Ana içeriğe git
Konu: İki Trafo Birleşimi Bağlantısı Doğrumu?(Resimli) (878 Kez okunmuş)

İki Trafo Birleşimi Bağlantısı Doğrumu?(Resimli)

36-0-36AC /450W olan trafomu ve 0-24ACV /60W olan trafomu bir arada kullanarak STK4241V entegresinin beslemesini elde ettim bunda sorun yok.Fakat devrede PIC,Röle gibi elemanlarda bulunuyor bunlar +5 ve +12V ile çalışıyorlar.Bu gerilimleri LM2576-5 VE LM 2576-12 entegreleriyle elde edeceğim.Fakar bu LM serisi entegrenin girişine regü edilmiş Max.40Volt DC gerilim verebildiğimiz için böyle birşey yapmak zorunda kaldım.Resimdeki Bağlantı doğrumudur?Yapsam sorun çıkar mı?Şase birleşimlerini kontrol ederseniz sevinirim.


Ynt: İki Trafo Birleşimi Bağlantısı Doğrumu?(Resimli)

Yanıt #1
Merhaba
Resimdeki bağlantı sorun çıkartmaz kullanabilirsin, yalnızca GND uçlarının birleştirileceğini hatırlatırım.  ;)

Çizim yöntemin \'yanlış\'  İki ayrı devre çizip bunların GND uçlarını doğru tespit etmen yeterliydi. (tespitin doğru) Yanlışlık nerede dersen üstteki trafonun orta ucu GND ye bağlanması gerekmekte ve sen alttaki devrenin GND bağlantısına uzatmışsın. (sonuçta aynı potansiyel)  C1 ve C2 nin arasına bağlaman daha doğu bir şema anlatımı olurdu. Hatta daha kısayoldan orta uca GND sembolü çizebilirdin.  ;)
İşte o zaman \'iki trafo birleşimi\' ifadesini bile kullanmazsın. İki bağımsız kaynağın şaselerinin (gnd) birleştirilmesi olayıdır.
Kolay gelsin.

Ynt: İki Trafo Birleşimi Bağlantısı Doğrumu?(Resimli)

Yanıt #2
Cevabınız için teşekkürler.Çizimi bilerek öyle uzattım bazen insanlan GND ye birleştirmemişsin felan diyor bende çok belirgin olsun diyerekten uzattım.Birde trafoların hemen çıkışına hiç doğrultmadan dalgalanmaları yani parazitleri önlemek için 0Volt ile AC uçlar arsı kondansatör atılıyor sanırım.Bunun değeri ne olmalıdır?