otomatik ampermetre

Başlatan PsiKoMaNYaKoLoG, 28 Kasım 2008, 00:05:50

PsiKoMaNYaKoLoG

https://320volt.com/pic16f84-ugn3503-ve-lm358-ile-0-80a-amper-metre
sitede yayınlanan  \"PIC16F84 UGN3503 LM358 ile 0 80A Amper Metre\" isimli proje benzeri bir projem var. burada yayınlanandan farkı şu :  yayınlanan proje 0-80A arası ölçebilmekte ve manyetik ölçüm yapmakta, bu sebeple de mili ve mikro seviyesindeki akımları ölçememektedir. benim projem ise bunun normal problarla ölçüm yapanını gerçekleştirmektir. kısaca normal ampermetredeki kademe seçim kısmını kaldırarak bu kademe seçimini mikrodenetleyici ile sağlamaktır. yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

asma

Merhaba arkadaşım mikro denetleyici kullanmakta kararlıysan sen bilirsin tabiki ama ICL7107 entegresini kullanarak otomatik kademe seçimi yaptırabilirsin. Üretici firma bunun ip ucunu vermiş.  ;)
Elbette DC voltaj ölçerken kademe değiştirmekle DC akım kademesi değiştirmek aynı değil. İç direncin kademelere göre sabit mi değişken mi olması gerektiğine sen kararvermelisin. Gerisi mantık kapıları veya mikrodenetleyici ile müdahele olucak.(hangi rölenin çekip bırakacağı gibi)
Aşağıdaki linkte figür 20 de gösterilmiş.
http://www.intersil.com/data/fn/fn3082.pdf
Kolay gelsin.

mhoca

Sitede geniş bölgede akım ölçümü yazısını okuyunuz. İyi çalışmalar.

asma

Alıntı yapılan: mhoca - 29 Kasım 2008, 23:47:49Sitede geniş bölgede akım ölçümü yazısını okuyunuz. İyi çalışmalar.

Biraz arayınca yazıyı ulup okudum.  :)   teşekkürler.
https://320volt.com/genis-bolgede-akim-olcumu
Sensör için fiyat ve satış noktası da buldum:
http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=761030&kategori=155#ara

Akadaşımız \" mili ve mikro seviyesindeki akımları ölçememektedir. benim projem ise bunun normal problarla ölçüm yapanını gerçekleştirmektir. kısaca normal ampermetredeki kademe seçim kısmını kaldırarak bu kademe seçimini mikrodenetleyici ile sağlamaktır\" farklı bir şey istemiş.
Yinede sağol.

PsiKoMaNYaKoLoG

bir süre takip edemedim forumu. ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. ancak \"asma\" arkaşaımızın da farkına vardığı gibi mili ve mikro seviyesinde akım ölçebilecek bi devreye ya da bununla ilgili dökümanlara ihtiyacım var. nitekim ilk mesajda verdiğim linkte bulunan devre de geniş bölgede akım ölçme işlemini zaten gerçekleştiriyor. ilgniz için teşekkürler...

mhoca

Yalnız AC ölçecek bir devre işinize yzrzr mı? İyi çalışmalar.

mhoca

Yazıda imla hatası oldu özür. İşinize yarar mı?

PsiKoMaNYaKoLoG

sanirim yarar en azindan bi incelemis olurum. dosyalari atabilir misiniz ya da forumda yayinlarsaniz sevinirim...

metin57

Elektrik elektronik mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği (Elektrik ve Elektronik Mühendisliği) elektriğin uygulamalarını inceleyen bir mühendislik dalıdır. Elektronik mühendisliği veya Elektrik mühendisliği yerine kullanılabildiği gibi iki disiplini bir arada sunan ayrı dal için de kullanılır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 100 yılı aşkın bir süredir giderek artan hızlarda hayatımızın her alanına girmiş ve birçok yeni alanın doğmasına neden olmuş bir mühendislik disiplinidir. Ne zaman çatınızdaki anten, kablo veya uydu anteni aracılığıyla televizyon seyretseniz, müzik dinleseniz, ses veya görüntü kopyalasanız, otomobile binseniz veya klimayı açsanız, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ürünü kullanıyorsunuzdur. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri olmasaydı uçaklar uçamaz, bilgisayarlar çalışamaz ve bulunduğunuz modern toplumun tüm çarkları aniden durur ve ilkel çağlara geri dönerdiniz.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin kapsadığı alan iki genel grup altında toplanabilir. İlki enerji ve güç sistemlerini içerir ve genelde Elektrik Mühendisliği adı altında anılır. Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı ve işlenmesi ile ilgilenir. İkincisi ise elektronik ve iletişim alanlarını içerir ve genelde Elektronik Mühendisliği olarak adlandırılır. Elektronik Mühendisliği elektronik ve haberleşme teknolojileri gibi alanlarla ilgilenir. Uydu haberleşmesi, cep telefonu, bilgisayar bu alanlardan sadece birkaçıdır. Örneğin, Elektronik Mühendisleri kablosuz iletişimin ve internetin, daha iyi telefonlar, daha güçlü bilgisayarlar, ve daha yüksek hızlı modemler tasarlayarak gelişmesine katkıda bulunmuşlardır. Kısacası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri en yaratıcı ve zor işleri başaran modern teknolojilerin öncüleridirler. İşleri genellikle haberleşme ağları ve süper bilgisayarlardan sayısal kontrol sistemleri ve modern cihazlara kadar herşeyi tasarlamak, üretmek ve geliştirmektir.

Elektrik ve Elektronik mühendisleri bilişim, haberleşme, otomasyon ve enerji gibi dev sektörlerin yanısıra endüstrideki birçok alanda iş bulma olanakları vardır. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri aynı zamanda yüksek teknoloji gerektiren kurum ve şirketlerin yöneticileri olarak da çalışabilirler. Dünyada birçok önde gelen yüksek teknoloji şirketlerinin başında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri çalışmaktadır.

Bu programın mezunları, Türkiye\'de Elektrik Mühendisleri Odası\'na( EMO) bağlı olarak ve yüksek gerilim tekniği\", \"elektrik makinaları\", \"elektrik tesisleri\"(koruma, üretim, iletim, dağıtım‘dan biri) derslerinin tamamının veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerin bulunması veya bu dersleri sonradan tamamladıklarını üniversitelerden belgelemeleri durumunda Elektrik Mühendisleri ile aynı işleri alabilirler. Kaynak

Eğitim Süresi Boyunca Okutulan Ana Dersler : (Üniversitelere Göre İsim Farklılıkları ve Branş Ders Farklılıkları Gözetilmeden )

1.Sınıf : Elektroteknik,Fizik,Kimya,Teknik Resim (Autocad),Matematik 1-2,Elektrik elektronik Ölçmeleri,T.Bilgisayar Bİlimleri

2.Sınıf : Elektronik 1-2,Devre Analizi 1-2,Elektromanyetik Alan Teorisi 1,Bilgisayar Programlama Mühendislik Mekaniği,Katıhal ELektroniği(Malzeme Dersi),Lojik Devreler,Matematik 3-4

3.Sınıf : Elektrik Makinaları 1-2,Otomatik Kontrol 1-2,Lojik Devre Tasarımı,Aydınlatma Bilgisi(İç ve Dış Tesisat),Mikrodenetleyiciler,Bilgisayar Donanımı,Elektro Manyetik Teori 2,Mühendislik Matematiği

Bölüm (Branş) Dersleri

Elektronik (Seçmeli) : Biyomedikal Mühendisliğine Giriş (Tıp Elektroniği), Elektronik Devre Tasarımı, Devre Sentezi, Sinyaller ve Sistemler , Sayısal Elektronik

Elektrik (Seçmeli): Makina Elemanları,Yüksek Gerilim Tekniği,Güç Elektroniği,Endüstriyel Otomasyon

4.Sınıf : Mühendislik Ekonomisi,Mesleki Etik,Mikroişlemciler

Bölüm (Branş) Dersleri :

Elektronik (Seçmeli): Opto Elektronik,Haberlerşme Tekniği,Sayısal İşaret İşleme,Mikrodalga Tekniği,İletim Hatları ve Dalga Klavuzu,Antenler ve Yayılma,Sayısal Haberleşme Sistemleri

Elektrik (Seçmeli): Elektrik Enerjisi İletimi-Üretimi-Dağıtımı,Güç Sistemleri Analizi,Elektrik Tesislerinde Koruma,Elektrik Makinaları 3

Ayrıca Bölümde Uygulamaya Yönelik Teorik Derslerin Laboratuar Dersleri Yapılmaktadır ve Sosyal İçerikli Dersler Belirli Dönemlerde Seçmeli Olarak Verilmektedir .

Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği
Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Gazi Elektrik Elektronik Mühendisliği
Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Erciyes Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Ege Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Pamukkale Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Departmanı
Dumlupınar Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü
Uludag Elektronik Mühendisliği Bölümü
Mustafa Kemal Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği
\"
METİN KAYA İLGİLERE VE OKUYANRA TESEKKÜRLER

metin57

kim soylersene cok mutlu olurum enterge bilgilerine nerden bula bilirim bana cok lazım oluyor bilen var sa soylersen cok mutlu oluyorum ornegın lm 324 cd438 gibi neden lazım oldugu soylerim ben meslek lisesi ogrenciyisiyim vede uygulara yapıyoryuz ve uygulara rapor yaziyor raporda enterge nedir bacak seklileri gibi sorular cevaplıyoruz  yardım edelere tesekkür ederim ilgilenelere de tesekkürler metin kaya

mhoca

www.alldatasheet.com adresinden istediğniz bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar

PsiKoMaNYaKoLoG

cuvall

acill 500 tane isis te çizili devre lazımm çalışması önemli deil  allah rızası için yardımcı olunn lütfenn

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın