marş selenoidi picle sürme

Başlatan karadag_lim, 23 Mayıs 2011, 22:48:55

karadag_lim

marş motorunu devreye alan marş selenoidini picle sürmek istiyoruz ama 24V de 13.6 A çekiyor.
picten pwm le bu motoru sürmeyi düşündük ama kullandığımız fetler çabuk ısınıyor. ırfz44 kullandık önerebileceğiniz fet ya da başka bir yol var mı acil lazım..
bir de feti tetiklemek için tlp521 (optokuplor) kullandık sakıncası var mı.


Adnancoskun

triac kullanabilirsiniz, yada role kullanın. neden özellikle fet?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

turkvba

arkadaşım 13.6 amper den bahsediyorsun. doğal olarak ısınacaktır.
mecburen soğutman gerekir. benim tavsiyem yüksek ampere dayanıklı olanlarını kullanmandır. sanırım fet\'i kullanmanın sebebi ısının önüne geçmek. ama bu tür devreler için soğutucu kullanmalısınız.
Adnancoskun\'un dediği gibi röle de kullanabilirsiniz ancak röle ile pwm kontrolü olmaz. yalnıza aç kapa olur.

Adnancoskun

evet role ile PWM olmaz da , marş şelenoidinde PWM ne iş yapacak? yani neden PWM? marş selenoidi bendix dişlisini volan dişlisine bağlamak için kullanılan elektromıknatıstır.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Ayrıca marş motorunun akımını sağlayan kontakları kapatır.  ;)
Yani elektrik akımıyla mıtnatıslanarak dişliyi volana itmeye başlar hareketin sonunda iki kontağı birleştirerek motorun dönmesini sağlar.
Pvm neden düşünülmüş olabilir.  kontakların çarpmasını (şiddetini) azaltıp kontağın mekanik ömrünü uzatmak. Tam temas etmezse ark oluşur, elektiriksel ömrü kısalır.
Bobin enerjiliyken çok akım çekip ısınır, pwm ile ısı düşürülür bobinin ısınması , kavrulması, vs. önlenir. İyide marş motoru uzun süre çalıştırılmaz selenoid bozulmadan çok önce marş motoru yada akü sukoyuverir.
Dişli volana hızla çarpıp aşınmaya neden olur, yavaşlatılırsa şiddeti ve aşınması azalır. Volandaki dişli geri kaçan dişliden dolayı sıyırırsa kaş yaparken göz çıkartılmış olur.
Diye düşünüyorum.  :D
Mantıklı bir sebebi varsa bilmek isterim.
Ayrıca bobinin iki ucuna bağlantı var mı? yoksa bir ucu gövdeye mi bağlı? Bu mosfet bağlama şekli ve mosfet türü için önemli. Doğru bağlarsan küçük bir soğutucu yeterli gelebilir.
Kolay gelsin.

Adnancoskun

Konuyu açan arkadaş tam olarak ne yapmak istediğini belirtse daha iyi yorumlar yapılamazmı? biz şimdi neden böyle yapmak istiyor diye düşünüp duruyoruz, belki de bizim düşündüklerimizla hiç alakası yoktur. Aslında aklıma bir köy kahvesindeki soba fıkrası geldi ama sonra anlatayım. biraz da siz meraklanın  ;D
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resistor Türkçe nasıl yazılır (küçük harf ile yazınız):
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın