniz en basit devre LM338 Regulator olabilir. 1.2V 32 volta kadar ayarlanabilir. ve MAX 5 Amper Akım çekebilir. Senin bu devreyi 35V veya üzeri bir trafo ile kullanman gerekir.

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly