pıc 16f84a ile uzaktan kumanda ile araba çalıştırma

Başlatan tuncay1273, 27 Ağustos 2011, 10:19:35

tuncay1273

selam arkadaşlar uzaktan kumanda ile araba çalıştırma projesi yapmaya çalışıyorum , fakat iki konuyu çözemedim ,
1- pic 16f84 a ile marş motorunu çalıştırdım diyelim , peki  araba motoru çalıştığı anda pıc in marş motorunu devreden çıkartması gerekiyor , benim çözemediğim pic 16f84a arabanın motorunun çalıştığını ve marjı devre dışı bırakması gerektiğini nereden anlayacak , nasıl bunu pic e tanıtabilirim ,
2- motor çalıştığı anda karbüratördeki gaz telini bir servo motor ile bir kaç kez çekip bırakmak gerekiyor , böylece motora ilk çalıştığı anda gaz verelim diye , bununla ilgili servo motor kontrolü yazılımını (asm kodlarını) bulamadım , yardımcı olursanız sevinirim . herkese teşekkürler ,

parametre

burada bir link var buna  diyelimki mars motoru 4 saniye calısacak ve kesilecek bunun için bir devre yaparsan sorunun cozulur
http://www.elektronikmagazin.com/page.php?id=33

ibrahim626

peki bu işi uzaktan kumandayla nasıl yapmayı düşünüyorsun ? yani kimse arabasını park ettiğinde vitesi bosta bırakmaz , Vitesteki arabayı dışarıdan nasıl çalışıtıracaksın ? yada istediğin sistemi megane II gibi start stop butonuylamı kontrol etmek istiyorsun  ?

gkagan

Motorun çalıştığını birkaç yolla anlayabilirsin.
1-Geri bildirim olmadan 3-4 sn marşa basarsın
2-Marş a basıldığında motorun çalışma anı itibarı ile marş akımı düşecektir. Akım sensoru ile izleyebilirsin Akım düştüğünde marş kesilir ve örğ 5 sn gibi birde üst sınır koyarsın.
3-Marş anında alternatör dedönecektir. Eğer çıkış veriyor ise alternatörden gelen elektriği izleyebilirsin. Oda akım sensoru gibi motor çalışma anında daha yüksek bir çıkış verecektir. Arabalarda kullanılan alternatörler biraz farklı bu nedenle çıkış göremezsen küçük bir fırçalı dc motoru motor biline bağlatabilirsin. Oda çıkış verecektir.

Gaçz telinin kontrolü ise biraz sıkıntılı.
Elektro mıknatıs ile rolanti gazını belirli bir eviyeye getirebilirsin ancak ben böyle bir arabaya binmek istemem. Pic i çok iyi izole etmen gerekiyor. ortam şartlarında hesaplamadığın durumlarla karşılaşabilirsin.
Araç çalıştığında bu sistemi fiziki olarak izole edecek bir yapıdadüşünülebilir.

Son olarak İbrahim arkadaşımın da dediği gibi racın viteste olma olasılığı yüksek
1- Marş anında ve kullanıcı araca bininceye kadar debriyaja basan bir sistem kurulur. Ancak buda bir risk, araç duruma göre yokuşta ise kayabilir.
2-Araç viteste ise marşa basılmaz. Ki bence bu daha güvenli ( megane daki start/stop mantığı ) Herşeyide araçtan beklememeklazım. Kullanıcı aracın emniyetinide almalı.

tuncay1273

Alıntı yapılan: ibrahim626 - 29 Ağustos 2011, 03:06:48peki bu işi uzaktan kumandayla nasıl yapmayı düşünüyorsun ? yani kimse arabasını park ettiğinde vitesi bosta bırakmaz , Vitesteki arabayı dışarıdan nasıl çalışıtıracaksın ? yada istediğin sistemi megane II gibi start stop butonuylamı kontrol etmek istiyorsun  ?

benim araba 1988 model renault 11 , vitesi çok yumuşak , ben bir pic yazılımı yazdım , araba çalışmadan önce vitesin körüğünün içine yerleştireceğim kapı motoru ile önce vitesi boşa aldırıp ondan sonra marş çalışacak ,(vites pic tarafından boşa alınmadığı sürece marş devreye girmiyor) şu an bunun yazılımını yazdım proteusta denedim sorunsuz çalışıyor,

tuncay1273

Alıntı yapılan: parametre - 28 Ağustos 2011, 13:33:45burada bir link var buna  diyelimki mars motoru 4 saniye calısacak ve kesilecek bunun için bir devre yaparsan sorunun cozulur
http://www.elektronikmagazin.com/page.php?id=33
teşekkürler , fakat her çalıştırmada marş motorunun çalıştırma süresi farklı oluyor , motor soğukken daha uzun bir süre gerekiyor , motor sıcakken daha kısa bir zamanda motor çalışıyor , bu yöntem işimi görmez , ilginiz için tşk ler

tuncay1273

tuncay1273

arkadaşlar bunu bir inceleyin lütfen .eksik var mı acaba . proteus olarak yükleyemedim. yukarıda bahsettiğim projenin devresi bu. proteusta çalışıyor . acaba gerçekte röleler bu şekilde kararlı çalışır mı ,

gevv

tuncay1273

ilginiz için teşekkürler , bir de 5 volt luk röle mi , yoksa 12 voltluk röle mi kullanayım , röleyi sürmek için ne kullanmalıyım , ULN 2003 işimi görür mü , tşk ler

gevv

5v  rölede olur 12v da  röleyi sürmek için transistör kullansanız yeter

ibrahim626

Peki aracın mars motoru kaç Amper akım çekıyor roleyı ona göre seç sonra çabuk arızalanabilir yada baska sorunlara yol açabilir bence

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın