Bir Robot Yapmak İsteseydiniz Özellikleri Neler Olurdu ?

Başlatan emrert, 21 Haziran 2011, 18:34:57

emrert

Robotlar-Mekanik-Elektronik gibi konularla ciddi veya amatörce ilgilenen arkadaşların fikirlerine ihtiyaç duymaktayım. Soru şu ;Resimdeki gibi veya benzer bir robot yapabilseydiniz veya yapmak isteseydiniz ne gibi teknik özelliklerde olmasına dikkat  eder,nasıl olmasını isterdiniz.

Özelliklere Örnek veriyorum;

*Paletli olurdu ve Paletin şekli şu olurdu.Şu malzemeyi kullanırdım.Piyasada kolay bulunuyor ve uygun.
*Motorlarını Jarzlı matkap motoru kullanırdım.
*Palet sistemi su geçirmez olurdu. Hatta robot 1-2 m su altında gidebilirdi.
*Şöyle bir dişli sistemi keşvettim. bunu şurda kullanırdım.
*Şu yayları Amartüsör olarak kullanırdım çünkü kolay bulunuyor ve ucuz. Gibi.........

Kısaca kendimden bahsetmek isterim. Anadolu teknik lisesi elektronik bölümü mezunuyum. Marmara üni 2 senelik elektronik Haberleşme Terk. Askerlik Yapıldı.. Yaş 24.
2007 yılında şu robotu yapmıştım lise sonda iken. Marmara Bölge ikincisi Olmuştu.

Çalışır iken

Şimdi bu işlerle kendi çapımda uğraşıyorum. Amaç bir şeyler yapmak, üretmek, sizlere katkıda bulunmak ve sizlerden katkı beklemek(fikren)
Yeni projeme başladım. ilgilenen olursa paylaşırım resimleri. Sıfırdan Yavaş Yavaş yapmaktayım. şu an paletler üzerinde çalışıyorum. Öncelikli önem verdiğim konu dayanıklılık, sağlamlık ve kullanışlılık. Paletli bir tank gibi sistemin üzerine ( resimlerdeki gibi ) çift kol ve silah tarzı ( gerçek silah değil ) birşey koymak istiyorum. araştırıyor, tasarlıyor, çiziyor ve yapıyorum. elimin altında torna, kaynak makinası, büyük matkap, pres makinası gibi makinalar ve atelye mevcut.

Şimdiden Teşekkürler.

emrert

cevap alamamak, ilgi göstermemek veya bu işlerle uğraşan kişiler bulamamak bu kadar aktif bir sitede üzücü =/

gevv

merhaba,

hocam ben konuyu yeni fark ettim    bir robot yapmak   ama  nasıl bir robot bu çok detaylı farklı işler için robotlar var   

ben  ortama göre değişen robot yapmak istedim  mesela  palet sistemi gerektiğinde devre dışı kalacak bir şekilde palet otomatik olarak bir bölüme çekilecek sadece tekerlekler kalacak  suda gideceği zaman tekerleklerde devre dışı kalıp suda gidebilecek hale gelecek :)   

hafif ama dayanıklı olacak enerji kullanımı düşük olacak ama  gerektiğinde hızlı olacak

emrert

Nasıl bir robot güzel soru...
Düşüncede sınır yok... Bir amaca,hedefe kilitlenmeyelim.
Komik bir örnek olabilir ama Wall-E gibi bir robot yapmak isterim.(hareket kabiliyeti bakımından, yapay zekası bakımından, Şirinliği bakımından :D )

İnsanların bir robottan ne gibi özellikler beklediklerini, umduklarını merak ediyorum açıkçası örneklerdede belirttiğim gibi..

Robot yapmak istemişsiniz. Alıcı verici devresi olarak ne düşündünüz ? Araştırdınız mı ?
Örneğin ben en az 50 farklı kanalın olduğu bir alıcı verici devresine sahip olmak isterim ve en önemli noktasıda bu 50 sinin aynı anda aktif edilip kullanılabirlir olması, birbiriyle karışmaması gerekli. daha önce 12 lisini kullandım. Aynı anda sadece 4 ü kullanılıabiliyordu. Yani Resimdeki robotu ilerletirken kolu kullanamıyordun..(3 adet 4 lü devrenin(entegrenin) farklı kodlanmasıyla elde ediliyor )

gevv

maliyet  attı :)  istekler bitmez hocam   internet bağlantısı  olabilir,  kamera , gsm bağlantısı  isterim   robot her türlü  bilgi göndermeli

hamit_1911

evet bende robot yapmak isterim dokunmatik ekranı olucak dokunmatik monitör gibi internete girebilecek müzik açabilecek ama bunları benim ses komutlarımla yapacak birisini aramak istedimde şu kişiyi ara diyeceğim ben odada gezerken konuşucağım robot ta hoparlör olacak tabi mikrafon felan sonra robota sesde kaydetmek lazım şarjım felan bitiyo desin allah allah  :D sonra bunun kullanabileceğim çıkışları olması gerek ve çok pratik örneğin robota sabitlenmiş telefon kablosu telefonu robota bağlar bağlamaz ekranda görülebilecek istediklerimi yapabileceğim radyo dinleyebileceğim felan oldu olucak telefonuda şarj etsin telefonun şarjı dolduğunda robot telefon tamamdır desin  :D hatta robotu açarkende parmak izi olarak yada ses tanıması olarak girişi olsun sadece ben açabileyim başkası bozarsa çok keşke derim mesela keşke önlem alsaydım  :D üstünde küçük bi klavye gibi yer olabilir bu da dokunmatik yapılabilir  :) tabi bütün bunlar baya bi masraf yapar  :D

hamit_1911

üstüne bitane hareketi algılayan kamera koyardım günlük 2 günlük kayıt yapsa yeter  :D mesajlada kontrol edebileyim robotu evde olmadığım zaman çok faydalı olucaktır sonra robota tanıdığım numara olucak sadece kendi numaramdan işlem yapsın telefon ekranında robot üzerindeki kameradan evide izleyebileceğim robot ekranında saat sıcaklık derecesi felanda yazsın eve ben girdiğimde hoşgeldinde desin :D başkasını önemsememek bu robot için daha faydalı olucaktır ben eminim  :D çıkışlara başka makinaları bağlayıp onlarıda ontrol edebilmem çok iyi olur örneğin mesajla robot üzerinden klimayı açarım gerçi bazı klimalar mesajlada çalışyor ama olsun başka makinalar içinde iyi olucaktır :D bilgisayarı açsın mesela röle yeter sanırım ama belirlediğim süreye göre açacaksa başka elamanlarda felan baya geniş kapsamlı düşünüyorum sanırım ama istenilse buda yapılabilir tabi ben yapamam yapmaya kalksam yıllarımı harcarım ayrı mesele uzattım sanırım neyse.. iyi akşamlar

parametre

Robotlar zevke değil mevcut ihtiyacları kolaylaştıracak cozumler sunmaya calısın . bir işi daha da kolaylaştırması ,ulkemizde deprem gerceği var bunu için bina içinde kalan canlıları daha kolay ve zarar vermeden nasıl cıkarabiliriz. veya insanın yapmakta zorlandıgı işleri yapmada kolaylık olabilmeli .interneti baglamak dokunmatik ekran olması guzel ama onemli olan robotun konumunu ne için uretilebilegini tasarlamak onemlidir

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın