axle fx5500 agp kart sorun var

Başlatan jevix, 03 Ekim 2011, 22:59:32

jevix

arkadaşlar öncelikle herkese merhaba bilgisayarımda axle fx5500 marka ekran kartım bulunmakta bilgisayarım çalışırken monitör kablosunu takayım dedim bi anda ekran kartından mavi bi kıvılcım çıktı ve şuan monitöre hiç bi şekilde sinyal gelmiyor gpu fanı çalışıyor detaylı bi şekilde saatlerce mercek altında inceledim patlayan çatlayan bişey de yok kendim tv tamircisisyim pc de tamir ederim ama şahsi sadece kendime bu sorunun içinden çıkamadım birde bu kartlarda sigorta varmıdır varsa tam olarak nerde aramalıyım o patlamış olabilirmi sorularım biraz uzun oldu ama işallah bi yanıt alırım

yazici67

Öncelikle şu bilinmeli : Bilgisayarın hiçbir donanımı çalışırken çıkarma-takma işlemi yapılmamalıdır.Ekran kartı çalışırken VGA kablosu takılmamalı veya çıkarılmamalıdır aksi takdirde donanım üzerinde ciddi hasarlar oluşabilir.Kısacası ekran kartınız veya monitörün VGA arayüzü yanmış olabilir.Mümkünse farklı bir ekran kartıyla denenebilir.

jevix

güzel kardeşim sonucun ne olduğunu bende biliyorum önemli olan şuan ne yapabilirim farklı bi kartla çalışıyor yani anakartımda sıkıntı yok benim amacım bu kartı kurtarmak

seçkin

jevix

hangi led den bahsediyosun arkadaşım ekran kartı led ne alaka

jevix

yazici67

Kardeşim bende onu anlatıyorum zaten :) Anakartın sağlam , peki... O halde ekran kartın yanmış olabilir diyorum.Bir değiştir olmadı ikinci el falan yeni bir ekran kartı dene.
Ayrıca \"çatlayan patlayan\" birşey olmaması fiziki bir sorun olmadığı anlamına gelir.
Yani ekran kartı üzerindeki grafik işlemcin veya arayüz-kontrolörü \" iç sistemde \" bozulmuş olabilir.
Sonuç : Yeni bir ekran kartı veya monitör(büyük ihtimal ekran kartı)...

jevix

yine ve yeniden tekrar ediyorum vaktim bol malzeme ekipman (fazla olmasada bu alanda bilgimde var)  amacım BU KARTI KURTARMAK

yazici67

Orada duralım. Diyorsun ki amacım Kartı Onarmak... Öncelikle o iş biraz sıkıntılı.Mesela önce avometre tarzı bir cihazla tüm analog elemanları kontrol et.Ekran kartı çalışırken PCB de belirtilen voltaj ölçüm noktalarını ölç.Anormal bir gerilim var mı bir bak.( İnşAllah sorun analog elemanlardadır. )
Eğer ki analog kısım sağlamsa hapı yuttuk : Sorun dijital.Önce arayüz, sonra VGA portları, sonrada GPU yu söküp yenisini takmak gerekecek.Hala kararlıysan bunları sırasıyla yap.

jevix

oh yav sonunda senle aynı dilden konuşuyoruz :D şimdi ben bu kartın neresinden kaç volt ölçmeliyim ve bunun yanında bu kartın girişinde bi sigorta yokmudur sonuçta ben bu kartı vga kablosunu takarken yaktım mavi bi kıvılcım çıktı

yazici67

Öncelikle azıcık daha saygılı olursan sevinirim :) Ekran kartının yakından yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını koyarsan daha iyi olur.Bir de devre üzerinde belirtilir o voltajlar.Örneğin PCB üzerinde \"GND\" yazan farklı yerlerde açık uçlar vardır.Burada 0 volt olmalı.Yada bunun gibi açık uçların yanında 5v, 3.3v gibi ölçüm değerleri yazar.( Yazmalı )

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın