pcbway

UZAKTAN KUMANDA DEVRESİ YARDIM ???

Başlatan kdr042, 14 Nisan 2011, 19:20:51

kdr042

ARKADASLAR ASAGIADKİ SİTEDEKİ UZAKTAN KUMANDA DEVRESİNİ BULABİLİRMİYİZ ??

http://www.denizelektronik.com/uz_kumanda_4ch.htm

subram

bulmak yerine yapmayı denesen. yapım aşamasında yardımcı oluruz.

kdr042

güzel sey yardımcı olurmusunuz yaparken

subram

forumun amacı yardımcılaşmak zaten senin yapmaya niyetin varsa yardımcı olabiliriz.

zabun92

benimde ihtiyacım var böyle bir devreye tek çözemediğim şey elcik kumandaları pic e okutmak :(

subram

neler yaptınız bu konuda ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız? bunları yazarsanız en azından başka arkadaşlar tecrübelerinizden yararlanabilir.  Bu şekilde bunu yapmak isteyen arkadaşlara kolaylık sağlamış olursunuz.

ibrahim626

bu dosyay bi bakın işinize yarayabilir

kdr042

arkadaslar hiç böyle bir devre ile ugrasmamıstım nasıl olcak hale anlamadım

davut naci kaya

17 Nisan 2011, 09:20:02 #8 Son düzenlenme: 17 Nisan 2011, 09:35:20 davut naci kaya
merhaba kdr042, aşağıdaki linki bir inceleyin.

https://320volt.com/pic16f84a-ile-6-kanal-433-mhz-rf-alici-verici/

birde bu projenin yazılım değişikliği ile ilgili bir yazıda var.

https://320volt.com/rf-alici-verici-devresinde-yazilim-degisikligi/

tabi bu proje 6 kanal siz sadece 4 kanalı kullanacaksınız. tabi projeye led yerine rölelerde eklemeniz gerekiyor. aşapıdaki resimde röle bağlantısı mevcut

http://sedaelektronik.com/image/data/resimler/lojik%20%C3%A7%C4%B1k%C4%B1%C5%9F%20ile%20r%C3%B6le%20kontrol%20devresi.JPG

projeyi yapabilmek için pic programlamayı bilmek ve temel elektronik bilginizin olması gerekiyor. en fazla ihtiyacınızın olduğu şeyde azim ve araştırma isteği :)

pic programlamayı bilmiyorsanız aşağıdaki linkte daha basit bir uygulama var.

http://elektroinfo.blogspot.com/2010/06/4-kanal-rf-uzaktan-cihaz-kontrol.html

kolaygelsin.

http://www.sedaelektronik.com/

zabun92

Alıntıhttps://320volt.com/pic16f84a-ile-6-kanal-433-mhz-rf-alici-verici/
bu devreyi yaptım çalıştı ama benim isteğim bu kapılarda kullanılan hazır kumandalar var bunları 433 mhz rf alıcı kullanarak pic e okutmak istiyorum Kahramanmaraştayım ve yardımcı olacak kimseyi bulamıyorum daha öncede konu açmıştım ama sonuç alamadım :(
https://elektronikprojeler.com/pic-projeleri-devreler/garaj-kapisi-kumandasini-pic-e-okutmak-mumkunmu-1412.msg4657.html#msg4657

davut naci kaya

merhaba zabun92, anladığım kadarı ile hazır kumandaları kullanarak kendi yaptığınız rf alıcı devrenizi kontrol etmek istiyorsunuz, bu mümkün ama mümkün olması için verici kodları içindeki veri karışmasını engelleyen ve düzenli veri gönderimini sağlayan şifreyi biliyormusunuz :)

bahsettiğimiz rf 6 kanal alıcı verici devresinin şifresi TUNA, problemde burada ortaya çıkıyor. verici elcik kumandanın gönderdiği bilgiyi okuyabilirseniz sorun çözülür ama nasıl yapılır bir fikrim yok. kolaygelsin...

subram

@zabun92 hocam pice okutmaktan kastınız alıcı devresini bu kumandalarla mı kontrol etmek yoksa  kumandanın içindeki şifreyimi çözmek tam olarak nedir?
zabun92

alıcı devresini bu kumandalarla kontrol etmek

asma

Ben bu konuyu anlamakta güçlük çekiyorum, yardımcı olurmusunuz.
Hali hazırda çalışmakta olan bir uzaktan kumadı kapı sistemi var ve biz bu sistemin yalnızca 433Mhz ile çalıştığını biliyoruz. Elimizde elcik denilen kumanda yoksa nedeni nedir?
Böyle bir devreyi alıcı+verici olarak almayı veya yapmayı düşünüyorsanız ve 433Mhz lik modülünüz varsa şifre entegresi olarak PT yada MC serisi bulup kullanabilirsiniz.
Sizde elcik var ama alıcı yoksa içini açıp kodlayıcı(şifre)entegresini , yardımcı elemanlar(R-C değerleri) ve kodu öğrenmelisiniz.
Sizde alıcı var ama kumandası yoksa yine aynı şekilde içini açarak bilgi edinebilir ve verici modülüne bilgi verecek entegreyi tasarlarsınız.
Niyetiniz yada ihtiyacınız nedir tam olarak ben anlayamadım. Açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Bir ürün var belki biliyorsunuzdur: elcik ve bu cihazı yanyana tutup birkaç saniyede kopyasını oluşturuyorsunuz. Yedek anahtar için uygun bir ürün. 18lira + kdv + kargo ücretiyle istanbuldan temin edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

zabun92

AlıntıHali hazırda çalışmakta olan bir uzaktan kumadı kapı sistemi var ve biz bu sistemin yalnızca 433Mhz ile çalıştığını biliyoruz.
hayır hazır çalışan kapı yok ben sıfırdan yapmak istiyorum ama hazır olarak satılan bu elcik kumandayı kullanmak istiyorum ve bu sistemde sadece bendeki elcikle çalışacak isterem farklı kumandalarda ekleyebilmeliyim
AlıntıSizde elcik var ama alıcı yoksa içini açıp kodlayıcı(şifre)entegresini , yardımcı elemanlar(R-C değerleri) ve kodu öğrenmelisiniz.
elimde birtane devre var devrede pic kullanılmış pic de okumaya karşı kilitlenmiş :(