Nema 23 ve TB6560 Sürücü Bağlantısı

Başlatan wayner, 10 Eylül 2011, 21:06:22

wayner

Merhabalar,
   Elimde 3 adet Nema23 23LM-C355-P6V Step motor var ve bunları Toshiba TB6560 CNC sürücü ile sürmek istiyorum.Ancak motorlar 6 kablolu sürücüde ise 4 pin var.Nasıl bağlayabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

yazici67

Sürücünün 6-kablosunun resmini koyarsanız sürücü hakkında bir fikir yürütebiliriz. Şöyle ki;
6 Kablo = 3 Kablo(Bobin 1) + 3 Kablo(Bobin 2) şeklinde ayrılır.
3 Kablo = 1 Kablo(giriş uç) + 1 Kablo(orta uç) + 1 Kablo(giriş uç)
Bu üçerli guruplarda orta uçları iptal edip giriş uçlarını 4-kablo\'da bobinlere bağlayabiliriz.Sorun olmaz.Ama hangi kabloların bağlanacağını bilmek için bir resim ve birkaç deneme gerekiyor.

wayner

İlgilendiğiniz için teşekkürler.
  Sürücü ve step motora bağlı kablolar resimdeki gibi.

yazici67

Sürücünün datasheet\'i varsa işimiz çok daha kolay olur.
----- Devamı -----
Motorunuzun kabloları şu şekilde :
[IMG]http://www.pensioneitaliacapri.com/ham/crazy-pa/unipol.gif[/img]
Ve motorunuzun kablolarının çıkışlarınıda buldum.Bir aşamayı hallettik.
[IMG]http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT9tmY0utmb7bdSIuXF6GJexAl9-KVMbQNQGZSkz1Ne-iE78RT1qYC73M_T[/img]
O halde tek sorun sürücü...
Bir datasheet gerekiyor.Birde sürücünün çıkış kablolarına dair bilginiz var mı ?
O 4 kablonun rengi veya herhangi bir ismi elinizde mi ?

wayner

yazici67

Resim kit\'teki fanın altında bulunan çipi anlatıyor.Bize kitin çıkışlarına dair bilgi lazım.Bir de devrenin çıkışlarının daha yakından resmini koyarsanız belki bir bilgiye ulaşabiliriz.

Ayrıca bu kiti önceden kullandınız mı?
Kullandıysanız motora bağlanan kabloların bir resmi var mı?( Kite bağlı )

wayner

Devrenin çıkışları resimdeki gibi x-y-z eksenlerini bipolar motora göre yazmışlar.Firmanın sitesinden bulduğum diğer resimde ise bipolar (4kablolu) ve unipolar (6 kablolu) motorların diagramı var.

Diagramın altında ;
Center wire of each coil not connected (insulate termination)
Remaining wires are connected to their corresponding terminal block location (i.e. A# wire is connected)

Ortadakileri iptal edip diğerlerini normal şeklinde bağlayın diye yazıyor.

yazici67

Evet zaten ilk mesajımda söylemiştim ortakları iptal edip diğer uçları normal şekilde bağlayacağız diye.
CNC x-y-z eksenleri için 3 tane dörderli çıkış veriyor.
O halde step motorun siyah ve beyaz uçlarını iptal edin.Kalan 4 ucu sürücüye bağlayın.

X-ekseni için 4 uç şöyle olacak:
    Kırmızı -> XA+
    Siyah  -> İptal
    Sarı    -> XA-
    Mavi   -> XB+
    Beyaz -> İptal
  Turuncu-> XB-

Sanırım sorun çözüldü.Kolay gelsin...

wayner

Evet sorun çözüldü.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. ;)

yazici67

miraclees

arkadaşlar benimde bu konuyla ilgili bir sıkıntım var. tb6560 sürücüye 4 uçlu bipolar motor bağlamam gerekiyor ama motorun ucundaki soket ile karttaki soket girişi farklı motorun ucundaki soketi değiştirmem gerekiyor ama kabloların renkleri farklı nasıl bağlantı yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

[IMG]http://img194.imageshack.us/img194/8246/img20120108193944.jpg[/img]

yazici67

Motorun, soketlerin resimlerini de verirseniz yardımcı olabilirim.

miraclees

motor ve soketlerin resmini ekledim ama şöylede bir sıkıntım var konuya mesaj yazdıktan sonra farkettim 3 tane motor var ve bu motorların kablo renkleri birbirinden farklı.

1 - kırmızı - yeşil - kırmızı beyaz- sarı yeşil,
2 - kırmızı - yeşil - kımızı beyaz - yeşil beyaz,
3 - kırmızı - yeşil - kırmızı sarı - yeşil beyaz

Flatron

Kablo renklerinin farklı olması önemli değil.Uçlar (Motor Bobinleri)ölçü aletiyle bulunuyor diye biliyorum

yazici67

Ölçü aleti ile sadece hangi uçların bobinlerde olduğu bulunur.Ters bağlanırsa motor ters yönde döner veya hiç dönmez.Dört motorunda uçlarının farklı olması garip geldi bana. Aynı tür motor değil mi bunlar ?
Aşağıdakileri kontrol edersen bir sonuç çıkarabiliriz :
Her motorun kırmızı beyaz kırmızı sarı uçlarına +, kırmızı uçlarına -  verince her motor aynı yönde mi dönüyor ?
Kırmızı beyaz ile sarı yeşil arasına gerilim verince motor hareket ediyor mu ?
Soketlerde hangi pinin birinci pin olduğunu belli eden bir işaret var mı ?
Sizin soketinizde hangi çıkışlar hangi bobine gidecek ? Mümkünse şemayla belirtebilir misiniz ?

Flatron

Yazıcı 67 Hocam

bu resimde adamlar bağlantıyı göstermişler.
Avometre ile motorun direncini ölçecek ve muhtemelende konnektörün kenarındaki uç ile 3.uç arasında 2,6 ohm (yada 5,2 ohm) direnç okunacak(Motorun üstünde R=2,6 Ohm yazıyor) aynı şekilde 2.pin ilede 4.pin arasındada aynı direnç okunacak.
bobin yönleride aynı sıralamada olacak.
Başka anlaşılmayan ne var merak ettim doğrusu?

yazici67

Sayın @Flatron hocam sözü gereksiz siz de en az benim kadar bilgilisiniz. Ayrıca bu kadar hiddetlenmenizin sebebini anlayamadım.
Neyse...

Resimdeki sürücü çıkışındaki Kırmızı, tüm motorlarda kırmızıya,
                                             Kırmızı-beyaz tüm motorlarda Kırmızı-(Beyaz-Beyaz-Sarı) ya,
                                             Yeşil-beyaz tüm motorlarda Yeşil-(Sarı-Beyaz-Beyaz) ya
                                             Yeşil, tüm motorlarda yeşile bağlanırsa sorun çözülür gibi gözüküyor.
Sürücünün datasheetinde OUTAP - OUTAM  ve  OUTBP - OUTBM uçları motorlarla üstteki gibi eşleşiyor.

Flatron

Ben niye hiddetleneyim Ortada hiddetlenecek bişey yok sadece seri bağlanmış 4 tane bobinin uçlarını bulmaktan başka birşey değilmi diye sordum.
Step motorlarla hiç çalışmadığım için sordum belki bilmediğim bir konusu vardır diye
Başka birşey değil yani

yazici67

Özür dilerim yanlış yorumlamışım o zaman mesajı.Neyse kapatalım bu konuyu. :D

Flatron

Estağfurullah ya özür dilecekde birşey yoktu aslında .Mahçup ettiniz beni şimdi

yazici67

alibabam

Alıntı yapılan: wayner - 11 Eylül 2011, 12:36:54

Devrenin çıkışları resimdeki gibi x-y-z eksenlerini bipolar motora göre yazmışlar.Firmanın sitesinden bulduğum diğer resimde ise bipolar (4kablolu) ve unipolar (6 kablolu) motorların diagramı var.

Diagramın altında ;
Center wire of each coil not connected (insulate termination)
Remaining wires are connected to their corresponding terminal block location (i.e. A# wire is connected)

Ortadakileri iptal edip diğerlerini normal şeklinde bağlayın diye yazıyor.
merhabalar, Kosova\'dan yazıyorum
 ilgilendiğim konu x-y ekseninde çift motor kullanmak tork ve hız açısından.  z ekseninde tek motor. kullandığımız motorların bağlantı şekli nasıl olur? paralel mi bağlanır yoksa 5 eksenli kart mı kullanılır? elimde 5 adet sıfır nema 23  1.8 derece 6 telli step motor var, tek bildiğim 24v çalıştıkları. üzerinde başka bir şey yazmıyor. amper, nedir bilmiyorum. motorları tanımlamak için nasıl bir yöntem takip edebilirim? bir öneriniz var mı? bir de vexta 5 phase 0.72 derece 2 ile 3 A    0.3ohm,  0.5ohm,  0.22 ohm,  5 telli step ler var. bunlar iş görür mü? 5 eksen TB6560 ile bu step motorları kullanabilirmiyim?

yazici67

Tam olarak birşey söyleyemeyeceğim ama güç için özdeş motorlar paralel bağlanabilir. Belik bobin kutupları yer değişerek güç değilde tork arttırılabilir. Ama pek sağlıklı olmaz.

alibabam

vexta 5 phase 0.72 derece 2 ile 3 A    0.3ohm,  0.5ohm,  0.22 ohm,  5 telli step ler var. bunlar iş görür mü? 5 eksen TB6560 ile bu step motorları kullanabilirmiyim?

önceden deneyen ya da hala kullanan ve cevap verebilecek biri var mı?

teldekiadam

elimde 2 step motor var model no  57bhh82-300  8 telli aldıgım arkadas 4 bagla dedı  4 dude baglama dedıdı paralel baglantı ıcın dedı bana  ben  hepsını cıf leyerek bagladım sorun yoktu daha sonra 60bhh86-300e bu step motoru aldım surucuye bagladım 4 telı  bırde  4 tellı step motor var baglı  step motor lardan   x eksenıne baglı olan 8 tellı step ın surucusu ısındıgını farket tım ve fıse sarıl dım ne olduysa su son aldıgım step motordan bag lantısı nasıl olmalı bana

teldekiadam

57bhh82-300    60bhh86-300e bu model step motor ların tb6560 surucuye nasıl baglarım ve yanan kartları onarılırmı

gevv

@teldekiadam  8li motorların bağlantısı için şema verilmiş  paralel veya seri bağlantı yapılabiliyor

[attach]7892[/attach]

motorların datasheet bilgilerinide inceleyin
http://sahinrulman.com/site/images/stories/teknik-ozellikler/stepmotor/57BHH82-300E-21BE___57BYGHR405__ENG_.pdf
http://www.exoror.com/datasheet/60BHH86-300E-24DB.pdf

teldekiadam

tb6560 60bhh86-300e-24a  3,0 amper 13,02watt  step mortor 8 tellı  4 telı  gırıdım dıger 4 telı 2 serlı bagladım  surucuyu 3 ampere ayarladım motor donmek ıstıyo donemıyor yardımcı olmak ısteyen arkadaslar  suleymanyildiz2003@gmail.com mesaj atabılır facebook dan bana ulşasa bılır

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın