Ana içeriğe git
Konu: Oto teyp güç sorunu (3393 Kez okunmuş)

Oto teyp güç sorunu

Merhaba. Elimde araba teybi var bunu bılgısayara bagıyorm bilgisayar guc kaynagı ıle ama yuksek bır ses geldıgı sırada teyp kapanıyor guc yetmıyor acaba +12v 7ah aku alsam ona sarj devresı yapsam filan olabılırmı size bi danışayım dedım.

Ynt: Oto teyp güç sorunu

Yanıt #1
güç kaynağının devre kartının üstten net bir resimini ekleyin belki modifiye edebiliriz

12v 7a  akü pahalı sanırım 15....20tl 

Yanıt #2
hiç aküyle maküyle uğrasma kardes eski bir vcd varsa yada 15w lık bir trafo bir teyibi calıstırması için gayet yeterli güç üretebilir (çocuk yaslardayken ben böyle yapardım ve gayet iyi ses alırdım ) tabi  bu olay teybden teybe değişebilir
30 kupona alınmadı bu vatan

Yanıt #3
Vcd de var elimde resmide ekliyeyim.

Yanıt #4
hocam  ikinci resimde ki entegrenin (üzerinden mor kablo geçmiş) adı nedir ?  xxx494xx  gibi bir şey mi ?

birde güç kaynağının modelini verebilirseniz  her ihtimale karşı şeması varmı diye bakayım

Yanıt #5
cg8010dx16 bu yazıyor bılgısayar guc kaynagı  bu ses 21 teyp kapanıyor :S

Yanıt #6
artes ARTPSXTM230w model yazıyor

Yanıt #7
hocam, 

1: entegrenin 4 numaralı bacağına 1k direnç bağların direncin diğer ucunuda  şaseye yani - eksiye bağlayın  deneyin 

olmazsa  yine sorun çıkarsa eklediğiniz direnci  sökmeden,

4 numaralı pibe seri 10k  bağlayıp deneyin    ekte bulunana resimlere bakın

bu arada kullandığınız +12 ve şase arasına 2200uf kondansatör bağlamanızda fayda var

Yanıt #8
Yok. Yine Fayda etmedi Baska guc kaynagı onerebılırmısın yada devresı felan varmı bu guc kaynagı yetmıyor herhal anlamadım olayı

Yanıt #9
aslında gücü yeter ama  biraz daha detaylı incelemek gerekli 

son olarak  4 numaralı bacağı boşa alın  deneyin

olmadı   12v 100w   trafo  alırsınız  köprü diyot ile doğrultup 4700uf  kondansatör  takarsınız  12v ac doğrultulduğunda 15v civarı olur ama teyp bu voltaja dayanır  zaten  sesi biraz açtığınızda  voltaj  çöker  14v  falan olur son seste  12v kadar düşer

Yanıt #10
trafo var elimde 2 adet nerden anlıyabılırım kac watt olduklarını

Yanıt #11
önce  kaç volt olduklarını  öğrenmeli ikiside 12 voltmu ?

watı ben boyutuna göre göz kararı kestiriyorum aslında hesabı var ama  aklımda değil   zaten çıkışı 12v ise doğrultucu devreyi yapıp  denersiniz  hangi trafo kurtarırsa kullanırsınız

Yanıt #12
Bu sekılde guc kesın yeter dimi devreyı yapıcam ona gore

Yanıt #13
2 tane 350 watt oval hoparlor 2 tane 350 watt bass var elimde  onlarda ses 35 de kapanıyor 3 tane kucuk hoparlor var onları baglıyorm ses 41 yıne kapanıyor cok sasırdım 3 tane kucucuk hoparlore yetmıyor nasıl iş bu yav

Yanıt #14

aslında gücü yeter ama  biraz daha detaylı incelemek gerekli 

son olarak  4 numaralı bacağı boşa alın  deneyin

olmadı   12v 100w   trafo  alırsınız  köprü diyot ile doğrultup 4700uf  kondansatör  takarsınız  12v ac doğrultulduğunda 15v civarı olur ama teyp bu voltaja dayanır  zaten  sesi biraz açtığınızda  voltaj  çöker  14v  falan olur son seste  12v kadar düşer

Yaptım BU devreyı yıne kapanıyor :S :S 7amper 12 volt aku alsam kuru aku o kapanırmı ? Sarj devresıde yaparım calısırken sarj ederm dıe dusundum nasıl fikir ?