Ana içeriğe git
Konu: Düşük Voltajlı Lityum Polimer Akünün Kurtarılması? (757 Kez okunmuş)

Düşük Voltajlı Lityum Polimer Akünün Kurtarılması?

 Herkese Selam,

Projemizde kullandıgımız 11Ah lik Lityum polimer aküler 1 volta a kadar deşarj olmuş  durumdalar.Tekrar kullanılabilir hale getirmek için araştırmalara başladık ama YARDIM\'a ihtiyacımız var.
Youtube, Maket uçak kullanıcılarının ve elektronikcilerin forumlarında yaptığımız araştırmalara göre,bir çalışma yaptık ve elimizdeki balans cihazı( Rc power balancer charger) ile aküleri tektek şarj a başladık. Aküler 2.7 Voltun altında olduklarından cihaz düşük voltaj(low voltage) uyarısı verdi ve sarj yapmadı.Ardından Nimh(nikel metal) ayarını kullanarak 1A ile şarjı denedik.Oldu.Hızla 2.7Volt a yükseldi ve Lipo ayarına döndürerek şarja devam ettik .Ama bu yaptığımız gerçekci bir çözümmüdür bilemiyoruz.Performans düşümü ve ömür kaybına neden olduk galiba.Gerçekten lipolar eski haline geldiler mi bilmiyoruz.
Bundan sonraki çalışmamız saglam olan bir lipo ile yeniden canlandırılan lipo akünün bir yük üzeriden deşarjını ve aynı şekilde şarj süreleri gözlemlemek olacak.Bu konuda fikirlerini ve deneyimlerini paylaşacak ustalarımızı bekliyoruz.

Teşekkürler.   

Ynt: Düşük Voltajlı Lityum Polimer Akünün Kurtarılması?

Yanıt #1
 Bir yandan şarj ediyor bir yandan araştırıyoruz. Şarj işlemini daha bilimsel kılabilmek için kaynaklardan şarj karakteristiklerini incelerken bazı grafikler elimize geçti ama ilk olarak şarj aşamalarımızdan bahsedelim.

  • Elimizdeki “RC-power Bc8” şarj cihazının NiMh ayarı ile  0.51V olan 11Ahlık Lipo aküyü 30dakika boyunca 0.1A ile şarj ettik 1.91V a yükseldi

  • ardından yine NiMh ayarıyla 0.3A ile 20dk boyunca şarj ettik 2.63V a yükseldi  • Sonra Lipo ayarında 0.9A ile 43dk şarj ettik ve 3.40Va yükseldi. Dün şarj ettiğimiz akülerde Voltaj düşümü gözlemlemedik.

  • Elimizdeki tüm aküleri 3.40V seviyesine kadar şarj etmeyi planlıyoruz ardından yukarıdaki tazda şarj işlemine devam edersek bu bize 2 güne mal olucak.

 
Araştırmalar sonucunda ”batteries portable world” kitabındaki li-po ve li-ion aküler için geçerli olduğu belirtilen bir grafik dikkatimizi çekti. Aynı şarj grafiği Batteryuniversity internet sitesinde de var.  

Grafikte 1Volt seviyesindeki bir li-ion akü şarj ediliyor ve başlangıç akımı 1A ile başlayıp  akü voltaj arttıkça akım azaltılıyor. Böyle bir grafiği baz alarak şarj işlemini bir sistematige oturtmak isterdik. Grafik soru işaretleri yarattı,kaş yapalım derken göz çıkarmak istemiyoruz.Bu grafik uygulanabilir mi? 

*BUCHMANN, I., Batteries in a Portable World, pp. 85, 2nd Edition, Cadex Electronics Inc., CANADA, 2000  
**http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries