basit amfi besleme

Başlatan serhan43, 16 Ağustos 2011, 11:06:19

serhan43

22W - https://320volt.com/tda2005-mono-22w-amfi-devresi-6v-18v-besleme/
veya
32W - https://320volt.com/tda2050-mono-32w-amfi-devresi-10v-50v-besleme/

1-bu iki amfi devresinden bi tanesini yapmak istiyorum. fakat beslemeyi nasıl yapacağım emin değilim. transf. ile gerekli gerilime düşürdükten sonra diyotla doğrultup, kondstrler ile filtrelemem yeterli mi?(regülatör entegreleri vb. gerekiyor mu?)

2-nasıl bir transf. kullanabilirim?

3-22W lık olan evde gitar çalmak için yeterli mi yoksa 32w lık mı yapayım?

4- Hoparlör seçimi nasıl olmalı?

çok araştırma yaptım kafam karıştı.. yardımcı olur musunuz?

teşekkürler..

asma

Alıntı yapılan: serhan43 - 17 Ağustos 2011, 02:29:12yardım edecek olan yok mu?  :-[

Vardır elbet  8) Ben seçimlerini pek beğenmedim. Yinede cevaplara geçelim:
1-Trafo, diyot, kondansatör yeterli. Regülatörler amplifikatörlerde pek tercih edilmez.
2-Uygun voltajda besleme trafosu kullanmalısın. 22W için 30VA 32W için 40VA yeterli gelir. Aslında Amp. %60 verimle DC gücü ses gücüne çevirir dersek, hesaplamak daha kolay olur.
3- Güç hiç önemli değil temiz ses olduktan sonra 22W yeterli gelecektir.
4- Nereden alacaksın, çıplak hoparör işe yaramaz kolon (kabin) içinde olmalı. Bütçen nedir?  ??? Kağıt hoparlörler ucuz ve gücün düşük olduğu sistemlerde başarılıdır. Şunu al kullan diyemem.

Önerim farklı bir projedir:
https://320volt.com/tda1514a-tlc272-ile-20-hz-25-khz-rms-32w-bass-anfi/
İncele bakalım beğenecekmisin. Maliyetleri çok farklı değildir senin örneklerinle bunun.
Kolay gelsin.

serhan43

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. verdiğiniz devre biraz karışık geldi. (maksadım gitar çalmaktan çok elektronik öğrenmek. yeni başladım da) (şimdiye kadar sadece breadbord üzerinde PIC programlama çalıştım, adaptör kullanarak. o yüzden devre beslemeyle ilgili hiç bilgim yok)

22w \'lık olanı yapmaya karar verdim..

yine besleme ile ilgili bi sorum var;
besleme simetrik mi olacak :
gibi mi?
yoksa asimetrik:
gibi mi?
yoksa:

bu tarz mı? (2 diyot fazla sanki burda)

[not: resimleri sadece örnek vermek için koydum ama ilk resimdeki trafonun sekonderinden çıkan 18\'er Volt lar çıkışta nasıl 25v oluyor?? kök  ile çarptığımız için mi? (etkin değer) :o ]

Adnancoskun

AC gerilim doğrultulduğunda filtre amaçlı kondanstör kullanılır, bu kondansatör gerilimin yükselmesine neden olur bu değer bulunurken de DC voltaj= AC voltajx1.4 olur yani trafonun gerilim değeri 1.4 ile çarpılarak basit yoldan kaç volta yükseleceği bulunur, bunun için 18 volt olan AC gerilim doğrultulunca 25,2 volt oluyor.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serhan43

Adnancoskun bey teşekkür ediyorum ama asıl sorduğum besleme türü hakkında bilginiz var mı?

Adnancoskun

hangi şemayı yapmayı düşünüyorsanız resmini koyabilirseniz hemen söyleyeyim besleme türünün ne olduğunu..veya link verirseniz bakayım.

dhan000

en üstte linkleri verilen devrelerin konularında zaten beslemenin tek kaynaktan olacağı yazılı...

Adnancoskun

Tek kaynaktan besleyeceksiniz, yani asimetrik besleme, yalnız orada DC18 volt diyor , onun için trafonun çıkışı AC  13 volt\'u geçmesin..

serhan43

çok teşşekkür ederim. gerçekten sağolun. son bir şey sormak istiyorum...  :-X
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=1841
bu linkte arakdaş lm386 kullanılan 1/2 watt lık gitar amfisi vermiş. bu devre aynı zamanda distortion/overdrive efekti veriyor. bu devreyi benim yapacağım 22w lık amfi için pre-amp/efekt devresi olarak kullanma şansım var mı? 1/2 watt giriş için yüksek gelirse direnç vs ile düşürebilir miyiz?
arkadaşın verdiği devrenin youtube dan videolarını izledim. şimdilik anlayamadığım distortion efekt devrelerine göre basit ve yeterli...

Adnancoskun

evet seri direnç bağlayarak uygun hale getirilebilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın