Ana içeriğe git
Konu: Basit Bir (yüksek voltaj) sürücü devresi: Tesla Bobini için (8496 Kez okunmuş)

Basit Bir (yüksek voltaj) sürücü devresi: Tesla Bobini için

Basit Bir (yüksek voltaj) sürücü devresi: Tesla Bobini için

Röle ile calısan bir devre seması veriyorum bunu kullanın. Röle 12 voltluk 6 amperlik kullanabilirsiniz... Veya 24 voltluk... Piyasada 2-3 TL. Çeşidine ve çalışma frekanslarına göre değisir.. Bunun yanına bir indüksiyon bobini. Bunu da oto elektrikiçilerinden de temin edebilirsiniz... uygun fiyata bulursunuz... Ben sıfırını 18 TL\'ye aldım...  Şimdi ne kadar bilmiyorum..
üçüncüsü 1 mikrofarat 200 voltluk bir polyester greenpard bir capacitor kullanabilirsiniz.. Malzemelerin bunlar.. Kolay gelsin... Resimleri aşağıdadır...

Ynt: Basit Bir (yüksek voltaj) sürücü devresi: Tesla Bobini için

Yanıt #1
Merhabalar..
Acaba röle bu arka ne kadar dayanıyor. Ben picile 100 Hz de endüksiyon bobinini sürdüm. Ark mesafesi 1ile 2cm arasında 2 cm yi geçmiyor. Sizin kullandığınız bobin özelmi.
Benim yaptığım sistemin çalışma videosu

http://www.youtube.com/watch?v=kvNdVRrPvf4

Yanıt #2
primer voltajını 12 volttan daha yüksek bir gerilim uygula bak o zaman spark aralığı kaç cm... :D örneğin ver 18 volt\'u...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #3
Hocam ben zaten 20 volt uyguluyordum. Bu haliyle bobin biraz çalışınca ısınmaya başlıyor. Çeşitli frekanslarda denedim ama 100 hz en uygun frekans gözüküyor.

Yanıt #4

Merhabalar..
Acaba röle bu arka ne kadar dayanıyor. Ben picile 100 Hz de endüksiyon bobinini sürdüm. Ark mesafesi 1ile 2cm arasında 2 cm yi geçmiyor. Sizin kullandığınız bobin özelmi.

Tabiki özel... Gerilim yüksek oldugu icin endüksiyon bobininden çok iyi ark alırsın. İhtiyacının fazlasını karsılar. Bu röle otomobillerde vs araçlarda ve elektronik aletlerde kullanılıyor. Ve saglam bir sürücü görevi üstleniyor... 24 voltluk ve üzeri de kullanılabilir. Ama endüksiyon bobini icin 12 veya 24 volt 6 amperlik röle kullanabilirsiniz. Hiç bir sorun çıkmaz sadece uzun süre çaıstırmayın sürücü devresini...

Yanıt #5

Hocam ben zaten 20 volt uyguluyordum. Bu haliyle bobin biraz çalışınca ısınmaya başlıyor. Çeşitli frekanslarda denedim ama 100 hz en uygun frekans gözüküyor.

Kullandığın devrenin besleme gücü ancak bu frekansı karsılıyor üzeri ısınmaya yol açıyor olabilir.... simdi devrenmi daha çok ısınıyor, endüksiyon bobini mi?

Yanıt #6
[/quote]

mucit23 kardes bu calısma devreni çok iyi aslında görüntü itibariyle. kendine has kendine ozel bir devre yapmıssın tebrik ederim. Dahasını bekleriz..

Yanıt #7
Aslında daha önce pwm işleriyle uğraşıyordum. PWM üzerine board üzernde yazılımımı geliştiriyordum. Bu arada bunuda aradan çıkartayım dedim. Şimdi gerçi boardı bozmuşum. Devreyi tamamladım. Pwm motor kontrolsistemini paylaşmışım blogda

Yanıt #8
röleli sürücü devresinde + - uçları belirtirmisiniz

Yanıt #9
biraz yapmaya çalıştım ama böyle olurmu.. bu arada capacitor 1 mikrofanat 160v uyarmı.

Yanıt #10
bu benim röleli sürücü gayette iyi. Yalnız dikkat edilmesi gereken tek sey var 12 volttan asağı olmamalı. Amper ise 2 veya 5 amper olmalı... Yoksa çalısmaz...
benim sürücüyü ekledim...
Olur olur 160 voltta olur...

Yanıt #11

röleli sürücü devresinde + - uçları belirtirmisiniz
artı eksi farketmez bağlarken sadece endüksiyon bobinine giden uclar uyulursa artı eksisine zaten ona göre bağlarsınız.... role sürücüsüde ona göre calısacaktır...

Yanıt #12
Ben yeni kullaniciyim.Herkese selamlar.Sizden bana bir seyde yardimci olmanizi
istiyorum.Tesla bobini icin surucu devresi olarak banyo su isitici sistemlerindeki
dogalqaz atesleme sistemini kullana bilirmiyim? Onlarin uzerinde (giris 3v)
(cikis 12KV) yaziyor. Yani sanirsam 6v verirsem haliyle 24KV gerilim elde edirim.Lutfen ilgilenen kisiler bana ileti atsinlar. Tesekkurler!!!!!!!

Yanıt #13
elbette kullanabilirsiniz;
ancak 3 volt verince 12 Kv çıkar doğru ancak bu şu anlama gelmez 6 volt verince 24 Kv çıkar mı evet çıkar da bobin yanar,
neden.?
çünkü o trafo 3 volt giriş 12Kv çıkış için sarılmış yani 6 volt verirsen primer bobin yanar, sekonderin izolasyonu da 12 kv için hesaplanmış, eğer 24 kv çıkarsa sarımlar arasında atlar....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #14
Cok-cok tesekkurler hocam :) :) :). Peki  bu aleti tesla bobini surucu devresi gibi kullanabilirmiyim? Yani neredeyse orta boy(capi76mm,uzunlugu 60cm) gibi bir tesla bobini icin yeterlimidir?