entegre beslemesi

Başlatan ferdi0435, 24 Temmuz 2011, 13:14:07

ferdi0435

ben küçük bir kumanda yaptım bunun için entegre beslemesi için küçük boyutta bir 5v luk kaynak  lazım önerebileceğiniz veya bu 5 voltu en küçük boyutta nasıl elde ederim....

gevv

6v kumanda pili kullanın  kumanda pilinin yarısı kadar buyutu var + artı ucuna bir tane 1n4001  bağlayın 5.4v  civarı  olur   entegre beslemesi için kullanabilirsiniz

ama entegre çok akım çekiyorsa pil çabuk biter  yada  voltaj çöker

ferdi0435

ben 16f628 mikro denetleyicisini 12v 1 amper adaptör ile 7805 ile 5 volta düşürüp beslemek istiyorum.... uygun olur mu peki....

yazici67

Evet @ferdi0435 arkadaşım LM7805 uygun olur. İyi akşamlar...

ferdi0435

ısınan adaptörlere seri olarak watlı direnç bağlasak bu ısınma sorunu çözülür mü veya ne gibi birşey ile bu sorunu çözeriz???

yazici67

Aslında arkadaşım ısınan adaptörün en uygun çözümü yükü azaltmaktır.Yani  1Ah lik adaptörden ortalama 700-800mAh çekmek en uygunu olur.Zaten bağlayacağın direnç te akım sınırlama direnci olarak çalışır.Dediğim gibi eğer 700-800mAh yeterli ise küçük değerli yüksek wattlı direnci seri bağla.
İyi geceler...

yazici67

ferdi0435

sizin dediğiniz yöntemlerle bu işlemi halletim fakat şu sorun ortaya çıktı pic  devamlı çalıştığı için pil belli süre sonra tükeniyor azalıyor bunun önüne geçmek için ne yapabilirim???

yazici67

Aslında gücün sıkıntı yarattığı durumlarda en iyisi Microchip\'in eXtreme Low Power MCU larını kullanmak.Daha uzun süre çalışması için pilleri paralel gruplar halinde bağlayabilirsin.
Bir başka çözümde pilin voltajını arttırıp 5 volta regüle etmektir.Yani batarya voltajı 5-volta düşene kadar düzenli 5-volt sağlayabilrsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın