Seri calısma yapacak bir scanner dusunuyorum

Başlatan parametre, 01 Eylül 2011, 20:50:50

parametre

Çok hızlı veri tarama için, seri calısma yapacak scanner dusunuyorum. bununla fazla bir çalısma bulamadım. Yardımcı olacak arkadaslara şimdiden tşk ederim.
taramayı kitap ve basili yayımları taramak için kullanacağım

abicba

kardeş bu gibi işler zor işler hangi marka ve hangi model scanner la ilgili düşünüyosun bunu üzerinde modernizasyon yapılabilecek bi scannermi içindeki devrelerin çoğunda smd malzemlere kullanılmıştır devrelerini teker teker çözmen lazım buda imkansız gibi bişey ama yapacağın tek bişey var biraz parana kıyıp daha iyi scanner alabilirsin yapabileceğin tekşey bu..
KİŞİ BİLDİĞİNİ BİLİYORSA ALİMDİR ÖĞREN,KİŞİ BİLMEDİĞİNİ BİLİYORSA ÖĞRENCİDİR ÖĞRET,KİŞİ BİLMEDİĞİNİ BİLMİYOR AKSİ TAKTİRDE İNKAR EDİYORSA ZIR CAHİLDİR DERHAL TERKET...
ABİCBA

parametre

Alıntı yapılan: abicba - 24 Eylül 2011, 20:37:42kardeş bu gibi işler zor işler hangi marka ve hangi model scanner la ilgili düşünüyosun bunu üzerinde modernizasyon yapılabilecek bi scannermi içindeki devrelerin çoğunda smd malzemlere kullanılmıştır devrelerini teker teker çözmen lazım buda imkansız gibi bişey ama yapacağın tek bişey var biraz parana kıyıp daha iyi scanner alabilirsin yapabileceğin tekşey bu..
Mevcut scannerlar işimi tam gormuyor bu konuda yardım edecek kişilerde fazla yok 3 muhendisle işi cozmek istiyorum seri tarama yapması gerekiyor elimde bir suru kitap var bunlar taranmasi lazım istege gore yazıcıda yazılabilinir :)

silver_wolf

Sayın @parametre;
Scanner in çalışma presibi bildiğim kadarıyla ayna ve mercek kullanarak görüntü ince bir çizgi halinde ccd üzerine odaklanır ve bir ışık ile aydınlatma yapılır. Bu mekanizma baştan sona doğru hareket ederken üzerine düşen görüntüleri kaydeder. Bu prensibi kullanarak birkaç çözüm düşündüm. Bunlar;

1 - Tarama kafasının sayısını arttırmak;
Tarama kafasının sayısını arttırarak tarama zamanı kısaltılabilir. Örneğin; bir kafa başa bir kafa ortaya konur ve her kafa aynı yönde alanın yarısını tarar. Tarama verileri birleştirilir. Birinci kafanın taramayı bitirdiği noktayla ikinci kafanın taramaya başladığı noktayı aynı seçebilir yada iki kafa orta kısımda ortak alan tarattırarak referans oluşturup bu referans alanıyla panaromik fotoraf yapar gibi tarama verileri birleştirilebilir.

2 - Bütün tarama alanı ccd üzerine odaklamak;
Tarama işlemi satır satır fotoraf çekmek gibidir. Tepegöz sistemine benzer bir mekanizma oluşturarak yapılabilir.
Ccd yi tarama alanını görecek şekilde bir tarama kafası tasarlanır. Kafa makinenin içine sabitlenir. Işık, görüntüyü bozmayacak şekilde ccd den daha aşağıya mote edilir. Tek seferde bütün alan taranabilir.

Daha pratik şekliyse şudur;
Scanner e benzer bir kutu yapılır. Tam merkezine tarama alanının tümünü görecek şekilde fotoraf makinesi konur. Fotoraf makinesinin kadrajına girmeyecek şekilde arkasında ışıklandırma (flaş veya sürekli yanan) yapılır. Fotoraf makinasının fotoraf çekme düğmesi kablolar ile kutunun dışından baslıcak şekilde kutuya monte edilir.

Şimdilik aklıma gelen bu kadar. Umarım işinize yarar.
Saygılar.

abicba

eğer bu dediklerini yaparsan videosunu ve resimlerini paylaş görmek isterim ama çok zor bişey istiyorsun allah yardımcın olsun
iyi çalışmalar ;)
KİŞİ BİLDİĞİNİ BİLİYORSA ALİMDİR ÖĞREN,KİŞİ BİLMEDİĞİNİ BİLİYORSA ÖĞRENCİDİR ÖĞRET,KİŞİ BİLMEDİĞİNİ BİLMİYOR AKSİ TAKTİRDE İNKAR EDİYORSA ZIR CAHİLDİR DERHAL TERKET...
ABİCBA

parametre

Dediğin kadar zor değil tekerleği yeniden icat etmeye gerek yokpiyasadaki çozumleri biraz kurcaladım aslında çok basit kitap cevirme sistemi uzerinde ugrasıyorum bunu çözdummu mesele kendinden olacak :) Biraz ters mantık ters muhendislik çalısması ile çozuluyor :) Birde bu konuda geniş bilgi sahibi olmak isteyen varsa megepin elektrik elektronik bolumundeki baskı makinaları notlarını okumalarını saglık veririm bayagı bilgi sahibi olacaklardır 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın