10. Sınıf Elektrik - Elektronik Güç Kaynağı

Başlatan Bthn., 21 Mayıs 2011, 15:40:59

Bthn.

Öncelikle herkese merhaba...

- 10. Sınıf Elektrik - Elektronik öğrencisiyim. Son işimize yani Güç kaynağı adlı işe geldik fakat yapımı oldukça zor birşeye benziyor. Anlamadığım tek nokta şu ;

- Bize Aydınger kağıdı ve Karbon Kağıdı almamızı söylediler. Bunları kullanarak plakete baskı devreyi nasıl aktaracağız ? bir çok foruma felan baktım hepsi saçmalamış. Belki burada bir bilen bulurum diye geldim.. Umarım dikkate alınırım yardımlarınızı bekliyorum (: şimdiden teşekkürler.

Adnancoskun

aslında işin çok kolay youlu var
Areste çizip el işi kağıdına çıkarıp sonra ütü yaparak plakete aktarıp asitte çıkarmak,
Ancak size zor olanı söylemişler, sırasıyla şöyle yapacaksınız
1- önce baskı devreyi aydınger kağıdına çizeceksin yada printerden aydınger kağıdına aktaracaksın
2- bakır plaketin üstüne karbon kağıdını (karbon yüzeyi bakıra gelecek şekilde )yapıştıracaksın
3- aydınger kağıdını da onun üstüne yapıştıracaksın
4- aydınger üzerinden bastırarak çizeceksin çizgi karbon kağıdı vasıtasıyla plakete geçecek
5- baskı devre kalemi ile plaketin üzerindeki çizilen yerleri boyayacaksın
6- plaketi asit çözeltisine ( Hidroklorik asit + hidrojenperoksit +su )  atıp çıkaracaksın.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

eguven

Bende 10. sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 1 ay önce bizde Güç kaynağı yaptık. Öğretmenin bize vermiş olduğu baskı devre şemasını aydınger kağıdı ile birlikte ütüleyerek plakete aktardım, asit perhidrol karışımı ile plaketi çözdüm...

Gerekli lehimlemeleri yaptım, oldukça basit. Başlamadan önce bende endişeliydim ya yapamazsam diye. Başladıktan sonra farkına vardım, gerçekten çok kolay. 0-24 V ayarlı -5 V ve +5 V, -12 v VE +12 v sabit çıkışlı, kısa devre korumalı bir güç kaynağı.
Ertan GÜVEN

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın