Tecrübesiz elktronikçi için yardım

Başlatan bab-özgün, 23 Mayıs 2011, 22:36:47

bab-özgün

Elimde 90W trafo ile yapılmış (24V kademesinde kullanıyorum) 10mF kapasiteli ve 35A diyotlu bir güç kaynağı var.Bununla aşağıdaki gibi bir devre çalıştırmak istiyorum:

(En üstteki transistörün Baz-Emiter arasında 100uF kapasitör bağlı ama resimde çıkmamış)
Devreyi EWBde yaptım ve daha önceki devrelerimin EWB\'de sorunsuz çalıştıkları ama gerçek hayatta sorun çıkardıkları için birisine danışmam gerektiğini düşündüm.
Sorunlar şunlar:
1.Devre çalışır mı?
2.İyi çalışır mı?
3.Devrede irf530 mu yoksa irf510 mu kullanmam gerektiği,
4.Kaç Watt hoparlör kullanmam gerektiği

asma

Bu devre sesfrekans yükselteci değildir, çıkışına hoparlör bağlamak hatalı bir davranış olur, mosfetin adı çok önemli değil.
Çalışırmı iyi, çalışırmı...  Ne yapmasını beklediğine göre değişir.
Devredeki bjt ler aynı, kondansatörlerin üçü aynı biri farklı, dirençlerde  durum net değil. İsimleri yok.
İlk transistör giriş genliğini yükseltmeden diğerine iletir, beyze sinyal uygulayıp emiterden çıkış alırsan gerilim kazancın <1 olur.
Çıkışta yüke besleme voltajından bir miktar aktarılır, elbette bu giriş seviyesiyle değişir. Ama hep DC gönderirsin çıkışa...  Sonuç transistörün ısınır, hoparlörün kavrulur devam edersen önce biri bozulur ama hangisi bilemem.

Ne yapmak istediğini yazsaydın veya şemaları araştırsaydın daha iyi olurdu.  ;)

Kolay gelsin.

bab-özgün

Öncelikle teşekkürler(en azından boş yere zarara girmediğim için),
Yapmak istediğim şey bir güç yükselteci idi(yani ses frekans yükselteci)
İlk transistörü giriş direncini yükseltmesi için koymuştum,diğer devreyi de (2transistörlü kısmı)da yine ewb\'deki FETli bir devreden uyarlamıştım.Çıkıştaki MOSFET ile hoparlör arasına hoparlöre giden akımın AC olması için kondansatör (20mf) koydum (EWBde) ve sinyalin bir süre sonra sönümlendiğini gördüm.O yüzden de kaldırdım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın