radyo vericinin yayın yaptığı frekansı ölçme

Başlatan mokan, 26 Haziran 2009, 15:00:38

mokan

Arkadaşlar selam, radyo verici frekansı hangi alet ile ölçülür, osilaskop mu kullanmak gerekiyor?

asma

Basit bir vericinin yada modülatörün frekansını frekansmetreyle ölçebilirsin. Radyo yayının frekansını ise bir yadyodan (göstergesinden) öğrenebilirsin.
Sorun bana çok yalın geldi; örn: bir trafonun çıkış voltajını nasıl öğrenebiliriz? > voltmetreyle ölçeriz.
Öğrenmek istediğin bu mu?

Kolay gelsin.

mokan

Haklısınız tam olarak açıklamamışım istediğimi. Bir FM radyo vericisi yapmaya çalışıyorum, ancak yaptığım vericiyi bir radyo kullanarak test etmesi zor oluyor; istediğim yaptığım vericinin yayın yaptığı frekansı ölçmek. Bunu ne tür bir ölçü aleti ile ölçebilirim onu öğrenmek istiyorum.

Yardımınız için teşekkürler...

asma

Ben biraz uğraştım bu işlerle. Okulda yaptıklarımızı (benimki dahil çoğu düzgün çalışmadı) dalga metre denen bir cihazla elle çevirililen bir skala yardımıyla akord edip frekansını buluyorduk. (hesaplamayla) Uygun değilse osilatör bobininin spirleri yakınlaştırıp uzaklaştırarak FM bandı içine alıyorduk. çalışırken daha karmaşık ve o kadar da arızası ve testi kolay vericilerle uğraştım. pll ve modülatör+mixer sonrada yükselteç farklı katlardan oluşuyordu. Frekans ölçümü için osilatör bobinine yaklaştırdığımız frekansmetre iş görüyordu. şasesini birleştirdikten sonra çoğu zaman bobin ucuna temas etmeye gerek kalmazdı. çıkış gücü 0,3 - 0,7W arası olabiliyordu tek 2N2219 ile.
Bu güç bile oldukça geniş alana ulaşabilir eğer uygun anten ve watt metren varsa SVR ayarını iyi yaparsan...

Ne tip bir devre ile uğraştığını bilsem belki önerilerim olabilir. frekans metre her meslek okulunda olur ve kullanmana izin verirler ama okullar tatil.  :)  osilaskopla kontrol mümkün (onu nereden bulacaksın) ne meslek lisesinde ne de yüksek okulda 40Mhz den yukarısını görmedim. çalıştığım yerde 100Mhz x2 tarama frekansı olan scop kullandım ama 10 yıldır daha gelişmişine elimi süremedim. ( o da donanmanın hurdasıydı  ;) )

Kolay gelsin.

mokan

ba1404 entegreli bir fm verici ile uğraşıyorum:

http://electronics-diy.com/product_details.php?pid=196&name=BA1404%20HI-FI%20Stereo%20FM%20Transmitter%20Kit

Bobin 3.5 tur bir ayarlı bobin. 38 khz kristal kullanılıyor. çok uğraştım, farklı bobinler denedim ama nafile. Frekansmetre araştırdım, hatta bir firmayı aradım, spektrum analyzer kullanmalısınız dediler ve bu cihazın fiyatı 2000$ civarında. şimdi ne yapmalıyım diye düşünüyorum  :-\\

mokan

Bir frekansmetre buldum; ölçmek için probunun + ucunu anten çıkışına, - ucunu şaseye bağlıyorum, bu şekilde doğru mu?

burakoguz78

selam herkese bizim evde cep telefonu sadece cam kenarında çekiyor ben bu sinyalleri büyütecek bi devre arıyorum birnevi küçük baz istasyonu nerden bulabilirim veya nasıl yapabilirim  ???
burak_1.20@hotmail.com  yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...

vrtdata

Alıntı yapılan: mokan - 30 Haziran 2009, 00:24:39ba1404 entegreli bir fm verici ile uğraşıyorum:

http://electronics-diy.com/product_details.php?pid=196&name=BA1404%20HI-FI%20Stereo%20FM%20Transmitter%20Kit

Bobin 3.5 tur bir ayarlı bobin. 38 khz kristal kullanılıyor. çok uğraştım, farklı bobinler denedim ama nafile. Frekansmetre araştırdım, hatta bir firmayı aradım, spektrum analyzer kullanmalısınız dediler ve bu cihazın fiyatı 2000$ civarında. şimdi ne yapmalıyım diye düşünüyorum  :-\\
merhaba bu devreyi yapmak istemiştim ama bir türlü 38 khz. lik kristali hiç bir yerde bulamadım.nerde bulabilirim.frekansmetre sinyal göstermiyorsa iki sebep olabilir.
ya cihaz çalışmadı yada ferkans ölçüm sahasının dışına kaydı.skopla önce sinyali görün bence.daha sonra frekans ölçümü yaparsınız.

power_elektronik

KARDEŞ O İŞİ ÖLÇMEK KOLAY DEİL POWER_ELEKTRONİK@HOTMAİL.COM EKLE BU MSN ADRESİMİ
VERİCİ İMALATI YAPIYORUZ BİZ YARDIM EDİYİM

zyakalar

kardeş yapmayaçalıştığın fm verici bu uzun süreli bir araştırma ve deneyim gerektirir sen iyisimi araç içi çakmaklığa takılan fm vericili mp3 çalarlar var onda frekans ayarı digital göstergeli line in steryo girişi var  istersen ileride ona rf güçlendiricide yapabilirsin senin için güzel çalışma dönemi olur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın