zener diyot değeri yardım

Başlatan cemalarslan63, 18 Temmuz 2011, 21:27:19

cemalarslan63

Selamlar;
      Sony kamera bataryası portatif şarj aletinde bulunan bir zener diyot kısa devrede, diyotu söktüm üzerinde üstte CLI altında ST yazıyor voltaj yazmıyor malzemeci de değerini bilemedi. Katot ayağı 50V/4.7 mikrofarat kondasatöre bağlı, anot ise S9014 transistörünün orta ayağına bağlı yardımcı olabilir misiniz?
      Şimdiden teşekkürler.

turkvba

http://www.st.com/stonline/stappl/productcatalog/app?page=productSelector
yukarıdaki adresten st nin ürettiği tüm elemanların kategorilere ayrılmış hali var. diodes i seçerek hangisi olduğunu bulabilirsin belki.

bide mümkünse resim ekle.

cemalarslan63

kısa sürede cevabınız için teşekkürler devrevin resmini mi istiyorsunuz.

wanted0035

öncelikle resimi yükleyememissiniz.2. olarakta her kırmızı diyot zener diyot olmayabilir.Büyük ihtimal o diyot 1n4148 gibi bişeydir

cemalarslan63

Selamlar,
gecikmemin sebebi foto ile uğraşıyordum. Kafamı karıştıran besleme girişi bölümünde S9014 ve 50v/4.7 uf kondasatör her ikiside en fazla 50v kullanılabiliyor. Devrede zaten belli DZ diğer diyotlarda D yazıyor. bu diyot cam diyot. Kusura bakmayın fotolar ancak bu kadar oldu.Zeneri de malzemecide bıraktım sanırım.

cemalarslan63

İlginç olan sony video camera portatif şarj aleti resimlerdende belli dokunduğunuz yer elinizde kalıyor. Çin malı
İlginiz için teşekkürler.

Adnancoskun

bağlı olduğu transistör kılıfındaki eleman TL431 gibi bir entegremi? yoksa transistör mü?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

kusura bakma yazının devamını yeni gördüm... transistörün beyz ucunda diyottan başka birşey varmı? birde transistörün emiter ve kollektör uçları nerelere bağlı, O transistörün ne işe yaradığını anlamaya çalışıyorum...

cemalarslan63

Ustam zaman ayırdığın için teşekkürler. 9014 emiter uca 220 v geliyor diyot beyze bağlı bu resimler biraz daha açıklayıcı sanırım ancak bu kadar yapabildim.

wanted0035

Selamlar;
Az önce sizinkine benzer 3 ayrı sarj aleti inceledim ve üçündede S9014ün beyz bacağına 1n4148 baglıydı.Yani oraya 1n4148 baglayın çalışacaktır.

cemalarslan63

Selamlar;
İlginiz için teşekkürler sözünü ettiğiniz cihazların linkini görmemde bir mahsur yoksa verir misini?

wanted0035

baktıklarım hakiki çin malı telefon sarj aletleriydi ;D linkini bulabileceğimi sanmıyorum. ama çalışma mantıkları aynı.

Adnancoskun

Evet, 1N4148 bağlayın. çalışmaz ise o zaman zener düşünelim. birde devreye 220 voltu seri lamba üzerinden verirseniz kısadevre durumunda hem sigortalarınızı hemde devrenizi korumuş olursunuz.

cemalarslan63

Ustam kusura bakma bu ara işlerimden dolayı biraz konudan koptum. ikinci iki resimde daha açıklayıcı yazdım devre elemanlarıı da belirttim evet giriş 220v Model Sony BC-TRV Batery charger teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın