Tda 2004 lü amfi sorunu (Vcd Player Amfisi)

Başlatan gokhanbilgin, 05 Eylül 2011, 19:16:27

gokhanbilgin

Ustalar ben elektronik işlerinden pek anlamasamda ilgimi çektiği için uğraşmaya çalışıyorum. Benim elimde boşta yatan bir tane ora markalı bir vcd player var. Ben buna 8 senedir hoparlör takıp kullanırdım cihazı bilgisayara bağlamak istediğimde aux girişinin olmadığını farkettim. Sürekli cd çekmekle uğraşamam diyerek amfinin stereo ses girişine doğru bir şekilde 3.5 mmlik uç çekerek bilgisayarıma bağladım cihazın amfisinde Tda 2004 entegresi kullanılıyor cihazın arkasında çıkış wattı olarak 2x10 watt olduğu yazılmış bende 4x12 watt 4ohm değerindeki hoparlörler 2 sağa 2 sola olmak şeklinde bağladım ve 4 hoparlörü odanın 4 köşesine kurdum surround etkisi olmasada filmlerde daha zevkli oluyor. Fakat şu son bir haftadır ses sadece ya sağa yada sola kayıyor cihazı kapatıp açınca eski haline dönüyor. Bu olay arasıra oluyor. Cihazın kapağını çıkarıyorum çünkü ısınma yapıyor.  Kapağı çıkardığımda bu olay olmuyor ama kötü gözüküyor :) Özeliklede trafosu ve tda 2004 entegresi çok ısınıyor. Bu olay acaba neden oluyor? Hoparlörler 12 watt olduğu için olabilirmi trafo normal bir şekilde ısınıyorda tda devresi neden o kadar çok ısınıyor onu anlamadım bu arada tda entegresinin aktif bir soğutucusu yok (fan gibi) sadece arkadaki metal kapağa vidalanmış bu ufak sorun için bana ne önerirsiniz?

gevv

hoparlörler 4-ohm ise ve hoparlörleri paralel bağladıysanız entegreye aşırı yükleniyorsunuz doğal olarak trafoda ısınıyor büyük ihtimal trafo gücüde tam sınırdır filtre kapasitörleride düşüktür

hoparlörleri seri bağlayıp kullanın 

soğutucuyu büyütün   besleme kondansatörlerinin değerini yükseltin

gokhanbilgin

yazici67

gokhanbilgin

ustalar çok afedersiniz hoparlörler de 12 yazıyor ve yanında w olarak herhangibir bişe yazmıyor büyük bir ihtimal wattdır dedim ama  hoparlörlerin 8 ohm olduğu garanti çok afedersiniz yanlış hatırlamışım hoparlörler 4 değil 8 ohm ben kabloların yalıtımını yapmadığım için üstteki metal kapağa deydiği için oluyordu heralde ve metal kapağı çıkarınca sorun düzeliyordu şimdi güzelce yalıtımları yaptım ve gayet normal çalışıyor şimdi size sormak istediğim hoparlörde ohm değeri neleri değiştiriyor bunu merak ediyorum birde benim arkadaşımda toplamda 4 watt rms olmak üzere 1+1 hoparlör var ama benim 10x2 wattlık bu devremden çok çok daha yüksek bir ses veriyor bunun bu hoparlördeki ohm değerleri ile bir ilgisi varmı ?

yazici67

Hoparlörlerin direnci konusunda tek bildiğim 1kHz rezonanstaki direnç değerleri olduğu.Ama şöyleki yüksek çıkış dirençli bir anfiye düşük dirençli hoparlör bağlamak devreye aşırı yük bindiriyor.
2.sorun konusunda benimde bir bilgim yok.

gokhanbilgin

Şu olay gerçekten çok kafama takılıyor arkadaşımdaki ürün creative sbs245 (reklam yapmak istemiyorum ama yazmak zorundayım) ve toplamda 2x2 watt rms değeri var ama sesi yarıya kadar getirdiğinde dahi benimkinin en az 3 kat ses veriyor benim kullandığım sistemde amfi 2x10 watt veriyor çıkışa 4 tane 12 wattlık hoparlör bağlı birde sağ ve sol kanal olmak üzere 2 subwooferim var biri 8 watt diğeride 10 watt rms değerleri var ama ne yaptıysam o 1+1 in sesine ulaşamıyorum benimde sonradan kafama işte bu ohm olayları takıldı acaba onunla bir ilgisi varmı diye merak ediyorum benim hoparlörlerim uydular 8 ohm sağ subwoofer 8 ohm sol subwoofer 4 ohm sizce o 1+1 in sırrı nedir birde son selerde çok az bir bozulma oluyor ama çok fazla ses çıkıyor yanında durulmuyor nedense anlamadım gitti bu arada ürne dağir ohm değerlerini hiç bi yerde bulamadım

yazici67

Orada bir hop diyelim.Sol ve Sağ subwoofer\'ların dirençleri neden farklı ? Sesi bozmanın sebeplerinden bir bu.Ayrıca en iyi ses , anfi çıkışına en uygun dirençli olan sistemden alınır.Yalnız burada en iyi derken en yükseği kasdetmiyorum.En kaliteli ancak sisteme aşırı yüklenmeyeni kasdediyorum.Yani anfi 8 ohm luk çıkışlıysa hoparlörlerin farklı dirençli olmamalı.Hepsi 8 Ohm olmalı.

Not : RMS \' i araştırdım ve şu sonuca ulaştım.
RMS ( Root Mean Square ) : Ses ölçümlerinde (çıkış) güçlerin \" kareleri \" \" ortalamasının \" \" karekökü \". Yani farklı bir sistem.O halde 2x2 watt rms normal ölçümlerde çok daha büyük değerlere karşılık gelebilir. ( Bu kısımdan emin değilim ve konunun uzmanlarına bırakıyorum. )

baskan

hoparlorlerının gucu yuksek oldugu ıcın fazla akıma ihtyac duyar buda ısınmasına neden olur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın