TDA 2006 Anfi Devresi ile ilgili yardıma ihtiyacım var..

Başlatan emrert, 10 Haziran 2011, 15:07:51

emrert

4 adet tda 2006 lı Anfi devresi yaptım. +-12 beslemeli. çalıştırdım ancak çok fazla gürültü var . Distorsiyon deniyordu galiba.. Ne yaptımsa çözemedim. Simetrik beslememde 10000 mf 35 V kondansatör var 2 tane .. 4.7 mf ve 100 nf larda takılı. Ses girişlerini 0 V a kısa devre etsem bile distorsiyon/gürültü aşırı.. Aşırı Isınmalarda Söz konusu.. Devreyi daha önce yapmış olan varsa veya gürültü hakkında bilgisi olan varsa paylaşssın lütfen.. Teşekkür.. Siteyide Yeni keşvettim bu arada gerçekten Güzel bir site.. Emeği geçenleri tebrik ediyorum...

gevv

ne devre şeması nede yaptığınız devreyi görmüyoruz net olarak bir kaç resim çekip şema ile konuya eklerseniz daha iyi olurdu

şase bağlantılarını kontrol edin  büyük ihtimal  bir yerlere şase 0v  gitmiyordur

ayrıca entegreleri tek, tek çalıştırın bakalım ne olacak

emrert

Baya denedim de yazdıktan sonra... Nasıl olduysa bir ara baya kestim o gürültüyü. tahminim yada anladığım entegreler ısınınca gürültü kesildi.. Sonra 2 devrenin beslemesini iptal edip sadece 2 devre kalsın istedim ve gürültü geri geldi :D :D ... Kutum güzeldir sırf o kutu boş kalmasın diye yapıyorum... Vaz geçtim tda 2006 dan Biri Bana Çalışır bi TDA 2003 devresi paylaşabilirmi ? TDA 2003ün distorsiyonu çok düşüktü...
Adnancoskun

bence hazır yapılmış devre üzerinde uğraşın, problemin tesbiti için öncelikle
1- Tüm anfilerin girişini boşa alın yani girişteki kabloları bile sökün anfiler boşta olsun,
2-plaketlerin lehimlediğiniz kısımları aseton yada tinerle iyice temizleyin
3- anfilerin girişi boşta iken çalıştırın herhangi bir gürültünün olmaması gerek, eğer gürültü varsa topraklarını ayrı ayrı biraz kalınca çok telli kablo ile birnoktada birleştirin. gürültü kesildikten sonra girişleri teker teker devreye sokun. bence girişte kullandığınız preamli varsa ondan yada jack bağlantısından kaynaklanıyordur.Birde girişe yakın ledler görüyorum, onlar ne için kullanıldı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gevv

birde  tda entegreleri  monte ederken izolatör kullandınızmı ?  dış kasası yani soğutucuya vidalanan  bölüm pin3 -v  bacağı ile bağlantılıdırsimetrik besleme kullanıyorsanız  ve izolatör yoksa  soğutucu ve temas ettiği diğer metal kısımlarda  -V vardır   
emrert

@ Adnan Coşkun.. Öncelikle Teşekkürler.. Hepsini Deniycem
 sorduğunuz ledler 4 adet şeffaf mavi leddir. kutunun üst kısmında bir cam var, karanlık ortamda güzel bir görüntü oluyor. 560 ohm larla -v den besliyorum, Oralar giriş değil çıkıştır birde. tekrar teşekkür..

@ gevv. Evet hatta -v besleme kablosu bağlamadım beslemeleri dağıtırken soğutucudan hepsi ortak alıyor. 0 V ile kısa devre yapmamasına dikkat ettim.

 Çok gariptir bu tipteki anfiler birer fm verici özelliğide gösteriyorlar.. Acaba birbirlerine parazit mi yapıyorlar diye de düşünüyorum. Daha önce bir anfinin radyoyu parazitlendirdiğine şahit oldum.

Adnancoskun

Anladım, bazen girişe yakın bağlanan ledler vs gürültüye neden oluyor , bu nedenle söylemiştim. denemelerin sonucunu paylaşırsan sevinirim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

profahmet

emrert
uyguladığın devredeki 1 ohm R4 direncini 10 ohm yap ve C5 kondansatörüde 100n olsun.
bunları deneyip sonucu bildir bakalım.

emrert

Çalıştırdım sonunda.....
Yapılan işlemler ve Tespitler ( Sıralıdır Ancak Sıralıyacak Kadar kafamda toparlayamıyorum o sebeple kusuruma bakmayın)

1) C1 den önce şaseye 220 ohm şart.
2) Distirsiyon dediğm Gürültünün benim PC den kaynaklandığı anlaşıldı.
3) Bir arakadaşın dediği gibi ses girişlerini boşta çalıştırdım. Distirsiyon 0 dı.
4) Simetrik Beslemede 10000mf, 100nf, 100mf, ve 2 adet 500ohm 2W direnç kullandım

Anfi çok güzel çalışıyor açıkçası distorsiyonuda yok, az devre elemanı, basit bir devre şeması, tavsiye ederim.. Soğutucuya mutlaka bağlanmalı biraz ısınma problemi var. Yada benim trafo 200 W olduğu için çok çekebiliyorda ısınıyor.

@Profahmet sizin önerinizi denemeye gerek kalmadı devre çalıştığı için.. Teşekkürler.

İlgilenipte tavsiyede bulunan herkese Teşekkürler =)

Resimler
PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly