Odamı Atölye Yapıyorum

Başlatan OguzhanAgrali, 06 Mayıs 2011, 00:05:27

OguzhanAgrali

Merhaba 320V ailesi;

Ben odamı atölye yapacağım. Ve bunun için mazeme alacağım. Bana havya, matkap, lehim teli, organizer v.b. gibi bir atöyle için malzeme alacağım bir site önerebilir msnz? Uygun fiyat ve kalite ön planda olsun...

Şimdiden teşekkürler, selam ve dua ile...

ogoculu

eğer istanbulda yada yakınında oturuyorsan karaköyde istediğin çeşitte malzemeyi uygun fiyata bulabilirsin eğer değilsen internet üzerinden www.dorukanstore.com , www.bluemavi.com www.direnc.net gibi sitelerden temin edebilirsin. fiyatlar birbiri arasında farklılık gösteriyor. mesela bir entegre birinde hesaplıyken diğerinde daha yüksek, yüksek olan sitedede başka bir ürün daha düşük. ihtiyacına göre fiyat mukayesesini yaparsın artık.

OguzhanAgrali

Karaköy de önerebileceğiniz bir yer var mı? Tahminimce birçok yer mevcuttur orada.

tahir549

ersin elektronik\'i önerebilirim hüseyin bey size yardımcı olacaktır.

subram

eğer kadıköye gideceksen ve zamanın varsa atla vapura ve karaköye geç. inan bana kadıköyde harcayacağın paranın %70 ile aynı malzemeleri bulabilirsin. şöyle örnek istersen;
                kadıköyde    karaköy
2x16LCD        7 lira          4lira

yalnız şunuda unutma karaköydeki her dükkan ucuz değil. bazıları kadıköyden bile pahalı:D dükkanları tek tek dolaşman lazım.

gevv

@OguzhanAgrali   neler   yapmayı  düşünüyorsun

ona  göre  önce malzemeleri belirleyelim

+  bütce nedir

OguzhanAgrali

gevv hocam zaten odama atölye kurma merakım sizden geldi :) Aslında ben lise öğrencisiyim. Şimdi öncelikle seninki kadar tesisatlı bir odaya gerek yok. Bütçem 500 TL. malum öğrenciyim. Şimdi malzeme olarak aklımda birşey yok. Atölye de güç kaynağı, anfi, pic ile led düzenekleri, dijital voltmetre yani kısacası hobi devreleri yapıcam. Elimin iyicene alışması için. Ben devre elemanı değilde atölye için araç gereç alacağım. böyle şeyler işte. bi yardımcı olursanız sevinirim.

gevv

tamam ben bir liste hazırlarım  gidilecek  belli bir yer yok aslında  esnafın pisikolojisine kalmışsınız :)  ama  fiyatların uygun olacağı  kesin

belki  birlikte gidebiliriz  ben kadıköye yakınım karaköyede  arasıra geçiyorum vaktiniz  var ise büyük ihtimal  önümüzdeki  hafta  durum belli olur

felix38

bolca malzeme kutusu - 48 li olabilir
saglam bir adaptör tt-tecch 0-30 0-5 amp olabilir
sonar tabanca havya  100w eski modeli
el aletleri
özel olarak proskit cımbız seti
zapp sıcak havya ünitesi (saglam malzeme harbi)
flux
-kurtel lehim 1.5 mm 0.8 mm

epey epey epey fazaca hurda malzeme  (bit pazarı tavsiye veya hurdacılar)

bana göre bir odayı lab yapmaya yeter

birde çekmeceli saglam bir masa (ikinci el malzeme satan yerlerde eski yapım ceviz masa ideal)

OguzhanAgrali

gevv hocam ben şuan müsait değilim. okullar kapandıktan sonra gidicem. sadece meraktan sormuş oldum. ancak okullar kapanınca yani haziranın 15 i gibi müsayit olursanız beraber gitmek isterdim açıkçası :)

gevv

tamadır

alacaklarımızı az çok @felix38    belirtti  ama   eksik ve fazlalıklar var  tabiki alınacak  yerlerde önemli   mesela  malzeme kutuları  karaköyde perşembe pazarında  uygun fiyata 

daha uygunuda var ama  yol parası kurtarmaz  aynı fiyata gelir :)

neyse

ama 500tl  fazlasıyla işimizi görür büyük ihtimal artacak   neyse  malzmeleri  aldıktan  sonra  listeyi ve aldığımız  yerleri  paylaşırız

iyi çalışmalar  ;)

OguzhanAgrali

OguzhanAgrali

İyi güzelde oradaki fiyatlar yurt dışı. Birde ben o kdr teferruatlı istemiyorum. Osilaskop başka zamana inş :) Ancak alınacaklar bakımından güzel oldu bu video sağolasın subram :)

Armyy

Oğuz arkadaşım. Bence ilk işin bir fotorezist düzeneği kurmak, odana kırmızı zayıf ışık aydınlatması yapmak ve ışık alan yerler için özel perde çekmek. Yani kendine bir baskı devre pozlandırma sistemi kur bence. Elle çizim yapmaktan çok daha rahat ve ayrıntılar bir o kadar temiz olacaktır. Mantık olarak serigrafiye benzer. Demek istediğim madem bir atölye yapıyorsun, kendi evinde başka yerlere yüksek fiyatlar ödemeden maksimum kalitede devre çıkarma imkanın olsun

gevv

Alıntı yapılan: OguzhanAgrali - 06 Mayıs 2011, 21:40:48yani gidiyoruz hocam doğru anladım...

mesajımda gayet açık :)  gidiyoruz tabiki ;)

Alıntı yapılan: Armyy - 09 Haziran 2011, 10:45:20Oğuz arkadaşım. Bence ilk işin bir fotorezist düzeneği kurmak, odana kırmızı zayıf ışık aydınlatması yapmak ve ışık alan yerler için özel perde çekmek. Yani kendine bir baskı devre pozlandırma sistemi kur bence. Elle çizim yapmaktan çok daha rahat ve ayrıntılar bir o kadar temiz olacaktır. Mantık olarak serigrafiye benzer. Demek istediğim madem bir atölye yapıyorsun, kendi evinde başka yerlere yüksek fiyatlar ödemeden maksimum kalitede devre çıkarma imkanın olsun

bence  uzun bir süre pozlandırma sistemine gerek yok  laminatör yada ütü iş görüyor https://320volt.com/etiket-kagidi-ve-laminator-ile-pcb-basma-0-25mm-pad/   

bütün olay kullanılan kağıtta

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın