Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Ac Dimmer devresi yardım (5661 Kez okunmuş)

Ynt: Ac Dimmer devresi yardım

Yanıt #15
Merhaba arkadaşlar; Bu forma yeni üye oldum. Yukarıdaki geçen konuda sonuç öneri getirilmemiş. Önerileri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. 24 V. ac trafoyu doğrultarak 200 Amp. akü şarj etmek istiyorum. Bilindiği gibi 13.8 V. ve en az 20 amp. geçişe izin verebilecek bir sisteme ihtiyacım var. Acemi gözünde pratik olarak düşündüğümüz dimmer anladığım kadarı ile iş görmüyor.  Çözüm önerilerinizi ve tavsiyeleriniz bekliyorum. Bu arada potansmetre ile ayarlayacak şekilde önerilirse memnun olurum. Çünkü hem gel akü hemde kurşun asitli aküyü şarj edebilecek nitelikte 0-24 V. esnekliğinde olması avantajlı olacaktır.

Ynt: Ac Dimmer devresi yardım

Yanıt #16
@mekemaloglu
20A akımı kontrol etmek pek kolay değil. çok malzeme yakarsın, yapımı zor ve pahalıya gelir.
en büyük sorunun ısı olacaktır. analog yöntemle 20A ayarlamayı düşünme bile. PWM ve yüksek güçlü MOSFET kullanarak bu değerlere ulaşabilirsin ancak Trafonda bu akımı verebilecek güçte olmalı.
ekte verdiğim devre akım ayarlı bir pwm sistemi. bunu geliştirerek daha etkili çalışmasını sağlayabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-