Ana içeriğe git
Konu: 12v 60amper DC =^= 220volt AC (19224 Kez okunmuş)

12v 60amper DC =^= 220volt AC

araba aküsünden şehir içi gerilimi elde etmek istiyorum nasıl yapabilirim

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #1
elektronikçilere gidiyorsun ve diyorsun ki ben ...... watt inverter istiyorum, onlarda sana 12 volt giriş 220 volt çıkış veren ... watt gücünde bir inverter verecekler, zaten küçücük birşey...doğrudan doğruya aküye bağlayıp 220 volt elde ediyorsun.
eğer kendin yapmak istiyorsan o zaman  forumda inverter şeması diye arat onlarcasını bulursun, şemayı seç yapımında yardım ederiz. Ancak şunu unutma sen sadece kullanıcı isen hazır almak yapmaktan ucuza malour.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #2
yo ben elek-elenk bölümü öğrencisiyim yapmak istedim onun için sordum


Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #4
elaman listeside böle ama benim anlamadığım şeyler var
R1        470 W 
R2          470 W 
R3        220 KW 
C1          100nF 
T1         2N3055
T2        2N3055 
TRAFO          2X12/220 Volt  120 Watt 
IC          4047 multivibratör devresi 
Kaynak          12 Volt  10 amper DC kaynak 

dirençlerin güçleri verilmiş ama değerleri yok kaynak diyo 12v 10amper dc kaynak ben  buna 12v 60amper versem olurmu kondansatör kaç volt olabilir yanıtlarsanız sevinirim

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #5
bu devre ile  alabileceğin güç 100 watt\'ı geçmez, 60 watt bir lambayı, 37 ekran bir tv yi.... tekbaşına çalıştırabilirsin, eğer daha güçlü bir inverter yapmak istiyorsan
1-Trafoyu istediğin güçte saracaksın
2-transistörlerinin sayısını artıracaksın yada daha güçlü transistörler kullanacaksın,
unutmadan söyleyeyim bu tür inverterler kare dalga çıkış verir, bu nedenle kapasitörle yönbelirlenen motorları (Buzdolabı, çamaşır makinesi vs) çalıştırmaz. ama tv , bilgisayar, akkor telli lamba matkap vs çalıştırabilirsin..
son olarak oradaki dirençlerin değeri (birimi) watt değil ohm dur, o harfde omega harfidir  ;D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.


Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #7
ben o invertör devresini yapmak için 40 fırın ekmek değil 40bin fırın ekmek yesemen yapamam
basit bi kızılötesi alıcı verici devresini 2 aydan fazla bi sürede yaptım bunlar beni aşar ben en iyisi gidim bi flip flop\'la uğraşım


Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #9
selam bende bir inverter aradım ama hep çin malı ve dayanıksız. bu watt yüksetme olayını trafo ile yapamaz mıyız acaba.  netten baktıgımda pek bişey bulamadım yükseltici trafoyu nasıl temin edebilirim acaba.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #10
akşama kadar beklerseniz size acaip basit ve herşeyi ile resimlenmiş, çizimi filan hazır yüklerim on dakkada yapamazsanız dövüyorlar ama :)

şu an boş zamanım yok. olursa erken de yüklerim.

yükleyeceğim devrenin watı kullanacağınız trafoya bağlı ve hazır piyasada satılan ucuz trafolardan kullanacaksınız sorun yok.

maliyetiniz 100w trafoya 30 lira verseniz 10 lira da kalan malzeme toplam 40 lira filan tutar. geri beslemesine kadar hassas bir devre. evet, var her yerde ama çizimine filan uğraşmazsınız işte direkt yaparsınız.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #11
buji ateşlemesinden bahseden arkadaş, @musti.1836,
siz nasıl bir olaydan bahsediyorsunuz, plazma dediğin nedir?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #12
en başta forum çok yavaş, bunu belirteyim. defalarca girdim bugün sayfa açılana kadar insan kalkıp gidiyor.  hangi ana makine ise kullanılan, biraz daha geniş ağla işlem yapılmalı kanısındayım.

gelelim konuya;

Bu açıklamayı dikkatle okursanız, ek dosyaları direkt basar yapabileceğiniz en basit en konforlu devreyi oluşturursunuz.

açıklamaları dikkatle okursanız ayrıca neyi neden yaptığınızı bilir, dolayısı ile bir sorun çıkarsa nereye bakmanız gerektiğini de anlarsınız.

bu şema nette bulabileceğiniz şemadır. ama ben kendim yazarak, açıklayarak yapıyorum. ayrıca ares çizimini kendim yaptım, defalarca da bu devreden yaptım. içiniz rahat olur, emeğiniz boşa gitmez.

zaten baskı çizimi basit olmasına rağmen malesef kimsecikler kıyıp verememiş, biz başlatalım gerisi gelsin o zaman...

şema,
Şebeke geriliminin bulunmadığı yerlerde, 12V luk araç aküsü ile şebeke gerilimi ile çalışan cihazları çalışmaya yarayan maksimum 200Watt\'lık trafoya uyan invertör devresi.

Devre, anahtarlamalı mod güç kaynakları için tasarlanmış olan (PWM) darbe genişlik modulasyonu sürücüsü olan 3524 entegresi ile hazırlanmıştır. Entegre çıkışlarına bağlı olan güç mosfetleri ile 12V akü gerilimi transformatörün 12Vluk sargıları üzerinde anahtarlanır ve transformatör çıkışında 220V AC gerilim elde edilir. Elde edilen çıkış geriliminin dalga şekli şebeke geriliminin dalga şekline yakındır.R6 ve C3 elemanları ile çıkış dalga şekli daha da düzeltilir. Çıkış geriliminin frekansı RV1 trimpotu ile ayarlanır. Çıkış gerilim değeri ise RV2 trimpotu ile belirlenir.

Devrenin yapım aşamalarına geçmeden transformasyon olayını biraz açalım:

Bir sargı üzerinde değişken akım, yine değişken bir manyetik alan yaratır. Ve biliyoruz ki bu manyetik alan içinde bulunan diğer bir sargıda da buna bağlı olarak bir akım oluşur. Burada yapmaya çalıştığımız şey bir transformatöre 10-12 volt verip çıkışından 220 volt alabilmektir. Ama alternatif akım olmalı ki, yani değişken bir voltajla olmalı ki, diğer sargıda voltaj oluşabilsin. Bütün bu devre sadece bu değişken alanı oluşturmak için yapılmıştır. 12 voltu verdiğimiz sargıda oluşan manyetik alan diğer sargıda voltaj oluşturur. Ve bu voltaj da sarım sayısı daha fazla yapılarak daha yüksek bir voltaj almamıza yarar.

Yani temelde yapmaya çalıştığımız tek şey, transformatörün sarım sayısına bağlı olarak voltajı artırma özelliğini kullanmaktan başka bir şey değildir. Bu işlem için değişken yani alternatif akım gerektiği için bu devreyi kurduk.

İşlem çok basit, bir entegre bize alternatif sinyal üretiyor. Bir ayağından negatif, diğer ayağından pozitif kare dalga çıkaran bir entegre kullanıyoruz. Ve her bir sinyal çıkışı için bu sinyalleri oldukça güçlendirip transformatöre verebilmemize yarayan iki adet mosfet kullanıyoruz.

Mosfetler ile güçlenen akımı trafoya gönderiyoruz ve çıkıştan yükseltilmiş enerjimizi alıyoruz.

Devrenin montajını tamamladıktan sonra transformatörü bağlamadan çalıştırmamız gerekir. Bu durumda 14 ve 11 nolu uçlardaki kare dalgaları kontrol ederek VR1 ile 50Hz lik frekansa ayarlamamız gerekir.Çıkış voltajını 220 de sabit tutmak için bir devre daha kullandık, yukarıdaki ikinci ufak şema bu geri beslemeyi sağlar. bu voltaj sabitleme işini yapmayacaksak, bu devreyi kurmayabilir, kurduysak entegrenin 1 nolu ayağını boşa alarak iptal edebiliriz.


devrede ilk çalıştırmada frekansı ayarlanacağı için, (şehir akımı 50Hz) çıkıştaki trafoyu hiç bağlamadan önce frekansı ayarlayınız.

voltajı sabir tutmak için de, çıkışa bağlayacağınız trafonun 220 alacağınız tarafına ufak bir transformatör daha bağlayın. 2w 12V olabilir. 
bu 2w gücündeki ufak trafoyu yukarıda print resminde gördüğünüz ac trafo giriş yazan ve köprü diyota giren uçlara bağlayın.


Transformatörü bağlayarak, çıkış boşta iken, VR2 ile çıkış gerilimini 220V AC\'ye ayarlamamız gerekiyor. Bu durumda devre 2A civarında bir akım çekecektir.

Güç mosfetlerinin D ve S uçları tam yük çalışmada aküden 15A civarında bir akım çekecektir. Devrenin baskılı devresindeki bu yolların 15A lik akımı taşıyabilecek güçte olması gerekir..

ayrıca aklınızda olsun;
Bu tür devrelerden mükemmel bir geri besleme beklemek doğru olmaz...

Devre basit temeller üzerinde kurulmuştur. Geri besleme bu devrede bu şekli ile çok profesyönel çalışamaz.

- Çekilen yükse göre dalganın şekli filtreden dolayı değişecektir.

- Dalganın orijinali karedir ve peak değeri sadece akü değeri ile ilgilidir. Akü besleyebildiği kadar çıkış peak değeri sabit kalır, oysa genlik sürekli değişir.

- Yukarıdaki tip geri besleme ile sadece peak değerini görmüş oluruz oysa esas önem arzeden genlik bilgisine ulaşamayız.

Bunun sonucunda da geri besleme yüke bağlı olarak değişken çalışır.

İnverter kısmı için kullanılan malzemeler:

MALZEME LİSTESİ

Direnç [R1,R8] 10k, ¼ W
Direnç [R2,R4] 1k, ¼ W
Direnç [R3,R5] 22k, ¼
Direnç [R6] 1k, 1 W
Direnç [R9,R10] 2.2k, ¼ W
Kondansatör [C1, C2] 10 uF/16 V
Diyot [BR1] 40V1A köprü diyot
Transistör [Q1,Q2] IRFZ44
Transformatör [TR1] 220V/2x12V 150W
Transformatör [TR2] 220V/12V 2W
IC [U1] CA3524


ekte çizim vardır. üzerinde değerler yazar. indirip basın monte edin hiç düşünmeye gerek yok. ayrıntıları devre çalıştıktan sonra da okursunuz bir daha.

baskı yaparken aldığım resimleri de görün:

not: baskı plakada 1-2-3 rakamları var. buraya dilediğiniz güçte trafo bulun çıkışı 2x12V olmalı. 220 tarafından biz 220 alırken 12 tarafının bağlantısını devreye yapacağız. 1 yazan yer eksi voltajdır. trafonun üç ucu olur. ortadakine aküden gelen + voltajı verin. kalan iki ucu yön önemli değil, 2 ve 3 yazan yere bağlayın.

baskı plakada12V yazan yerin sadece + kısmına (-V zaten bağladınız çünkü 1 numara yazan yerle) aküden elektrik verin. bu + kablosu ince olabilir. ama aküden gelen kablo kalın olmalıdır. ayrıca mosfetten trafoya giden kablolar da kalın olmalıdır.


Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #13
100W trafo 2x12 bulamayabilirsiniz. kademeli olanlar var. 0-48 arası. onlardan birini alın. 0-12 arasını ve 12-24 yazan uçları kullanın. gerisi boş kalsın.


Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #14
selam normal bir voltaj düşürücü trafoyu ters baglıyarak ve frekans vererek voltajı yükselte bilirmiyim acaba.

bir 555 li devre ile. frekans yükseldikce vltaj yükselirmi.

eger normal trafo yu ters bagladıgımızda olmuyorsa bu tür trafoyu nerde bula bilrim acaba.  ben bunu inverter yerine kullanacagım bana sinüs dalgası şart degil.

https://elektronikprojeler.com/index.php?action=dlattach;topic=931.0;attach=1474;image


http://www.youtube.com/watch?v=OjBkqNc0GrQ

hacam bu ve buna benzer birçok video var izleyin isterseniz  buna buji pasması deniyor.

ben inverter yerine saglam bir trafo ile kurmaya çalışıyorum. hem inverterler pahalı ve çinmalı dayanıksız.

bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşek kürler.