Peltier ile Mini Buzdolabı Yapımı Yardım.

Başlatan zabu93, 12 Nisan 2011, 21:27:15

zabu93

Evt arkadaşlar. Ben bahçemizde kullanmak için portatif buzdolabı yapmak istiyorum. Araştırmalarıma göre bunu peltier ile yapacakmışım ama bazı zorlukları varmış.Mesela:
1.) Eğer sıcak tarafı yetince soğutamaz sak verim alamıyormuşuz.
bu doğrumu.
bide projem kısaca peltier soğuk tarafını bakır plaketle kabın içine yerleştireceğim sıcak tarafına da bakır plaket ve fan koyacağım. Ayriyeten termostat da koyacağım. bana yardımcı olursanız sevinirim.

Mucit23

Buzdolabının yalıtımı iyi olmazsa hiçbir işe yaramaz. Bunu dikkate almalısın.
Ayrıca peltierin sıcak ve soğuk yüzleri iyi bir ısı transferi için mutlaka alimümyum soğutucular kullanılmalıdır. En az 10x15 bir soğutucu iş görür. Ve bu soğutucularıda bilgisayar fanlarıyla sağutmalısınız. Soğutma iyi olmazsa verim düşer.

zabu93

Tahminen  soğuk taraf kaç derecedir? Yada sıcak taraf. Peltier için ayrı bir elektronik kite ihtiyaç var mı? Yapmadan iyi bir araştırmak istiyorum. 

zabu93

Çok Sağolun. Yapmaya başladığımda işlem adımlarını teker teker siteye koyacağım. Son bir sorum soğuk havayı içeride dağıtma için ayrı bir fan kullansam olur mu?

Mucit23

zabu93

yani diyelim soğuk olan plakanın üzerine bir fan koysak. Sonra o fanın üzerine bir ızgara ondan sonra yiyecekleri onun üzerine koysak Olur mu ? Çok Soru soruyorum ama. gerçekten minnettarım size cevaplarınızdan dolayı.

zabu93

Bende Malatyalıyım. Yakınız birbirimize :) Kayısı bahçemiz için yapmayı düşünüyorum.

Mucit23

tam olarak öyle değil. Peltier tabakasını iki adet alimümyum soğutucu arasına koymanız gerekir. Alimümyumsoğutucuları da iki adet fan ile sğutmanız lazım. Biri sıcak taraf için diğeri soğuk taraf için.
Sebze veya meyveleri soğutucunun üzerine koymayacaksınız. siz sadece buzdolabi içindeki havayı soğutacaksınız. Yani içeride bir hava sirkülasyonu olması lazım. Buzdolabının üst traflarınndan bir fan havayı soğutma bölümüne çeker. Soğutma bölümüne çekilen hava alimümyum soğutucunun yapraklarından geçerek soğur ve hava buzdolabının alt taraflarına geri verilir. Bu şekilde buzdolabı içerisinde konveksiyonel bir hava akımı olması lazım.
Aynı şekilde ısıtıcı bölümünüde yapmalısınız. Makinanın dışından hava çekilir, Alimümyum soğutucudan geçer ve ısınmış olan alimümyum soğutucuyu soğutur. Sonra ısınmış olan hava tekrar dışarı atılır. Genel mantık budur ;)

zabu93

Her şey tamamda bir yeri anlamadım.\"Soğutma bölümüne çekilen hava alimümyum soğutucunun yapraklarından geçerek soğur ve hava buzdolabının alt taraflarına geri verilir.\" Bu nasıl olacak peki havayı içeri verdik. ayriyeten bir fanda bu içerideki havayı alt tarafa mı taşıyacak bu sayede hem fan soğutacak sıcak tarafı hemde soğuk hava.

Mucit23

Buradaki fanın görevi sadece hava akışını sağlaması. Soğutma işini alimümyum soğutucu yapıyor. Havayı makinanın üst tarafından bir fan yardımıyla alırsınız soğutma bölümüne soğutma bölümünün hava çıkışınıda buzdolabının alt tarafında verirsiniz. Soğutma bölümüne giren hava mutlaka bir yerden çıkması gerekir. Hava üsten girer alttan çıkar. Hepsi bu kadar.

zabu93

zabu93

Son olarak sıcaklık kontrol devresini nasıl yapacağım. Basit olarak bir şeması var mı ? Bilgilerin İçin çok saol

Mucit23

internette birçok pic ile yapılmış termostat devresi var. İstediğinizi kullanabilirsiniz.

zabu93

Eyvallahh Çok Saol.Yaptığım ilk Dolabın ismi Mucit olacak. Söz Veriyorum.

subram

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30311/article.html

linkte peltier ile yapılmış portatif buzdolabı var. linki incelersen tasarım konusunda fikir verebilir. ayrıca sitede yer alan fotoğrafa taıklarsan başka fotoğaflarda var.

brad000123

Jaron

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın