gerilim frekans çevirici

Başlatan ertpln, 03 Ekim 2011, 21:58:42

ertpln

merhaba,
yeni üyeyim, acemiliklerimi hoş karşılamanızı rica ederim.

bir konuda bilgine ihtiyacım var.

0,50 - 4,0 volt arasında gelen sinyal voltajlarını değiştirmek istiyorum.

şöyle bir mantık çalışmalı:
0,50 - 1,35 volt arasında gelen sinyal -0,03 volt eksik sinyal göndermeli, ( burada % sel bir fark da kriter verilebilir)
1,35 - 1,75 volt arasında gelen sinyal +0,50 volt yüksek sinyal olarak göndermeli,
1,75 - 3,25 volt arasında gelen sinyal +0,75 volt yüksek sinyal olarak göndermeli,
ve son olarak gelen sinyal 3,25 volt üzeri olsada 4,00 volt sinyal göndermeli.

böyle bir logic sistem nasıl olabilir?

mhoca

Bu tür uygulamalarda LM 331 veya XR 4151 kullanılr. Böyle bir araştırma yapmalısınız. İyi çalışmalar.

ertpln

sayın mhoca,
öncelikle teşekkür ederim.
sizden biraz daha bilgi rica edeceğim.
üzerinde çalıştığım sistem şöyle:
bir hat üzerinde yağ basıncı bir sensör ile sisteme bildiriliyor.
bu sensör 12 volt ile çalışıyor ve 0,50 - 4,0 arası sinyal veriyor.
hat üzerindeki basınç da bu şekilde elektronik olarak kontrol ediliyor.
fakat geri bildirim diye multimetre ile yaptığım ölçüm belkide frekans, bilemiyorum.
bunun frekans mı olduğunu nasıl anlar ölçebilirim?
LM231 kullanarak frekans-gerilim dönüşümü yapsamda, tek bir % lik değişim den fazlasına
ihtiyacım olduğundan, ayrıca bir logic ihtiyacım olmaz mı?
bu logic kısmını nasıl çözebilirim?
teşekkürler

mhoca

Kullanılan sensörün özelliklerini bilemiyorum. Ama logiç olmamalı. Değerler anolog olunca mutlaka anolog çözüm üretmelisiniz. Sensör özellikleri biliniyor ise yardımcı olurum. İyi çalışmalar.

kudretuzuner

Merhaba
Sensor çıkışını osiloskop ile incelediniz mi?Hangi pozisyonda nasıl bir çıkış alınıyor?Görsel olarak bir tetkik ederseniz çözüme daha kolay ulaşacaksınız.
KU

ertpln

sayın Mhoca,
sensörün tam özelliklerini bilmiyoruz. loadcell mantığı ile çalıştığını tahmin ediyoruz.
sistemimizin üreticisi kendine özel bir sistem yapmış, o detaylı bilgilere sahip değiliz.
şunu biliyoruz, bir sensör (ya da loadcell) ile sistemdeki basınç ana kontrole bildiriliyor.
voltmetre ile yaptığımız DC ölçümlerde bu sensör min basınçta 0,50 volt, max basınçta 4,00 volt sisteme bildiriyor.
amacımız sensörün sisteme bildirdiği volt sinyalleri değiştirerek sistemi modifiye etmek.
yurt dışında benzer uygulamalar gördük, fakat teklif edilen rakamlar çok yüksek.
diğer yandan bu modifiye sensör ile sistem arasına ileve edilen bir elektronik devre ile yapılmış.
devre üzerine zift benzeri bir kaplama olduğundan detaylı inceleyemedik.
o yüzden bu modifiyeyi kendimiz yapabilirmiyiz arayışındayız.
logic bir kontrol ihtiyacımız şu yüzden var:
sinyalleri hep belli bir oranda arttırmak ya da eksiltmek değil,
belli sinyal aralığını düşürmek, belli sinyal aralığını ise yükseltmek istiyoruz.
yardım ve ilginize tekrar teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın